У Києві рідні та близькі провели акцію на підтримку військовополонених

Акція "FREE AZOV" у Києві, 18 лютого 2024 року. Фото: Анна Железняк/Суспільне

Сьогодні, 18 лютого, у Києві відбулася акція родичів та близьких полонених військових. Вони вимагають звільнення українських бійців, яких тривалий час утримує Росія.

Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

Чергову акцію родичі та близькі полонених військових провели сьогодні у столиці на Майдані Незалежності. Вони виходять, щоб нагадати про те, що українські військові, захисники Маріуполя досі перебувають в неволі.

Учасники акції "FREE AZOV". Фото: Анна Железняк/Суспільне

Одна із учасниць акції Аліса Шумак розповідає, що 20 лютого буде 21 місяць, як її чоловік знаходиться у полоні. Він — захисник Маріуполя, зокрема захисник "Азовсталі".

"20 травня 2022 року він вийшов у полон. Їм обіцяли гарантії збереження життя і що вони через 3-4 місяці повернуться, але, на жаль, вони ще й досі там", — сказала Аліса.

Учасниця акції "FREE AZOV" Аліса Шумак у Києві, 18 лютого 2024 року. Фото: Анна Железняк/Суспільне

За словами Аліси, про умови перебування полонених відомо дуже мало. Адже це та інформація, яку розповідають повернені з полону або військові, які воюють у тилу. Але, зазвичай, родичам нічого не розповідають, кажуть, що "все нормально".

Наразі жінка виховує сина, якому 2 роки і 7 місяців. Крайній раз, коли його бачив батько, хлопчикові було 4 місяці. Тож перші кроки і перші слова — батько не застав, зауважила Аліса.

Учасниця акції "FREE AZOV" Тетяна Вишняк у Києві, 18 лютого 2024 року. Фото: Анна Железняк/Суспільне

Ще одна учасниця акції Тетяна Вишняк, яка чекає із полону свого єдиного сина. За її словами, крайній дзвінок, коли вони спілкувалися, був 9 травня 2022 року. Він зателефонував, щоб привітати із Днем матері.

"Повідомлення від нього було крайнє — 17 травня ввечері, де він написав: "Мам, все добре". Він не казав, що це буде полон", — сказала Тетяна.

За словами жінки, 6 травня минулого року звільнили синового побратима, який розповів, що не бачив його, але чув голос. Зараз вона не знає, де син і в якому він стані.

Учасниця акції "FREE AZOV" Олена і її син Ренат у Києві, 18 лютого 2024 року. Фото: Анна Железняк/Суспільне

"Тато, я мрію із тобою познайомитися", — із таким надписом вийшла на акцію Олена із своїм 1,5-річним сином. За її словами, на момент повномасштабного вторгнення жінка була на 2 місяці вагітності, і наразі батько навіть не знає, що в нього є дитина.

Що відомо про українців, які перебувають у російському полоні

8 лютого Україна провела 51-й обмін військовополоненими — повернула з російського полону 100 людей. Серед врятованих військовослужбовців були 49 воїнів Національної гвардії України, 25 прикордонників, 26 військовослужбовців ЗСУ, зокрема 11 тероборонців. Попередній обмін полоненими відбувся 31 січня. Тоді додому повернулися 180 рядових і сержантів, а також 27 українських офіцерів.

3 січня за посередництва Об'єднаних Арабських Еміратів Україна повернула з російського полону 230 військових та цивільних. Це був найбільший за час повномасштабного вторгнення обмін.

Наприкінці листопада минулого року з'явилось повідомлення від Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, що РФ призупинила обміни військовополоненими. Так Кремль хоче вплинути на українців й створити враження, ніби українська влада не працює над цим питанням.

Президент Володимир Зеленський на початку грудня заявив, що обміни полоненими з Росією тривають. Часто вони відбуваються не публічно, а іноді безпосередньо на полі бою.

За даними Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, у російському полоні станом на 17 листопада 2023 року перебувало 4 тисячі 337 українців. З них — 3 тисячі 574 військових та 763 цивільних. Йдеться про тих, кого вдалось встановити.

У липні 2023 року уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомляв, що у російському полоні перебуває понад 25 тисяч цивільних заручників, Україні вдалося повернути 144 людини.

11 червня відбувся обмін. Тоді Україна повернула з російського полону 95 українських захисників. Серед них оборонці Маріуполя, "Азовсталі" та Донбасу.

25 травня Україна повернула з російського полону 106 людей, серед яких 68 вважалися зниклими безвісти.

За даними Координаційного штабу, станом на 25 травня внаслідок обмінів додому повернули 2430 людей. Серед них — 139 цивільних.