Перейти до основного змісту

На Кіровоградщині "обмежено придатних" можуть оштрафувати: хто і за що

На Кіровоградщині військовозобовʼязані зі статусом "обмежено придатний", які до 5 лютого 2025 року не пройдуть повторний медогляд, можуть отримати штраф. Це пов’язано зі змінами до законодавства, які скасували статус "обмежено придатний до військової служби".

Про це під час брифінгу 24 січня розповів начальник відділу військового обліку та бронювання обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) Олег Мозоленко.

За його інформацією, з липня 2024 року по 4 лютого 2025 року військовозобовʼязані з категорією "обмежено придатний" мають звернутись до територіальних центрів для проходження повторного обстеження.

"Люди в останні дні намагаються пройти переобстеження для того, щоб не порушити правила військового обліку. Нині біля територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є великі черги, адже порушення правил військового обліку та Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачає штраф".

Олег Мозоленко сказав, що ті люди, яких до 4 травня 2024 року визнали обмежено придатними до військової служби й вони не пройшли повторний медичний огляд до 5 лютого можуть отримати штраф від 17000 гривень до 25500 гривень.

"Для накладання штрафу за ці порушення є підстави. Ми зобов'язані їх виконувати".

Пояснив, що штрафувати можуть двома способами. Перший – працівники територіальних центрів, які входять до складу в груп оповіщення на вулицях, на постах перевірки документів, на блокпостах, мобільних постах, перевіряючи документи, з'ясовують, чи є у людини позначка про те, що він придатний або непридатний. Якщо позначка відсутня – вони зобов'язані провести адміністративне затримання й доставити її до територіального центру для складання адміністративного протоколу.

Другий спосіб – людина самостійно звертається з порушенням строків переобстеження, після чого з'ясовується, що вона не пройшла переобстеження і не визначила для себе категорію військового обліку, адже військово-облікові ознаки визначають придатність до проходження військової служби за рішеннями військово-лікарських комісій.

За інформацією Олега Мозоленка, військовозобовʼязані не отримуватимуть штрафи якщо:

  • у людини є документ, який підтверджує направлення на проходження ВЛК після 4 лютого 2025 року;
  • людину попередньо визнали тимчасово непридатною.

Людей, яких попередньо визнали обмежено придатними, викликають повістками до територіальних центрів, однак вони можуть прийти й самостійно, сказав Олег Мозоленко.

"Ті, хто передбачили навалу на територіальні центри для проходження таких переобстежень, проходили його заздалегідь без виклику. Нині така ситуація, що територіальні центри не встигають виписувати направлення й обробляти повістки, які вже направили".

Нині, понад 400 тисяч повісток відправили людям через Укрпошту, сказав Олег Мозоленко.

"Для унеможливлення оскарження повісток 31 грудня 2024 року вийшла постанова Кабінету Міністрів №1558. Там змінили певні слова і словосполучення із постанови Кабінету Міністрів №560, щоб не виникало "але-але". Тобто чітко прописано в законі й у порядку, як повинна себе вести людина".

На думку начальника відділу військового обліку та бронювання, підстав для подовження часу на проходження повторного медичного огляду немає.

Що змінилося у правилах проходження ВЛК

4 лютого 2025 року завершується дев’ятимісячний термін із дня набуття чинності закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист". Згідно із цим документом, окремі військовозобов'язані мають до цього часу повторно пройти військово-лікарську комісію.

Для військовозобов'язаних, які раніше мали статус "обмежено придатний", це означає обов’язкову повторну перевірку. Після повторного огляду їх можуть визнати або придатними до служби, або обмежено придатними до виконання певних завдань.

Які є ступені придатності

Згідно з наказом Міноборони № 402, людина може бути:

  • придатною до військової служби;
  • придатною до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, навчальних центрах, закладах, медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку;
  • тимчасово непридатною;
  • непридатною до військової служби.

Ці зміни стосуються не лише військовозобов'язаних, а й призовників та військовослужбовців, сказала начальниця групи комунікацій обласного ТЦК Поліна Кравченко.

Топ дня
Вибір редакції