В Україні скасували статус "обмежено придатний". З середини травня і протягом дев'яти місяців вони мають пройти повторну військово-лікарську комісію. Це передбачає Законом про забезпечення прав військових на соціальний захист, який набуває чинності 4 червня. Після перекомісії обмежено придатні отримають новий статус.

Детальніше про це розповів в етері "Суспільне. Студія" керівник юридичної компанії Марко Коломоєць.

— Які статуси тепер існують для військовозобов'язаних? Що змінилося?

— З 4 травня ми усунули статус "обмежено придатний до військової служби". Придатність тепер ділиться на категорії: повністю придатний до військової служби, придатний до служби в ТЦК і СП, придатний до служби у військових вишах, в медичних підрозділах тощо. У нас тепер є статус "тимчасово непридатний", який має повторно пройти ВЛК, і статус "непридатний", якого знімають з військового обліку.

— За якими критеріями будуть визначати ступінь придатності?

— У нас є Наказ № 402 Міністерства оборони України, де затверджений перелік хвороб, за яким визначається ступінь придатності. Але Наказ № 262 вніс певні зміни до попереднього. Зокрема статус "обмежено придатного" фактично замінили на "придатний до служби в ТЦК".

— А який це перелік хвороб?

— З переліком хвороб може ознайомитися кожен. Він відкритий. Але придатність будуть визначати не за самою хворобою, а за ступенем ураження певних органів і наскільки це заважає нормальній роботі організму.

— На вашу думку, це позитивні зміни чи ні?

— На мою думку, це покращення. Бо раніше статус "обмежено придатний" був незрозумілим. Не було роз’яснення, які роботи людина може виконувати, в чому обмеження. Тепер є чітке розуміння, де ти маєш служити, якщо ти придатний до служби саме в ТЦК, у військово-навчальних закладах.

— Що означає статус "тимчасово непридатного"?

— Що людина наразі потребує лікування, оперативного втручання. Є люди, в яких є певні хвороби, через які вони на сьогодні є непридатними. Але вони будуть придатними, наприклад, через пів року, коли хвороба мине. І тоді їм назначають перекомісію.

— Скільки часу є в таких людей, щоб пройти ВЛК? Чи потрібно їм чекати повістку після оновлення даних?

— В останніх змінах зазначено, що в них є дев'ять місяців, щоб пройти перекомісію. Тобто до 4 лютого 2025 року. Але від 18 травня в нас діє Закон про посилення мобілізації. Згідно з ним, у нас є два місяці для оновлення даних. Тому моя порада — зробити все за один раз: оновити дані й пройти повторну медкомісію.

— Якщо після повторної комісії людину визнають непридатною до служби?

— Якщо така людина набуває статусу "непридатної до військової служби" з виключенням з військового обліку, то, звісно, її виключають. І далі вона вже не є військовозобов'язаною.

— Чи змінилися через ці нововведення вимоги до роботи ВЛК?

— Так, тепер ВЛК більш наділена контролем. Але й змінився перелік хвороб. Ті, наприклад, з якими люди були "обмежено придатними", зараз стали — "повністю придатними". Є навпаки, коли раніше був з тією хворобою "придатний", а зараз — ні. Цей наказ вніс багато змін.

— А якщо людина, маючи статус "обмежено непридатного", не пройде перекомісію?

— Людину, яка не пройде перекомісію, чекає адміністративна відповідальність — від 17 тисяч до 25 тисяч гривень.

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook