Відбудова Київщини: відновлені майже 17,5 тис. об'єктів із понад 29 тис. пошкоджених

Відбудова житлового будинку в Пісківці, Київська область, 4 квітня 2024 року. Фото: Служба відновлення і розвитку інфраструктури у Київській області/Facebook

Київщина вже відновила повністю або частково із забезпеченням життєдіяльності майже 17,5 тис. об’єктів. Передовсім відбудовують житлові будинки та соціальну інфраструктуру.

Про це розповів на брифінгу керівник Київської обласної військової адміністрації Руслан Кравченко.

"На сьогодні ми вже відновили повністю та частково із забезпеченням життєдіяльності майже 17,5 тис. обʼєктів із понад 29 тис. пошкоджених. Пріоритетом залишається відбудова житла та соціальної інфраструктури", — зазначив посадовець.

Зокрема, вже відновили понад 15, 8 тис. багатоквартирних та приватних будинків, 202 освітні заклади, 115 об’єктів охорони здоров'я, 78 адмінбудівель та ЦНАПів.

Очільник області запевняє, що стежать і за прозорістю усіх процесів відбудови. Він нагадав, що цього тижня провели засідання робочої групи "Прозорість та підзвітність" з розгляду трьох тендерних закупівель у Вишневій громаді. Зокрема, щодо будівництва двох укриттів у закладах освіти в Крюківщині та Вишневому та реконструкції старого кінотеатру під приміщення міськради. Заслухали інформацію від представників громади Вишневого, а також позицію правоохоронців. Резонанс в суспільстві виник через суми тендерів.

"Щоб зняти всі питання відносно можливої завищеної вартості закупівель рекомендували громаді Вишневого направити проєкти за всіма трьома об'єктами на експертизу до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз або іншої аналогічної установи, щоб отримати об’єктивний висновок", — розповів Руслан Кравченко.

Ще одна рекомендація — підготувати всі фінансово-економічні обґрунтування для громадськості щодо доцільності будівництва цих об’єктів саме у зазначених обсягах.

Що відомо про перевірки процесу відбудови Київщини

На Київщині створюють Каталог відновлення області, де можна дізнатись про відремонтовані об'єкти за кошти з резервного держбюджету протягом 2022 року. Тоді на ремонт в області виділили понад 700 млн грн.

Також у Київській області створили Спостережну раду з питань відбудови. Її основне завдання — контролювати всі етапи відбудови від планування до завершення проєктів. Працює і робоча група, яка має виявляти корупцію під час відбудови.

Спостерігати за процесом відновлення 18 багатоквартирних будинків на Київщині, які були пошкоджені внаслідок повномасштабного вторгнення Росії і на відбудову яких збирає платформа UNITED24, можна на інтерактивній карті.

У Київській ОВА попередили підрядників, які відбудовують об'єкти UNITED24, що до кінця 2023 року вони мають виправити основну частину недоліків. Інакше з ними розірвуть договори.

Станом на січень цього року Бюро економічної безпеки виявило низку порушень під час тендерних закупівель, які стосуються, зокрема, відновлення житла у Київській області. Загальна сума ризикових закупівель в регіоні складає понад 105 млн гривень. Для того, щоб завадити неефективному використанню бюджетних коштів, організаторам торгів направлені рекомендації — звернути увагу на можливі зловживання.

Минулого року правоохоронці Київщини розслідували 90 кримінальних проваджень за фактами заволодіння бюджетними коштами. Зокрема, йдеться і про відбудову інфраструктурних об'єктів, які пошкодили російські війська під час повномасштабного вторгнення на територію регіону.

Голова КОВА поінформував, що за фактами зловживань під час відновлення зруйнованого внаслідок агресії РФ розслідувалися 43 провадження. З них до суду направлено 10 кримінальних проваджень на загальну суму збитків понад 1,188 млн грн. Понад 437 тис. грн відшкодовані добровільно.