Як дим впливає на здоров’я людини: пояснює головна санітарна лікарка Кіровоградщини

Рятувальник гасить займання сухостою. ДСНС Кіровоградщини

Дим від спаленої сухої трави, листя або сміття по-різному впливає на організм людини. В окремих випадках він може сприяти розвиненню важких хвороб.

Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка Кіровоградщини Надія Оперчук.

За інформацією фахівчині, під час горіння виділяються шкідливі хімічні речовини. В основному це – бензопірен, чадний та вуглекислий газ, оксиди азоту, сірки. Вони можуть глибоко проникати в легені, та навіть викликати гострі отруєння.

“Дим має високу питому вагу і за певних погодних умов він йде ближче до поверхні землі. На цьому рівні перебуває й людина, яка вдихає цей дим та речовини, які виділяються під час спалювання трави. Вплив диму на здоров'я також залежить від того, де знаходиться людина відносно джерела горіння, скільки часу вона була в зоні концентрації диму".

Також має значення чи це горить, чи просто тліє, говорить Надія Оперчук. При горінні дим менш інтенсивний, а при тлінні його може бути більше, наприклад, як від зволоженого листя.

Як шкідливі речовини впливають на здоров'я людини

Крім рослин люди також можуть спалювати побутове сміття, зокрема, пластик. Його сполуки є дуже агресивними й негативно впливають на організм. Йдеться про фенол, формальдегід, фурфурол та інші хімічні речовини.

Під час спалювання решток рослин, тверді частинки, які виділяються в повітря, є непомітними. Наприклад, їхній розмір може складати лише десяту частку діаметра волосини. Але, під час спалювання однієї тонни такої речовини, може утворитися від шести до дев’яти кілограмів вуглецю, який проникає в організм і негативно на нього впливає. Все залежить від концентрації та тривалості перебування біля вогнища.

“Дим і сполуки, які містяться у ньому, особливо негативно впливають на організм дітей та людей похилого віку, з алергіями, бронхіальною астмою, хронічними серцевими захворюваннями. Певні речовини можуть накопичуватися в організмі та здійснювати руйнівний вплив. Надалі може спостерігатися розвиток вірусних та бактеріальних захворювань легень. Також може виникати рак легень".

Зі слів Надії Оперчук, науково доведено, що потужним канцерогеном є бензопірен, який міститься у чадному газі та виділяється під час спалювання сухого листя. Він викликає кисневе голодування, задуху, як наслідок — порушення координації рухів. Людина втрачає відчуття загрози для життя, виникає ейфорія, можлива зупинка дихання і смерть.

Діоксид вуглецю також може призводити до смерті за декілька хвилин через велику концентрацію. Діоксид азоту спричиняє набряк легень і впливає на обмін речовин. Діоксид сірки — сильний подразник слизових оболонок і дихальних шляхів, впливає на засвоювання вітаміну B1, який важливий для роботи нервової системи. Одночасно ці всі хімічні речовини можуть підсилювати негативну дію один одного.

Медична маска не захищає від шкідливих речовин, що виділяються під час горіння, сказала фахівчиня. Ліпше використовувати респіратори, однак все ж краще менше перебувати в тих місцях, де горить сухостій або ж взагалі його не палити.

Найкращий спосіб — це перетворювати сухе листя на добриво, тобто компостувати його. Все, що було корисне в рослинах, листочках, корінцях (мікроелементи та поживні речовини), перегниває і це можна використовувати, як безкоштовне добриво для городини. Це дуже хороший метод".

За даними речниці служби з надзвичайних ситуацій в області Оксани Король, минулої доби у Кіровоградській області сталося 14 пожеж сухої трави, очерету, гілля та сміття. Загальна площа займань склала понад два гектари.

Найбільше за площею займання погасили у селі Суботці. На вулиці Береговій горіло 1,2 гектара сухостою.