Україна повернула з полону РФ понад 200 людей. Що відомо

Обмін полоненими з РФ 31 січня 2024 року. Фото: з телеграм-каналу президента

З російського полону 31 січня вдалося повернути 207 українців. Серед звільнених військовослужбовців — захисники Маріуполя, Херсона, бійці з острова Зміїний, морпіхи та бойові медики. Це 50-тий обмін з РФ. З моменту повномасштабного вторгнення з російського полону вдалося визволити вже 3035 захисників та захисниць.

Першим про обмін повідомив президент України Володимир Зеленський.

"Наші — вдома. 207 хлопців. Повертаємо попри все. Пам’ятаємо про кожного й кожну в полоні. Воїни та цивільні. Маємо повернути всіх. Працюємо над цим", — написав Зеленський.

Як повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак, 207 українців — це воїни ЗСУ, Нацгвардії, ДПСУ, Нацполіції — рядові, сержанти та офіцери. Серед них багато оборонців Маріуполя, військових, що були на "Азовсталі", острові Зміїний, Донецькому, Запорізькому, Харківському, Луганському, Херсонському та Сумському напрямках.

"Серед врятованих військовослужбовців цього разу 95 представників Збройних Сил України, 56 нацгвардійців, 26 прикордонників, 29 воїнів Територіальної оборони та один представник Національної поліції України", — повідомили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

Зазначається, що 180 оборонців, які повертаються додому — з рядового та сержантського складу, ще 27 — українські офіцери. Щонайменше 36 з них мають поранення або серйозні хвороби. Найстаршому зі звільнених оборонців вже виповнився 61 рік, а наймолодшому невдовзі буде 21. 

"Серед звільнених військовослужбовців — захисники Маріуполя, Херсона, бійці з острова Зміїний, морпіхи та бойові медики", — йдеться у повідомленні.
"Зокрема, з ворожого полону вдалося врятувати молодшого сержанта Захара. Він потрапив до рук російських терористів разом зі своєю дружиною Тетяною після евакуації з "Азовсталі" у травні 2022 року", — повідомили у Координаційному штабі.

Менш, ніж за півроку жінку вдалося обміняти й повернути в Україну. Тетяна оселилася разом з двома доньками у Дніпрі. Однак 14 січня росіяни вдарили ракетою у багатоповерхівку, де мешкала родина. Захисниця загинула під завалами разом з молодшою донечкою та матір’ю чоловіка. Старша 19-річна донька Руслана сьогодні чекає на повернення тата.

"Повертаються додому медики, які в надлюдських умовах рятували побратимів і цивільних на Маріупольському металургійному комбінаті та "Азовсталі". Повернувся на рідну землю старший лейтенант, який боронить Україну з 2014 року, пройшов Дебальцево і двічі удостоєний ордена "За мужність". Визволені з неволі двоє рідних братів, солдатів ЗСУ Анатолій та Павло. Врятований також ще один оборонець острова Зміїний", — повідомили у Координаційному штабі.

Працівники Офісу Уповноваженого Верховної ради з прав людини перебувають на місці здійснення обміну для того, аби проконтролювати дотримання прав людини відповідно до міжнародного гуманітарного права та Женевських конвенцій. Про це повідомив омбудсман Дмитро Лубінець.

"Далі у повернутих воїнів — тепла вечеря, отримання чистого одягу, медичний огляд, відновлення документів, банківських карток та реабілітація", — написав омбудсман.

Раніше керівник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов заявив, що певен, що найближчим часом обмін військовополоненими між Україною та Росією все ж таки відбудеться.

На підконтрольну уряду України територію у п'ятницю, 26 січня, повернули тіла (останки) 77 оборонців України.