Безбар'єрність в медицині: як столиця забезпечує доступність для усіх киян

Центр первинної медико-санітарної допомоги в Києві. УНІАН/В'ячеслав Ратинський

У 2024 році в Києві відремонтують окремі медзаклади з дотриманням усіх вимог безбар'єрності.

Про це розповіла директорка Департаменту охорони здоров'я КМДА Валентина Гінзбург.

Цього року в медзакладах столиці продовжать впроваджувати принципи безбар'єрності — облаштовують пандуси, відкриті рецепції та інклюзивні зали очікування, санітарні кімнати, ліфти, переобладнують дверні отвори.

Також у медзакладах лікар та пацієнт з порушенням слуху спілкується з використанням послуги перекладу жестовою мовою "Сервіс УТОГ".

За словами Гінзбург, зросла актуальність створення рівних можливостей для реабілітації. Наразі в Києві таку допомогу дорослим та дітям надають 17 закладів стаціонарно і 34 амбулаторно.

"Вони мають відповідні умови для відновлення когнітивних, сенсорних і рухомих послуг. У цих закладах працюють мультидисциплінарні бригади фахівців, відкриті кабінети асистивних технологій", — йдеться в повідомленні.

Водночас місто розвиває напрям доступності до послуг з охорони ментального здоров'я. Телефон довіри 0-800-501-212, що працював для учасників АТО та членів їхніх родин, переорієнтували на загальнодоступний.

А в квітні 2023 року відкрили спеціалізований Кризовий центр, де можна отримувати медико-психологічну допомогу як стаціонарно, так і амбулаторно.

Що відомо про психологічну допомогу в Києві

У місті працюють п'ять мобільних бригад, які надають соціально-психологічну допомогу постраждалим від домашнього насильства.

Також у столиці функціонує Центр допомоги врятованим, де люди, які виїхали з зони активних бойових дій чи окупованих територій, можуть отримати комплексну соціально-психологічну підтримку.

Усі, хто цього потребує, можуть відвідати Кризовий центр "Соціотерапія". Там допомагають людям з гострим стресовим станом, спричиненим війною.

Ще у місті минулого року відкрили перший в Україні Центр стресостійкості. Його фахівці надають психологічну підтримку, зокрема, демобілізованим військовим, членам їхніх родин. А також працівникам, які під час війни забезпечують життєдіяльність столиці.

Протягом 2023 року на телефон довіри Київського міського Центру гендерної рівності, запобігання та протидії насильству звернулися майже 5 тисяч громадян. Люди потребували допомоги та консультацій щодо домашнього насильства.

В Україні збільшується попит на психологічну та психіатричну допомогу, тому Національна служба здоров'я України разом з ВООЗ розробив новий пакет послуг, щоб пацієнти могли отримувати консультації та психологічну допомогу на первинному рівні, у свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра.

Наразі майже 1500 столичних лікарів первинної ланки пройшли навчання за спеціалізованою програмою ВООЗ. Медики готові консультувати пацієнтів щодо ментального здоров'я.

Психологи кажуть, що через воєнні дії люди відчувають більший стрес, хоч проблеми, з якими звертаються, ті самі, що були й до війни, але стали "яскравіше виражені".