У Кропивницькому відкрили мандрівну виставку портретів зниклих безвісти та полонених українців. Це фотографії військових та цивільних, які перебувають у російському полоні або померли там внаслідок катувань.
Про це Суспільному розповіла співорганізаторка виставки Валентина Непоменко.
Виставку створили коштом Міжнародної організації Червоного Хреста. Її відвідали рідні військових з Кіровоградщини. Банери зі світлинами військових, які пішли захищати Україну з початку російсько-української війни 2014 року, розмістили у театрі імені Марка Кропивницького. На виставці – 1700 фотографій. Більшість з них — військовополонені та бійці зі статусом зниклих безвісти з різних регіонів України.
За даними Валентини Непоменко, виставку відкрили в січні у Києві, відтоді вона мандрує Україною.
"Виставка вже побувала у Вінниці, Немирові, Коростені. На ній представлені світлини з 2014 року. Це наші захисники, захисниці, волонтери, цивільні. На жаль, сьогодні ми приклеїли дві траурні стрічки, бо двох героїв не знайшли в полоні, нам повернули їх тіла".
У російському полоні син Валентини — Андрій. Зі слів жінки, потрапив туди після боїв поблизу селища Новотошківське Луганської області у квітні 2022 року.
Марина Булавіна приїхала на виставку з села Миколо-Бабанка Кропивницького району з двома доньками. Тут світлина їхнього батька Олександра.
"Він обробляв землю, був у мене хліборобом. Мій чоловік і батько донечок зник у місті Бахмут. Пішов захищати Україну 25 лютого 2022 року. Крайній раз були з ним на зв'язку 8 січня 2023 року".
Кропивничанка Катерина Павлова разом з донькою Златою чекають на чоловіка Сергія три роки.
"Він зник 30 листопада 2022 року на околицях Бахмута. Працював на Інгульській шахті, потім пішов воювати".
З військовим Володимиром Тарасюком з села Лозуватка Новоукраїнського району зв'язок втратили у квітні 2023 року, розповіла дружина Світлана Тарасюк.
"Його відправили під Бахмут, він пішов на перше завдання, з якого не повернувся. З того часу і по сьогодні ми нічого не знаємо про нього. Є інформація, що у полоні. Знайшли відео, яке виклали росіяни, як вони годують полонених. Дуже важливо, що цю тему висвітлюють, що є така виставка портретів".
Чекає додому молодшого сина Олександра з полону живим кропивничанка Марія Микитенко. Від поранень, отриманих на війні, у 2022 році помер у шпиталі її старший син. Молодший безвісти зниклий з 21 червня 2022 року.
"Є інформація, що він у полоні, але Росія цього не підтверджує. Дуже чекаю на його повернення. Він у мене контрактник, з 2021 року воював в зоні АТО, а коли почалась повномасштабна війна – у Луганській області. Потім, як сина поранили, у нього була контузія, він повернувся у Кропивницький на лікування. Пролежав три дні у лікарні і виписався, бо побратими кликали його на допомогу у виконанні бойових завдань. І він поїхав туди, а через два тижні зник безвісти".
Зі підрахунками Суспільного на відкриття виставки прийшли пів сотні людей. Зі слів співорганізаторки, у театрі фотографії можна переглянути впродовж місяця. Далі поїде в Полтаву та Кривий Ріг.