У Кіровоградській області скорочують автобусні маршрути через збитковість перевезень і нестачу водіїв внаслідок мобілізації. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в області закрили 30 маршрутів. До повномасштабної війни їх було 219.
Про це Суспільному розповів заступник директора обласного департаменту інфраструктури Володимир Дмитренко.
З його слів, нині послугу автобусних перевезень в Кіровоградській області надають 60 перевізників. Щодня майже 300 автобусів працюють на 189 маршрутах.
"Причини скорочення маршрутів різні – відсутність пасажирів, нерентабельність та відсутність водіїв, тому що багато з них пішли служити в Збройні сили України".
Володимир Дмитренко пояснив, що у регіоні є два комунальних підприємства, які отримали бронювання для частини військовозобов’язаних працівників.
"Це комунальні підприємства у Кропивницькому та Олександрії. Вони подали відповідні документи до адміністрації та їх визнали критично важливими для функціонування територіальних громад. Тому вони мають можливість забронювати 50% військовозобов’язаного персоналу".
За його інформацією, інші перевізники є приватними й вони не підпадають під критерії, які визначив Кабінет міністрів.
"Вони не бронювали своїх працівників, адже не мають можливості. Водіїв автобусів мобілізують й у них немає можливості виконувати рейси. Ми розуміємо цю ситуацію".
У Катеринівській громаді минулий тиждень не їздили два автобуси, розповів керівник підприємства-перевізника Руслан Унгурян.
"Нерентабельно, бо немає пасажирів. Якщо машина за день наїздила 700 гривень, а затрати майже на дві тисячі. От вам вся математика. Це без ремонтів, податків, страховок та без діагностик. Двох водіїв мобілізували".
Пасажирка автобуса "Кропивницький-Володимирівка" Галина Феліпова розповіла, через те, що автобус не їздив, не змогла доїхати в обласний центр до лікаря.
"22 кілометри до обласного центру, а перевізник не хотів до нас їздити. 15 лютого ввечері ми дізналися, що маршрут їздити не буде. От уявіть собі, мені наступного дня їхати до лікаря-стоматолога, а немає чим. На сьому годину ранку я прийду і не "влізу", бо кам’янський автобус дуже завантажений. Наступний аж об 11:30. Автобус "Новомиргород" – прекрасний, теплий і водій ввічливий, але для нас він не підходить, бо о 11:30 куди ти вже поїдеш?".
Заступник директора обласного департаменту інфраструктури Володимир Дмитренко сказав, що перевізник звернувся до них із відмовою перевозити пасажирів у Катеринівській громаді.
"У зв’язку з нерентабельністю відмовляється від перевезень пасажирів за цим маршрутом. Разом з тим, згідно з законодавством, перевізник має звернутися не раніше, ніж 60 календарних днів, тобто цей період дає нам змогу знайти іншого перевізника. Нині перевізнику направили лист, де зобов’язали відновити маршрут. Територіальна громада має намір власними силами забезпечити перевезення. Це буде комунальне підприємство, яке матиме відповідну ліцензію".
Щоб пів громади, а це майже дві тисячі жителів п’яти сіл, не залишились без автобусного сполучення з містом знову, вирішили купити власні два автобуси, розказала голова Катеринівської громади Тетяна Пучка.
"Витратимо на це майже три мільйони. Зрозуміло, що всі автобуси ми не зможемо купити, бо в нас є ще інші маршрути та інші перевізники, але послуги надають теж, на жаль, не на високому рівні. Є систематичні скарги на якість автобусів".
За інформацією голови, вони вели перемовини з перевізником двох маршрутів протягом тижня. Це маршрути "Кропивницький-Овсяниківка" та "Кропивницький-Володимирівка", котрий їде через села Олексіївка, Лісне та Осикувате.
"Перевезення по обох маршрутам перевізник відновив. Можливо ми будемо видавати більше пільгових талонів пенсіонерам, щоб забезпечити підтримку маршруту. Громада фінансує пільгові талони для людей – це пенсіонери й інші пільгові категорії. Ми видавали по чотири пільгових талони на людину на місяць, можливо, трохи збільшимо. В нас буде бюджетна комісія, щоб збільшити до пʼяти чи шести. Протягом 2024 року при наших власних надходженнях до 50 мільйонів гривень ми чотири мільйони 200 тисяч гривень дали на допомогу Збройним силам України. Звісно було б добре і в цьогоріч такі гроші направити, але бачу, що вимушені купувати автобуси. Це буде якісне надання послуг населенню".
Рух автобусів на двох маршрутах у Катеринівській громаді тимчасово відновили на прохання громади, сказав перевізник Руслан Унгурян.
"Думають пустити свій автобус й попросили, щоб ми попрацювали до цього часу. Будемо працювати у збиток й доплачувати водію за те, що він працює – без ремонтів, тобто просто будемо доплачувати на заправку і зарплату. Рахували, минулого місяця ми по Володимирівці доплатили водію 12,5 тисяч гривень. Я завжди працюю на перспективу і це в мене не один маршрут. Не хочеться людей кинути, якщо вже взяли відповідальність", – сказав перевізник.
Представник іншого підприємства-перевізника з Кропивницького Олександр Жигун розповів, що маршрути теж скорочують через брак водіїв і пасажирів. З початку повномасштабної війни, сказав, мобілізували чотирьох водіїв.
"Наведу вам приклад свого транспортного сполучення "Кропивницький-Долинська". Минулі два тижні маршрут перевозив по 2-3 людини за рейс. Автобус на 22 пасажирських місця. Він приїжджає на вокзал о 08:30, а в нього по відомості придбали квитки 2-3 людини. Він приїжджає в Долинську й привозить таку саму кількість людей. Загальний пробіг автобуса за день – 360 кілометрів, на це потрібно 50 літрів газу, множимо на 31 гривню 50 копійок, отримуємо 1600-1700 гривень. Це щоденна заправка. Квиток коштує 200 гривень. Щоб заправити автобус і відбити це, потрібно провезти 8-9 людей".
Заступник директора обласного департаменту інфраструктури Володимир Дмитренко сказав, що за домовленістю з перевізником, на двох маршрутах у Катеринівській громаді возитимуть людей до кінця березня. Якщо до того часу громада не встигне купити автобус, проситимуть їздити довше.