Вилучили на митниці: під виглядом декорацій для акваріуму до Канади намагалися переслати молюски юрського періоду

Скам'янілі істоти юрського періоду. Київська митниця/Facebook

Київські митники попередили незаконне пересилання за межі України прадавніх скам'янілостей. Йдеться про молюсків віком 145-149 млн років, які мають культурну та наукову цінність.

Про це у Facebook повідомляє Київська митниця.

Зазначається, що 52 рештки скам'янілих істот митники виявили під час перевірки міжнародної посилки, яка прямувала із Запоріжжя до Канади. Відправник задекларував їх як декорації для акваріума. Знахідку направили на експертизу до Національного науково-природничого музею України.

Скам'янілість істоти юрського періоду. Київська митниця/Facebook

"Як визначили фахівці, скам'янілі істоти — це поліровані молюски (амоніти), оригінальні фосилії (інакше — скам'янілості) різних родів, які існували ще за юрського періоду: Vergatites virgatus (Boch.), Cosmoceras sp., Acantoceras sp., Cardioceras sp. тощо", — йдеться у повідомленні.

Скам'янілість істоти юрського періоду. Київська митниця/Facebook

Експерти зазначили, що всі палеонтологічні зразки мають культурну, наукову, музейну та освітню цінність. Їх рекомендують включити до музейного фонду України.

Скам'янілість істоти юрського періоду. Київська митниця/Facebook

Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних цінностей за кордон потрібне відповідне свідоцтво Міністерства культури України. Такого дозволу митникам не надали, тож палеонтологічні зразки вилучили.

Що відомо про спроби вивезення історичних на культурних цінностей з України

Київські митники виявили палеонтологічну скам'янілість юрського періоду, яку хотіли переправити до США. Це — панцир морського їжака, віком близько 161-165 млн років. З позиції палеонтолога, це — ексклюзив.

Також столичні митники виявили у міжнародному поштовому відправленні старовинні знаряддя праці часів ХІІ-XІV століть. Їх намагалися доставити із Київської області до Сполучених штатів Америки.

Запобігли митники і незаконному вивезенню до Польщі 18 цінних старовинних монет, чотири з яких визнано культурною та історичною цінністю, а решта мають історичну цінність.

З України до Канади хотіли переслати Біблію, датовану ХІХ століттям. Відправник з Одеси задекларував її як звичайну книгу. Ще митники конфіскували монети часів Римської імперії, які відправляли до США, Канади та Чилі.

Ще київські митники запобігли вивезенню з України старожитностей віком до 300 років. Археологічні знахідки часів пізнього середньовіччя пересилалися як запчастини до сільгосптехніки.

На митниці вилучили посилку, заповнену культурними та історичними цінностями. Там виявили українські скульптурки, колекцію документів і старовинні фото. Також камені віком 407 мільйонів років з відбитками давніх вимерлих риб знайшли у відправленні, яке прямувало до США.

У Києві презентували артефакти, врятовані від незаконного вивезення з України. Серед 469 експонатів — старовинні монети, ордени та медалі, предмети холодної зброї та військового спорядження від епохи бронзи до 19 ст.

Упродовж 2023 року Київська митниця вилучила з міжнародних посилок 2600 предметів, що належать до культурних цінностей. Їх намагались незаконно вивезти з України, а тепер передадуть музеям.