13 вересня Україна повернула з російського полону 49 полонених, серед яких військові та цивільні.
Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
Зазначається, що серед звільнених з полону воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, Національної поліції, Державної прикордонної служби, а також цивільні.
"Зокрема, Леніє Умєрова – дівчина, яку росіяни захопили в заручники, коли вона приїхала піклуватися про хворого батька. Також вдалося звільнити ще частину захисників і захисниць "Азовсталі". Вдома й Герой України, військовий медик Віктор Івчук", — написав президент.
Кого вдалося повернути
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими повідомили, що вперше за тривалий час вдалося звільнити з полону українських жінок: їх серед звільнених 23. Зокрема, це цивільні українки, яких росіяни затримали та незаконно позбавили волі ще до повномасштабного вторгнення.
“Вдалося звільнити також жінок, які зазнали негуманного поводження зокрема через примусову участь у так званому "судовому процесі" над захисниками Маріуполя. Вийшла на волю кримськотатарська активістка Леніє Умерова, захоплена росіянами під час перетину кордону Грузії”, – повідомили в Координаційному штабі.
Імена звільнених жінок опублікував “Марш жінок”, який співпрацює з Координаційним штабом:
- Аврамова Олена Лазарівна;
- Бірюк Віра Миколаївна;
- Бондаренко Ніна Ігорівна;
- Бондарчук Олена Олександрівна;
- Бугай Тетяна Миколаївна;
- Гольфінер Наталя Володимирівна;
- Майборода Владислава Володимирівна;
- Мірошнікова Тамара Арменовна;
- Міщенко Марина Олександрівна;
- Могітич Ірина Олександрівна;
- Павріанідіс Лілія Віталіївна;
- Придатченко Наталія Іванівна;
- Прутян Лілія Василівна;
- Руденко Лілія Муратівна;
- Текін Марина Олегівна;
- Ткаченко Вікторія Володимирівна;
- Умерова Леніє Резванівна;
- Федорук Олена Вікторівна;
- Ходаковська Лариса Дмитрівна;
- Чернуха Тетяна Іванівна;
- Чижевська Ірина Миколаївна;
- Шилик Єлизавета Миколаївна;
- Юрчак Марина Анатоліївна.
Також там зазначили, що досі у російському полоні перебувають близько 400 українських жінок. Більшість з них – цивільні.
Серед звільнених 13 вересня: 23 солдатів та сержантів, 19 офіцерів.
Зокрема, 8 представників Збройних сил (зокрема двоє з ТрО), 2 нацгвардійці, 4 прикордонники, 13 військових моряків, 15 захисників Маріуполя та Азовсталі з Нацгвардії. Решта 7 – цивільні.
Звільнені оборонці захищали Україну на Донецькому, Луганському та Херсонському напрямках.
У Координаційному штабі повідомили, що це 56-й обмін полоненими з початку повномасштабного вторгнення Росії. На сьогодні з російського полону вдалося звільнити 3569 людей.
Керівниця патронатної служби "Янголи Азову" Олена Толкачова повідомила, що після понад двох років полону повернули 15 військовослужбовців, які були у складі полку "Азов" НГУ. За її словами, серед тих, кого повернули, переважно жінки.
"Ще з травня та липня 2023 року, коли з Туреччини повернулися командири «Азову», не відбувалося жодних великих обмінів. Нещодавно очільник ГУР МО Кирило Буданов повідомив, що пріоритетом у майбутніх обмінах полоненими з Російською Федерацією будуть тяжко поранені, жінки, та всі, хто захищав «Азовсталь»", — повідомила Толкачова.
Пресслужба бригади Нацгвардії "Азов" повідомила, що з полону повернулися 4 чоловіки та 11 жінок. Ще більш ніж 900 бійців "Азову" залишаються в полоні.
29 травня в Офісі уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця спростували заяви Уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової про те, що нібито “обміни полоненими з Україною призупинені через надумані вимоги української сторони”, не відповідають дійсності. Москалькова заявила, що "обмін військовополоненими між Росією та Україною призупинено на кілька місяців". При цьому вона звинуватила Київ у "неправдивих вимогах".
Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що не виключає обміну полонених "всіх на всіх" до закінчення війни.