Перейти до основного змісту

Київські митники передали до музеїв стародавні мечі та ікони

Антикварна ікона "Святий Митрофаній Воронезький" ХІХ століття. Київська митниця/Facebook

Київські митники поповнили фонди музейних закладів культурними цінностями, які громадяни намагалися вивезти за кордон всупереч нормам законодавства. Наразі до експозицій додали стародавні мечі та ікони.

Про це у Facebook повідомляє пресслужба Київської митниці.

Зазначається, що наразі цінні речі київські митники передали чотирьом музеям:

  • Національний історико-архітектурний музей "Київська фортеця" отримав від митників аланський меч IV-V століття, який належить до так званого "меотського" типу мечів
  • Донецькому обласному художньому музею передали хатню ікону "Святий Миколай" ХІХ століття
  • До Державного історико-культурного заповідника "Межибіж" попрямував меч І-ІІІ ст. Клинок римського меча зразка spatha — пам’ятка археології. Такі мечі були поширені в Римській імперії та на території України
  • Державному історико-культурному заповіднику "Самчики" передали антикварну ікону "Святий Митрофаній Воронезький" ХІХ століття в латунних шатах з рослинним орнаментом. Ікона написана в старовинних візантійських традиціях площинного письма.

"Ікони та мечі столичні митники не пропустили через митний кордон України через порушення митного законодавства при спробі їх вивезення без законних підстав. Експерти визнали предмети культурними цінностями. Тож передача їх до музеїв — логічне завершення шляху", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України

Київські митники виявили палеонтологічну скам'янілість юрського періоду, яку хотіли переправити до США. Це — панцир морського їжака, віком близько 161-165 млн років. З позиції палеонтолога, це — ексклюзив.

Також столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.

Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Ще митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.

Ще київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.

На митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото. Також камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб знайшли у відправленні, яке прямувало до США.

У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.

Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.

Топ дня

Вибір редакції