Кіровоградська область – серед регіонів, які цього року найбільше постраждали від посухи. Наслідком цього стало зниження врожайності ранніх зернових та зернобобових культур, пізніх та технічних культур, а також затримку посівної кампанії озимих культур під урожай 2025 року.
Про це під час брифінгу розповіла керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.
Ранніх зернових та зернобобових культур – пшениці, ячменю, гороху, жита та вівса зібрали на 214 тонн менше ніж торік – 1 мільйон 842 тисячі тонн, нагадала очільниця департаменту. Попри зниження врожайності, зібраного достатньо для забезпечення продовольчих потреб населення регіону.
Щодо ріпаку – його зібрали 161 тисячу тонн. Середня врожайність – 24,7 центнера з гектара, що на 2,4 центнера з гектара менше, ніж торік.
"Через погоду пізні культури почали збирати на два тижні раніше. Їхня врожайність, як і у технічних культур, менша за торішню. Нині триває збір кукурудзи, сої та соняшника".
- Кукурудзу зібрали з 13% площ – 41 тисячі гектарів, намолотили 137,5 тисяч тонн. Середня врожайність – 33,2 центнера з гектара, що на 18 центнерів менше, ніж торік.
- Сою зібрали з 60% площ – 90 тисяч гектарів. Середня врожайність – 33,2 центнера з гектара.
- Соняшник зібрали на площі 167 тисяч гектарів, намолотили 334 тисяч тонн. Середня врожайність – 20 центнерів з гектара. Заплановане зниження врожайності – 20%.
"На ринку насіння соняшника ситуація нині на боці продавця – цінова ситуація. Тому що переробні потужності для соняшника в області більші, ніж його виробляють. Посуха й спека вплинули й на врожайність, і на якість насіння, його олійність. Олійність в деяких господарствах – нижча за базову. Закупівельна ціна на соняшник нині – 20 тисяч гривень за тонну. Чи буде вона рости, поки невідомо".
За словами керівниці департаменту, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Херсонська та Донецька області зазнали найбільших втрат врожайності внаслідок спеки.
"Літо 2024 року було найспекотнішим за період спостережень – з 1945 року. Загальна кількість опадів на більшій території області становила 19-35% від норми. За таких погодних умов, запаси продуктивної вологи в ґрунті зменшились, що вплинуло і на збиральні роботи, і на посів культур. На сьогодні запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту незадовільні, місцями ґрунт був зовсім сухий. Пройшов дощ – підприємства відновили збір врожаю й посівну кампанію озимих".
Якщо погода сприятиме, закінчити збір пізніх культур, сказала, планують у жовтні, під урожай же 2025 року озимими на Кіровоградщині планують засіяти 392 тисячі гектарів.
"Це більше, ніж торік, і пов’язано з високою рентабельністю озимих зернових культур. Вони мають гарну ціну, а цьогорічна врожайність, якщо порівнювати з технічними та пізніми культурами, більша".
На 20 вересня озимі зернові посіяли на 6% запланованих площ – 21,6 тисячі гектарів, 20 тисяч з яких засіяли озимою пшеницею, тисячу – озимим ячменем. Озимий ріпак планують посіяти на площі 70,2 тисячі гектарів, що відповідає рівню минулого року, 23,2 тисячі гектарів, тобто 33% від запланованих площ, засіяли.