Перейти до основного змісту

З символіки Кропивницького приберуть "вензель святої Єлизавети" та зображення фортеці

Доповнено
Зліва направо герб та прапор Кропивницького. Суспільне Кропивницький

З герба та прапора Кропивницького приберуть елементи імперської символіки. Робитимуть це згідно з результатами опитування, на якому містяни проголосували за зміну герба та прапора.

Про це Суспільному розповів керівник пресслужби міської ради Сергій Якунін.

За його інформацією, опитування проводилось з 20 грудня 2024 року до 20 січня 2025 року.

"586 людей переглянули електронну консультацію, 178 кропивничан взяли участь в опитуванні. За зміну символіки проголосували – 102 людини, проти 76 людей".

Сергій Якунін пояснив, що топонімічна комісіяМіська топонімічна комісія працює над впорядкуванням найменувань чи перейменувань об`єктів міського середовища, увічненням пам`яті видатних діячів і подій, встановленням пам’ятних знаків на території обласного центру. має опрацювати висновок Українського інституту національної памʼяті й ухвалити рішення про початок процедури розробки нових герба і прапора Кропивницького.

За його інформацією, також із Facebook-сторінки та сайту міської ради приберуть імперські символи. Планували зробити це раніше, сказав Сергій Якунін, однак чекали на підтвердження Українського інституту національної пам’яті.

Висновок Українського інституту національної пам’яті

За інформацією з сайту Українського інституту національної памʼяті, з герба і прапора Кропивницького пропонують прибрати "вензельПов'язані між собою або перевиті в малюнок початкові літери імені, прізвища. святої Єлисавети", що походить від вензеля російської імператриці Єлизавети.

"Його використання на гербі тодішнього Єлисаветграда зафіксували документально", – йдеться на сайті.

Зображення фортеці на прапорі та гербі Кропивницького підпадає під підпункт "ґ" пункту чотири частини першої статті другої Закону України "Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні й деколонізацію топонімії", адже символізує російську присутність у регіоні.

"З огляду на викладене Кропивницькій міській раді рекомендується внести відповідні зміни до символіки міста (зокрема, герба і прапора Кропивницького) у частині усунення зазначених елементів, що пов’язані з символікою російської імперської політики", – йдеться у повідомленні.

Український інститут національної памʼяті запропонував міській раді звернутися до Українського геральдичного товаристваЦе організації, яка проводить наукові дослідження в галузі таких спеціальних історичних дисциплін, як геральдика, вексилологія, емблематика, а також надає консультації та допомагає з розробленням гербів, прапорів, емблем тощо для консультування.

Що відомо про символіку Кропивницького

Прапор, герб і малий герб Кропивницького затверджені рішенням міської ради 28 лютого 1996 року. Їх розробив заслужений архітектор України Віталій Кривенко, який помер чотири роки тому, розказав керівник обласного відділення Українського геральдичного товариства Олександр Чорний.

З його слів, червоний, чорний та жовтий кольори на гербі були запозичені з попередньої символіки міста.

"Вони є ключовими, як і центральна фігура – обриси фортеці, яка дала початок нашому місту. Золоте поле, на якому накладені вилоподібний хрест, обернений ріжками донизу, що символізує три річки, які зливаються у межах міста – Інгул, Сугоклія і Бьянка. Зверху на них накладені обриси фортеці, а в обрисах стоїть вензель святої Єлисавети".

Предметом дискусії геральдистів та істориків, зі слів Олександра Чорного, стало те, чи мала свята Єлисавета вензелі – це пов'язані між собою в малюнок початкові літери власних імен. Чи це вензеліПов'язані між собою або перевиті в малюнок початкові літери імені, прізвища. російської імператриці Єлизавети, і на чию честь у 1775 році назвали місто.

Топ дня
Вибір редакції