У Кропивницькому на 7 лютого запланували громадське слухання про зміну графіка безоплатного проїзду пенсіонерів. Зауваження чи пропозиції щодо цього рішення у міському управлінні трансорту та зв'язку прийматимуть до 30 січня.
Про це Суспільному розповів начальник управління Віктор Житник.
Графік безоплатного проїзду пенсіонерів пропонують змінити так, щоб у комунальних автобусах та тролейбусах міста вони безплатно їздили з 10:00 до 15:00 у будні та протягом доби у вихідні й святкові дні.
Громадські слухання відбудуться 7 лютого о 14:00 в кабінеті №426 Кропивницької міської ради за адресою: вулиця Велика Перспективна, 41.
За словами Віктора Житника, жителі міста можуть зареєструватись, аби мати змогу голосувати під час обговорення.
"Для реєстрації потрібен паспорт громадянина України та підтвердження реєстрації у Кропивницькій територіальній громаді. Без цього людина може потрапити на громадське слухання, але без права голосу".
У Кропивницькому понад 90 тисяч людей пільгових категорій. Це люди з інвалідністю і ветерани, 54 тисячі – пенсіонери. Графік пропонують змінити, щоб скоротити витрати на компенсацію за безплатний проїзд пенсіонерів комунальному підприємству "Електротранс", пояснив представник управління транспорту Валерій Пугач.
Що відомо про безоплатний проїзд для пенсіонерів у Кропивницькому
У вересні 2021 року виконавчий комітет міської ради ухвалював рішення щодо зміни графіку безоплатного проїзду для пенсіонерів. Тоді його ухвалили через збитки, сказав Віктор Житник.
4 жовтня 2021 року у Кропивницькому пільговикам обмежили час безоплатного проїзду у тролейбусах та автобусах
31 грудня 2024 року начальник управління транспорту Кропивницької міськради Віктор Житник сказав про пропозицію змінити графік безоплатного проїзду для пенсіонерів.
10 січня у Кропивницькому громадська рада при виконавчому комітеті провела засідання щодо ініціативи міськради змінити графік безоплатного проїзду для пенсіонерів. Вона була проти такого рішення.
Думка юристки
Юристка Євгенія Захарченко пояснила Суспільному, що в Україні діє постанова та закон щодо пільгового проїзду, які суперечать один одному.
"У 1993 році Кабінет міністрів видав постанову, якою наділив пільгою пенсіонерів на безплатний проїзд у транспорті й в цій же постанові в другому пункті він зобов’язав Міністерство фінансів закладати гроші на фінансування відшкодування цього пільгового проїзду. Вже багато років Кабінет міністрів не дотримується цієї постанови та Міністерство фінансів не закладає грошей на відшкодування органам місцевого самоврядування, які здійснюють це перевезення, з чого і вийшов конфлікт".
Згодом, сказала, ухвалили закон про державні соціальні пільги та державні соціальні норми. Відповідно до нього, тільки законами визначають пільгове користування або здійснення якихось прав певними соціальними категоріями населення України.
На думку Євгенії Захарченко, зміна графіка безоплатного проїзду для пенсіонерів не буде порушенням їхніх прав і закону, якщо при його ухваленні дотримаються процедури обговорення.
"У січні 2022 року Кіровоградський окружний адміністративний суд скасував рішення виконкому міськради про обмеження перевезення пенсіонерів з 10:00 до 15:00 безплатно саме тому, що порушили процедуру обговорення цього проєкту. Не обмеження, не дискримінацію визнав, а саме те, що порушили процедуру, коли його треба було оприлюднити й обговорити. Вже потім у правильній процедурі – ухвалення. Тому на сьогодні у виконкому є всі шанси, щоб встановити обмеження".
За словами представника управління транспорту Валерія Пугача, за результатами громадського обговорення визначать, чи розглядатиме проєкт рішення щодо зміни графіка безоплатного проїзду для пенсіонерів виконком.