У Києві в неділю, 20 жовтня, відбулася акція-нагадування про військовополонених Маріупольського гарнізону "Free Azov". Цього разу понад тисячу людей зібралися у Дарницькому районі столиці.
Про це з місця події повідомляє кореспондентка Суспільного Дар'я Григоренко.
Учасники акції вишукувались вздовж вулиці Миколи Бажана біля станції метро "Позняки". В руках вони тримали плакати з написами "Вони теж хочуть жити своє найкраще життя тут", "Шануй полеглих, допомагай живим, кричи про полонених", "Борись за них, як вони за нас — не мовчи!", "Свободу тим, хто показав мені значення слова свобода".
Автомобілі, які проїжджали повз, сигналили у знак підтримки.
Прийшла на акція Дар'я Сугак. Дівчина розповіла, що нещодавно з російського полону повернулася її сестра. А тепер на повернення чекає батька.
"У полоні знаходилась моя сестра, вона повернулася 13 вересня. Зараз ми чекаємо на тата і робимо все, щоб він скоріше повернувся. Мій батько разом з моєю сестрою знаходилися на "Азовсталі" та вони разом по наказу вийшли в полон 17 травня", — сказала Дар'я.
Пані Вікторія приходить майже на кожну акцію у підтримку військовополонених. Жінка чекає свого чоловіка Володимира, який був медиком на "Азовсталі". Він потрапив в полон в травні 2022 року під час виходу з заводу за наказом президента. Інформації про те, де утримується військовий і в якому він стані у Вікторії немає.
"Я приходжу на акції завжди, бо тут є група підтримки, тут є свідомі громадяни. Вважаю, що цю проблему замовчувати не треба. Я розумію, що війна триває, я розумію, що на жаль, потрапляють нові хлопці в полон, але Маріупольський гарнізон, як на мене, не треба забувати", — зазначила Вікторія.
Що відомо про обмін військовополоненими
Україна 18 жовтня 2024 року провела 58-й обмін військовополоненими з російською стороною, у результаті якого додому повернулись 95 українських військових: додому повернулися й ті українці, які отримали так звані "вироки" та були "засуджені" в РФ. Серед звільнених 69 солдатів та сержантів та 26 офіцерів. Це нацгвардійці, військові моряки, воїни ЗСУ, прикордонники та представники інших підрозділів Сил безпеки та оборони.
Також додому повернули правозахисника, журналіста, активіста й співзасновника Центру прав людини ZMINA Максима Буткевича.
У рамках обміну військовополоненими з Росією, який відбувся 18 жовтня, до України з російського полону повернулись ще 34 військовослужбовці "Азову", повідомив повідомив командир бригади "Азов" Денис Прокопенко.
14 вересня цього року внаслідок обміну додому повернулися 103 полонені військовослужбовці Збройних сил. 13 вересня Україна повернула з російського полону 49 полонених, серед яких військові, зокрема, 15 "азовців" та цивільні. Станом на 13 вересня з російського полону звільнено 3569 людей.
Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець анонсував міжнародну конференцію у Канаді 30-31 жовтня, присвячену пункту 4 Формули миру — звільненню всіх полонених і депортованих під час війни з РФ.
Як запевнив голова Служби безпеки України Василь Малюк, співробітники СБУ разом з Силами оборони нині активно працюють над поповненням обмінного фонду за рахунок взяття в полон військовослужбовців РФ на полі бою, зокрема, у Курській області.
В Україні в Реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин станом на кінець вересня 2024 року є дані про 55 тисяч людей.