У Кропивницькому мають створити нову символіку міста – герб та прапор, щоб позбавитись символів російської пропаганди – вензеля російської імператриці та зображення фортеці, яка у XVIII столітті була плацдармом для захоплення російською армією українських земель. Суспільне дізнавалось, як створюватимуть нову геральдику Кропивницького, чому це потрібно робити зараз і що ще, крім герба й прапора, необхідно прибрати у місті, щоб відповідати вимогам законодавства.
Заміна міської символіки є рекомендацією Українського інституту національної пам’яті, на виконання вимог закону "Про засудження і заборону пропаганди російської імперської політики і деколонізації топонімії", ухваленого парламентом у 2023 році.
Ідей, з чим асоціюється Кропивницький і що саме має бути на нових гербі та прапорі міста, чекають, зокрема, від жителів громади, розповів Суспільному секретар міської ради Олег Колюка. Тому організують опитування.
"Люди можуть будь-який варіант запропонувати. Головне, щоб він був пов’язаний з нашим містом, нашою історією. А ми відповідним обґрунтуванням все це врахуємо й поставимо однією з вимог, щоб це врахували при розробці символіки".
Про міську геральдику
Герб та прапор – це ідентифікаційні знаки громади, й в умовах війни герб міста має символізувати щит української землі, вважає секретар обласного відділення Українського геральдичного товариства Олександр Полячок.
"Геральдика постала з лицарських часів. Вона пов’язана з війнами та необхідністю ідентифікувати воїнів одного князя чи герцога й відрізняти їх від інших на полі бою. Тому в геральдиці основним елементом є щит, який бачили й могли відрізнити своїх від чужих. Сучасна ситуація, власне, вимагає повернення до джерел і традицій геральдичних, тобто в умовах війни наш щит має чітко показувати, що це щит нашої української землі".
Олександр Полячок погоджується з висновком експертної комісії Українського інституту національної пам’яті щодо міської символіки.
"Безумовно, висновок експертів є дуже чітким та зваженим. Вони рекомендують, по-перше, прибрати елементи, які асоціюються з імперською політикою Росії з наших символів. Свого часу, коли це створювали в середині 90-х років XX століття, звичайно, ми не уявляли, що поновиться така агресивність в діях, неоколоніальна, неоімперська політика в Росії, тому такі символи вважали за можливе залишити, враховуючи їхню історичну тяглість, зв’язок з історією й першими гербами. Нині абсолютно інша ситуація".
Частину елементів нинішніх герба й прапора можна залишити у новій символіці, вважає секретар обласного відділення геральдичного товариства.
"Перевернутий вилоподібний хрест, наприклад, та кольорові елементи можна залишити. І, мені здається, це було б непогано, бо це збереже певну історична тяглість в символіці. Загалом же, історія нашого міста – дуже непроста, а традиція герботворення, традиція символіки має спиратися на якісь історичні факти, інколи географічні, інколи пов’язана з іменами, назвами".
"На геральдистів спеціально ніде не вчать"
За словами Олександра Полячка, усі члени Українського геральдичного товариства, зокрема і його голова Андрій Гречило, вчились на зразках, прикладах, консультуючись з експертами з різних галузей, адже освіту геральдиста здобути в Україні ніде. Тому всі, хто хоче створити гідну символіку українського Кропивницького, мають вивчити усю відповідну інформацію, яка є у відкритих джерелах, сказав він.
"На геральдистів спеціально ніде не вчать. Авторами нової символіки є люди різних професій – це й художники, й архітектори, історики. Все залежить від того, наскільки людина зануриться в цю історію, наскільки вона здібна. Але є розроблені геральдичними товариством рекомендації, де вказані головні традиції українського герботворення за часів незалежної України. І варто до цих рекомендацій дослухатися".
Створення нових герба та прапора Кропивницького Олександр Полячок вважає творчим викликом для обласного відділення Українського геральдичного товариства.
"Епоха розквіту діяльності нашого товариства, як на мене, припала на другу половину 90-х та 2000-ні роки, коли ми створювали багато гербів районів Кіровоградської області, герби міст обласного підпорядкування, герб області. Тоді ми часто збиралися, робили власні експертизи, висували ідеї, обговорювали їх. Нині ж, рішення експертної комісії може дати новий поштовх нашій діяльності".
Де імперську символіку прибрали та де мають прибрати
Після висновку Українського інституту національної пам’яті зображення фортеці прибрали з сайту та Facebook-сторінки Кропивницької міської ради.
Залишки земляних валів фортеці святої Єлисавети розташовані на території меморіального комплексу "Фортечні Вали" у Кропивницькому. Її побудували у 1754 році у формі шестикутної зірки. Це одна з найбільших вцілілих земляних фортець в Україні й нині є пам’яткою національного значення, яка перебуває під охороною держави, згідно з законом "Про охорону культурної спадщини", сказала директорка департаменту Уляна Соколенко.
"Якщо ми говоримо про фортецю, то треба казати про комплекс споруд і пам’яток. Це не одна фортеця як споруда, це і пам’ятки містобудування, архітектури, історії. Загалом їх 52. На разі рекомендації Інституту пам’яті щодо виведення будь-якої пам’ятки (з відповідного переліку – ред.), яка входить в комплекс фортеці, земляних споруд, немає. Тобто немає заборони з того приводу, що вони не відповідають законодавству".
Зображення фортеці є також на пам’ятнику міському голові Олександру Пашутіну біля будівлі міськради, туристичних вказівниках у центрі міста і на парканах, наприклад, на набережній Інгулу (його встановили до повномасштабного вторгнення РФ в Україну), на вулицях Академіка Тамма та Героїв України (його ремонтували і облаштовували після вторгнення).
Зображення фортеці мають прибрати скрізь, сказав секретар міськради.
"Де можливо – силами наших комунальних підприємств, десь силами приватних підприємців, якщо це на їхній будівлі чи території. Це все можна вирішити безплатно. Якщо ж це якісь глобальні, великі питання, які потребують технічних рішень, то це потребує певних фінансових витрат".
Нову символіку, сказав, розроблятимуть на основі конкурсних пропозицій.
"Для цього ми встановимо відповідні вимоги, тому що до геральдичних символів є вимоги".
Консультації з громадою і розробка документації щодо нових герба та прапора міста, за словами секретаря Кропивницької міськради, триватимуть місяць. Далі пропозиції розгляне топонімічна комісія. Остаточне рішення ухвалюватимуть депутати на сесії міської ради.