У Кіровоградській області жінки можуть стати на облік військовозобов'язаних тільки після того, як пройдуть військову підготовку. Це означає, що жінка добровільно може пройти військову базову підготовку, якщо їй дозволяє стан здоров'я й вік. Після цього її поставлять на облік, який, однак, не зобов'язує до примусової мобілізації. Згодом, якщо жінка забажає пройти військову службу, вона матиме певні базові військові знання.
Про це під час брифінгу 16 січня розповіла начальниця групи комунікацій обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Поліна Кравченко.
За її інформацією, військово-базова підготовка покликана стати совєрідною заміною строкової служби. Вона розрахована на п'ять місяців. Внесли й правки щодо хлопців, які будуть навчатись у вищих військових закладах освіти.
"Тобто строкової служби в нас немає, є військова базова підготовка. І є обов'язковий облік для жінок з медичною та фармацевтичними освітами. Це для того, аби Генеральний штаб ЗСУ мав статистику, скільки жінок медиків у нас в резерві. Це не зобов'язує до примусової мобілізації жінок"
На Кіровоградщині все частіше жінки обирають контрактну службу, вона для жінок є добровільною, сказала Поліна Кравченко. Серед спеціальностей, які обирають жінки, переважають медики, діловоди, зв'язківці й кухарі. Але є снайпери та оператори безпілотників.
"У нас є два види контракту. Строковий – це від трьох до п'яти років, залежно від звання, від того, служила чи не служила людина, це стосується і жінок, і чоловіків. І є за мобілізацією. І також порядок звільнення, що для чоловіків, що для жінок однаковий. Це якщо є більше трьох дітей. Жінка може в будь-якому випадку звільнитися. Також жінка може звільнитися, якщо в неї є неповнолітня дитина по догляду за нею до 18-річного віку, якщо є хвороби, які підлягають до звільнення".
Якщо жінка бажає підписати контракт із ЗСУ й обрати військову частину, спеціальність, потрібно насамперед звернутись до цієї військової частини й пройти співбесіду з командиром частини, отримати письмову згоду. Далі треба звернутися в територіальний центр комплектування за місцем реєстрації, зібрати відповідний пакет документів. А потім вже пройти військово-лікарську комісію та психологічний відбір.
"Трапляються випадки, коли жінка не може визначитись, яку військову частину обрати, яку спеціальність, тоді наші працівники можуть допомогти враховуючи освіту жінки та вподобання. Укомплектувати документи і відправити на службу".
Також є такі випадки, коли жінка бажає проходити військову службу, але їй не дозволяють. Це відбувається лише в тих випадках, коли вона не пройшла військово-лікарську комісію або за психологічним відбором виникли певні нюанси, пояснила представниця обласного терцентру.
Скільки жінок з Кіровоградщини долучилися до війська
"20% від кількості чоловіків. На 13 контрактників чоловіків може бути три-чотири жінки".
За словами Поліни Кравченко, Маріупольський госпіталь, який переїхав на Кіровоградщину, нині запрошує медиків-жінок, які бажають проходити службу, але не хочуть далеко їхати від дому.
Чи може військовозобов'язана жінка виїхати за кордон
Жінки, які стали на облік або пройшли військово-базову підготовку, а також медики можуть виїхати за кордон, пояснила Поліна Кравченко. Заборонено виїжджати за кордон жінкам-військовослужбовицям та держслужбовицям.
"Але, якщо командир дозволив жінці у відпустку вибути за кордон, тоді вона відбуває".
Жінки-медикині, які перебувають за кордоном, повинні стати на облік
Жінки-медикині, які перебувають за кордоном, також зобов’язані стати на облік, сказала Поліна Кравченко. Щодо відповідальності за не ставання на облік наразі не знає.