Перейти до основного змісту

"Заміновані дуже поля, під'їзні дороги". Сапер з Кропивницького про роботу на деокупованих територіях

Ексклюзивно

Заступник начальника частини піротехнічних робіт служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області Олександр Іванов розповів Суспільному про розмінування деокупованих територій дронами та роботами, складнощі роботи та інтуїцію сапера.

Про відрядження до окупованих територій (тут і далі — пряма мова)

12 вересня повернулись з Донецької області, були там майже 50 днів, виконували завдання з розмінування деокупованих територій. Кожне відрядження — це окремий етап, скажімо так. В Харківській області одне, в Херсонській, в Миколаївській — інше, в Донецькій геть інакше.

Кожна територія по-різному замінована. В Харківській області більше протипіхотних мін зустрічалось та пасток. У Миколаївський — більше протитанкових. Заміновані дуже поля сільськогосподарські, під'їзні дороги. А Донецька — специфічна тим, що вона, починаючи з 2014 року, замінована. Цим є складною. Пройшло багато часу. Маскування цих мін вже зрослося з землею. Ці міни дуже тяжко знайти.

Про використання роботизованих комплексів

Ми використовуємо безпілотні літальні апарати та роботизовані комплекси. Це економить час. Роботизований комплекс забезпечує максимально безпеку життя. Ним можна під'їхати до вибухонебезпечного предмета, роздивитись впритул, покласти туди вибухівку і знищити.

Має вигляд, як маленький танк з маніпулятором, з лапкою, який підіймає вантаж десь до 1,5 -2 кілограмів, щоб комфортно йому було. Цього вистачає, щоб підвезти до вибухонебезпечного предмета вибухівку й знищити його. Його вага десь кілограмів 100, повністю броньовані акумулятори стоять. Він на гусениці, як маленький танк іграшковий. Поки що він у нас один. Сподіваємось, що партнери, які допомагають з-за кордону, ще чимось допоможуть.

Сказати, що такий робот пришвидшує щось, то ні. За швидкістю ми не женемось, головне — безпека.

Про використання дронів

Дрони охоплюють велику площу відразу. Підіймаємось до 50 метрів. Цього достатньо, щоб візуально оглянути під'їзні шляхи. В принципі якусь територію. Припустимо, поле. Облетіти його й визначитись відразу, які там типи боєприпасів є, чи є міни протитанкові, чи є протипіхотні міни.

Є такі дрони, які навіть розтяжку шукають. В нас поки що такого немає, але під час співпраці з Києвом з головним управління ДСНС колега працював з такими. Там тепловізори стоять та інше навісне обладнання, яке допомагає шукати розтяжки та міни. Він підіймається приблизно на 100 метрів, якщо я не помиляюсь. Там було видно розтяжку в траві й гранату, яка висить.

Нам дрони допомагають тим, що ми бачимо межі поля, на якому нам працювати. Розуміємо, які там типи боєприпасів, як більш обережно себе вести. Чи просто лежить боєкомплект, який потрібно забрати, й прогнозування по роботі йде, скільки нам часу потрібно на це.

"Оснащення у нас досить добре, але хотілось би більше"

Не вистачає машин, які перевозять вибухонебезпечні предмети. Трішки у нас не вистачає їх. Роботизованих комплексів хотілось би більше, тому що це наше життя. Навіщо підходити до небезпеки, якщо можна під'їхати.

"Пастки залежать від фантазії сапера, який ставив їх"

Пастки з 2014 року стоять й свіжіші. Тут немає терміну дії. Це може бути граната на розвантаження, поставлена на протитанкову міну, може бути й саморобний вибухонебезпечний предмет — аж до іграшки, яка валяється на краю дороги. В ній може бути щось небезпечне. Пасток дуже багато, вони залежать від фантазії сапера, який ставив їх.

Про ротацію в Донецьку область

Займались забезпеченням проїзних шляхів в лісах для гасіння пожеж. Потрапили на такий період, коли в лісах дуже горіло. За останні 10 чи 15 років це була наймасштабніша пожежа в Донецькій області, якраз в той час, коли ми там перебували. Паралельно ще ставалась задача очистити землі сільськогосподарського призначення, щоб запускати вже агрономію й починати працювати на полях. Обстріли — це найперша причина пожежі.

Спочатку проходимо ми, як сапери. Перевіряємо територію, а позаду нас йдуть пожежники, які гасять пожежу та облаштовують мінералізовану Розчищають землю, щоб пожежа не перекинулась далі, розгортають траву, сміття та гілки.смугу.

В Донецькій області працювало 20 розрахунківРозрахунок складається з п’яти людей. Відділення формується у складі одної області. Тобто у нас в області в частині нараховується 74 сапери, з них їде один керівник розрахунку, два водії та два сапери.

Про спілкування з фермерами, чиї поля розміновували

Вони дякують за допомогу, бо бояться за своє життя й за життя робітників. Вони вже також дійшли трішки вперед, адже на трактори ставлять пульти управління без водія. Також робота роблять з трактора, і водій стоїть за пультом й обробляє землю.

Що найчастіше знаходили

Дуже насичено в Донецькій області протипіхотними мінами, касетними бойовими елементами, ПФМ-1 — це "пелюстки". От їх було багато і в основному в лісі, там, де вже вони лежать рік, а то й більше, засипані вже голками із соснового лісу.

Про інтуїцію сапера

Для сапера, мабуть, 80% його праці — це інтуїція. Якщо я відчуваю, що не потрібно сьогодні робити ту чи іншу роботу, я перемкнуся на іншу. Від інтуїції багато чого залежить. Як показує практика, вона не підводить.

Топ дня

Вибір редакції