Перейти до основного змісту

Більшість проти. У Кропивницькому відбулись громадські слухання про зміну графіка безоплатного проїзду пенсіонерів

У Кропивницькому відбулись громадські слухання про зміну графіка безоплатного проїзду пенсіонерів в автобусах й тролейбусах комунального підприємства "Електротранс". Зареєструвалися 256 людей, мандати для голосування отримали 245, це жителі громади.

Про це Суспільному розповів голова громадських слухань Олександр Головко.

Графік безоплатного проїзду пенсіонерів пропонують змінити так, щоб у комунальних автобусах та тролейбусах міста вони безплатно їздили з 10:00 до 15:00 у будні та протягом доби у вихідні й святкові дні.

Нині на міські маршрути щодня виїжджають 32 тролейбуси та 29 автобусів. Щоб забезпечувати перевезення та утримувати підприємство, не вистачає людей і грошей, сказав заступник директора підприємства "Електротранс" Валерій Музичук.

"Проблеми підприємства – великі. Це кадри. Сьогодні не вистачає водіїв тролейбусів, автобусів і ми маємо ці питання вирішувати. Якщо не буде цих грошей – ми будемо скорочувати кількість тролейбусів, вони будуть їздити за графіком, люди будуть стояти на зупинках".

Графік пропонують змінити, щоб скоротити бюджетні витрати на компенсацію комунальному підприємству "Електротранс" за безплатний проїзд пенсіонерів, пояснив начальник управління транспорту міськради Віктор Житник.

"Колективу необхідна заробітна плата, необхідні гроші для придбання енергоносіїв, це паливо і електрика, необхідно за якісь гроші ремонтувати автобуси".

За словами Віктора Житника, у 2024 році тролейбусами перевезли 22 мільйони пільгових пасажирів і 13 мільйонів автобусами.

"На ці цифри ми нараховуємо компенсаційні виплати. Витрати майже 400 мільйонів гривень на рік. А дефіцит у грошах, який зараз спостерігається – 90 мільйонів. Це 25% дефіциту. Торік загальна сума грошей, яка зайшла у вигляді компенсаційних виплат – це 165 мільйонів гривень і ще майже 60 мільйонів у вигляді фінансової підтримки на заробітну плату. Це майже 230 мільйонів. Зараз такої можливості немає. Через недофінансовані у порівнянні з минулим роком, такі сфери, як житлово-комунальне господарство, освіта, медицина, тому така складна ситуація".

Висловити свою думку могли всі охочі.

"Я живу в мікрорайоні Кущівка. Автобус №103 їздить один на годину. О 10:20 буде перший рейс, який зможе перевезти пенсіонерів. З 12:00 до 15:00 в них перерва. Ви що думаєте, що з 8 години пенсіонери будуть їхати автобусом і платити гроші за проїзд? Не будуть. Зате вони будуть забиватись, як оселедці в бочки о 10:20. Якщо центральна частина міста і спальні мікрорайони можуть понад п'ять годин покористуватися, то у нас один рейс", — сказала учасниця громадських слухань Олена Демченко.

Після обговорень, які тривали дві години, учасники громадських слухань проголосували за рішення так: з 245 людей, які голосували, 21 людина підтримала питання встановлення пільгового проїзду з 10 до 15 години, 224 – не підтримали, сказав голова громадських слухань.

Організація і проведення громадських слухань перед винесенням рішення на розгляд членів виконкому – вимога законодавства, пояснив юрист міськради Артем Шершнюк.

"Нормативно правовий акт був розміщений на сайті Кропивницької міськради місяць. Міськрада отримувала пропозиції і зауваження. Результат громадських слухань обов’язково розгляне орган місцевого самоврядування. І за результатами ухвалять рішення: або врахувати, або не врахувати пропозиції чи внести зміни до нормативно-правового акту, який розробляється. Умовно – ухвалюється зараз рішення про непідтримку цього нормативно-правового акту. Виконавчий комітет в межах повноважень має право ухвалити все ж таки рішення у відповідній редакції, навіть за умови не підтримки громадських слухань".

