У Кіровоградській області за місяць яйця подорожчали на 25,4%. Про це Суспільному розповіла начальниця обласного управління статистики Юлія Новак. Суспільне дізнавалось, чому дорожчають яйця та чи зміниться ціна до кінця року.
Ціни на яйця у Кропивницькому
За даними кореспондентів Суспільного, які дізнались ціни у різних магазинах та на ринках Кропивницького, найдешевші яйця коштують 62 гривні 90 копійок за десяток, найдорожчі – 79 гривень 90 копійок.
"Минулого тижня купляла яйця по 60 гривень, цього тижня по 70 гривень в магазинах. Ціни ростуть швидко", – розповіла кропивничанка Яна.
Що вплинуло на ціну
Керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова пояснила зниженням продуктивності курей через похолодання. Через це ціни на яйця зростають. Розповіла, що на Кіровоградщині немає промислового виробництва яєць.
"Це теж впливає на ціну, адже переважна більшість яєць постачається підприємствами з інших областей".
Зі слів речниці Держпродспоживслужби в регіоні Наталії Шевченко, торговельна надбавка на яйця першої категорії не має перевищувати 10%, вони є у списку соціально значущих товарів.
"Нині на Кіровоградщині перевищення ціни на яйця не фіксувалися. Скарги на недотримання ціни не надходили".
На думку економічного аналітика Всеволода Степанюка, однією з причин подорожчання є те, що яйця – це сезонний продукт.
"Це сезонне подорожчання, адже вони дорожчають на зиму постійно. Також сходиться декілька факторів, й окрім сезонного виробництва, ще є подорожчання енергоносіїв й витрати виробників на корм. До нового року яйця подорожчають ще на 10-15 гривень".
Міністерство аграрної політики про зростання цін на яйця
Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький 8 листопада розповів Суспільному, що окрім сезонного зниження продуктивності курей, також відбувається оновлення поголів’я курей, що традиційно супроводжується зниженням виробництва. За словами Висоцького, у жовтні цього року виробництво яєць було на 5% менше, ніж торік.
Іншим чинником є зростання цін на корми, яке пов'язане з відновленням цін на зернові після декількох років низьких показників, зумовлених, серед іншого, блокадою морських шляхів. Це зростання позитивно впливає на фермерів, адже їхнє виробництво стає більш рентабельним. Однак одночасно збільшується і собівартість виробництва яєць.
"Фактично аналіз попередніх періодів в ринковій тенденції показують, що надалі не варто очікувати суттєвих ринкових коливань. Відповідно суттєвих змін цін. Практика 2-річної давнини показала, що початок листопада — це пік і потім є поступове вирівнювання і зниження цін. Однозначно після нового року це буде зниження дуже часто і карбувальне", — відзначив Висоцький.
Аналізуючи тенденції минулих років, Висоцький зазначив, що у листопаді ціни досягають піка, після чого починається поступове зниження. Очікується, що після Нового року відбудеться зниження цін. За умови стабільної роботи енергосистеми в країні, суттєвих цінових коливань на основні продукти, зокрема м’ясо, молочну продукцію, борошно та овочевий набір, не передбачається.