У місті Кропивницький працюють шість великогабаритних автобусів-"гармошок". Вони виїхали на маршрути з найбільшим пасажиропотоком.
Про це під час брифінгу 5 березня розповів начальник міського управління транспорту та зв'язку міської ради Віктор Житник.
Автобуси-"гармошки"
За словами начальника управління, три великогабаритні автобуси працюють на маршруті №274, два — на маршруті №111. І один автобус вийшов на новий маршрут — №126-а, який запустили 4 березня.
"Він по суті дублює маршрут 103, але вдвічі коротший за нього, бо тільки до площі Богдана Хмельницького. І паралельно залишається маршрут 103 з двома машинами. Просто вони від площі Богдана Хмельницького далі йдуть на Нову Балашівку. Учора на 126-а було мало пасажирів. Зовсім інша сьогодні картина — набагато більше", — сказав Віктор Житник.
За його словами, ще два автобуси стоять у резерві й два проходять технічну підготовку до виходу на рейс. Це німецькі машини, які комунальне підприємство-перевізник "Електротранс" у 2024 році закупило за кредитні гроші.
"Це досконалі транспортні засоби, тому що в них абсолютно немає розносу причепа. У тих автобусах, які їздили в радянські часи, другу частину інколи заносило наліво або направо — на метр. Нинішній транспорт геть іншої формації. Дуже багато в ньому датчиків, які сигналізують про роботу усього автобуса і сприяють безпеці пасажирів і руху".
Віктор Житник розповів, що також були спроби охопити маршрут №116, але не вистачило місця для розвороту автобуса на кінцевій зупинці.
"Йому необхідний досить великий майданчик. Вже декілька поїздок було. Але ми не змогли на Никанорівці забезпечити належні умови безпеки як самому транспортному засобу, так і учасникам дорожнього руху на кінцевій зупинці".
За словами Віктора Житника, окрім зручності й безпеки, великогабаритні автобуси також допомагають розв’язати інше питання — дефіцит водіїв. Загалом "Електротранс" може випустити на маршрути 41 тролейбус і 55 різних автобусів. З автобусів працює тільки 30.
"Деякі водії добровільно пішли в Збройні сили. Певну частину мобілізували. Ті, хто залишилися, інколи працюють у дві зміни. Це при тому, що є загальнодержавні норми безпеки праці. Наразі ми цього не спостерігаємо. Це дуже негативно позначається в першу чергу на самих водіях".
Перевірка маршруток
Також Віктор Житник розповів, що триває моніторинг того, як маршрутки працюють після підвищення вартості проїзду. Його результати оприлюднять у кінці березня. Попередньо є інформація, що з деякими перевізниками, які не змінили якість надання послуг, угоди розриватимуть. До прикладу, два підприємства досі не облаштували машини GPS-навігаційним обладнанням.
"Ми досягли такої ситуації, коли, мабуть, хтось повинен буде розстатися зі своїми маршрутами, тому що точка кипіння перевищила всі очікування. Я вже, як тільки міг, пояснював керівникам, що таке обладнання необхідне не тільки для того, щоб ми контролювали умови виконання договорів. А це в першу чергу потрібно пасажирові, щоб він міг подивитися в інтернет-сервісах, чи варто очікувати машину на цьому маршруті, чи переорієнтуватися на іншого перевізника", — розповів Віктор Житник.
Зі слів начальника управління, на маршрутні таксі в місті припадає 40% пасажирів. На комунальний транспорт — 60%.