69-річна кропивничанка Валентина Пономаренко участі у громадських слуханнях не брала. Розповіла Суспільному, що попри пенсійний вік, працює. На роботу і з роботи щодня їздить тролейбусом.

"З одного боку може це і правильно, тому що вранці багато пенсіонерів їде безплатно, до роботи дістатися дуже важко, транспорт завантажений, а з другого боку, яка ж у людей зараз пенсія? Якщо 20 робочих днів, 10 гривень вранці і ввечері, то виходить 400 гривень на місяць. Залишок пенсії тільки на хліб вистачить".

Скільки грошей, якщо рішення ухвалять, очікують отримати від перевезень пасажирів, керівник управління транспорту Віктор Житник, поки сказати не може.

"Це можна побачити після того, як транспорт місяць попрацює і встановиться більш-менш пасажиропотік. Ми сподіваємось все-таки, що молоде покоління пересяде з маршруток, бо всі бачать, як в години пік наповнені маршрутки. А наш транспорт в години пік переважно перевозить пільгову категорію. Якби пенсіонери утримались від поїздок у пікові години, то ми б мали приріст шляхом того, що пасажири з маршруток пересіли б до нас. І це було б суттєвою підтримкою для комунального підприємства. І можливо ми б зі збитками могли вийти з цієї ситуації".

За його словами, рішення винесуть на розгляд виконавчого комітету міськради через два тижні.

Що відомо про безоплатний проїзд для пенсіонерів у Кропивницькому

У вересні 2021 року виконавчий комітет міської ради ухвалював рішення щодо зміни графіку безоплатного проїзду для пенсіонерів. Тоді його ухвалили через збитки, сказав Віктор Житник.

4 жовтня 2021 року у Кропивницькому пільговикам обмежили час безоплатного проїзду у тролейбусах та автобусах

31 грудня 2024 року начальник управління транспорту Кропивницької міськради Віктор Житник сказав про пропозицію змінити графік безоплатного проїзду для пенсіонерів.

10 січня у Кропивницькому громадська рада при виконавчому комітеті провела засідання щодо ініціативи міськради змінити графік безоплатного проїзду для пенсіонерів. Вона була проти такого рішення.

Думка юристки

Юристка Євгенія Захарченко пояснила Суспільному, що в Україні діє постанова та закон щодо пільгового проїзду, які суперечать один одному.

"У 1993 році Кабінет міністрів видав постанову, якою наділив пільгою пенсіонерів на безплатний проїзд у транспорті й в цій же постанові в другому пункті він зобов’язав Міністерство фінансів закладати гроші на фінансування відшкодування цього пільгового проїзду. Вже багато років Кабінет міністрів не дотримується цієї постанови та Міністерство фінансів не закладає грошей на відшкодування органам місцевого самоврядування, які здійснюють це перевезення, з чого і вийшов конфлікт".

Згодом, сказала, ухвалили закон про державні соціальні пільги та державні соціальні норми. Відповідно до нього, тільки законами визначають пільгове користування або здійснення якихось прав певними соціальними категоріями населення України.

На думку Євгенії Захарченко, зміна графіка безоплатного проїзду для пенсіонерів не буде порушенням їхніх прав і закону, якщо при його ухваленні дотримаються процедури обговорення.

"У січні 2022 року Кіровоградський окружний адміністративний суд скасував рішення виконкому міськради про обмеження перевезення пенсіонерів з 10:00 до 15:00 безплатно саме тому, що порушили процедуру обговорення цього проєкту. Не обмеження, не дискримінацію визнав, а саме те, що порушили процедуру, коли його треба було оприлюднити й обговорити. Вже потім у правильній процедурі – ухвалення. Тому на сьогодні у виконкому є всі шанси, щоб встановити обмеження".

За даними начальника управління транспорту, в Кропивницькому понад 90 тисяч людей пільгових категорій. Це люди з інвалідністю і ветерани, 54 тисячі – пенсіонери.

Топ дня
Вибір редакції