Кропивницький етнографічний проєкт "Баба Єлька" презентував третю серію документального циклу, присвяченого дослідженню громад Кіровоградської області. Суспільне дізнавалось, про що у ній йдеться.
Цього разу команда проєкту відвідала села Малинівка, Солдатське та Іскрівка Петрівської громади Олександрійського району, де зафільмували життєві історії селян, місцеві рецепти та діалектизми, розповіла співзасновниця проєкту "Баба Єлька" Світлана Листюк.
У Малинівці випікали хліб та пиріжки з вишнями з у печі місцевої жительки Віри Стадніченко.
"Вимішуючи тісто, пані Віра співала народних пісень, серед яких – славнозвісна "Була в мене парова машина".
У Солдатському дізнались життєву історію Людмили Тороп, батько якої брав участь у розкуркуленні.
"З того часу минуло багато років, і життя звело жінку з хлопцем, який виявитися сином людей, розкуркулених руками її батька".
В Іскрівці учасниці проєкту записали родинну історію від Любові Головченко про Голодомор 1932-1933 років.
"Жінка розповіла, як її матір намагалася врятувати від голоду дітей ложкою борошна, в якій пальцем замішувала коржика. Сама ж Любов у вільний час вишиває та співає, завдяки чому нам вдалося "забрати" із собою автентичні пісні та візерунки".
Зі слів співавторки проєкту, Петрівська громада – одна з найбільш яскравих громад, які вони відвідали.
"Я просто закохалася у бабу Віру з Малинівки, яка розповідала про знущання мачухи, а в іншу мить співала жартівливих пісень. Вона без нашої допомоги вискочила на піч і з легкістю дістала заховані там вагани, які я ледве втримала двома руками. Її історія – це історія непереборного оптимізму. Саме такими щемливими та вражаючими моментами наповнена серія про цю громаду".
Переглянути серіал "Баба Єлька" можна на каналі проєкту в YouTube.
Документальний цикл знімають за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку. Команда проєкту має створити низку культурних продуктів, серед яких серіал про старожилів регіону, колекція чоловічого та жіночого одягу та взуття, книжка з піснями та альбом зі схемами вишивок.