90 кілограмів овочів заборонили продавати на ринках Кропивницького через перевищення вмісту нітратів

На ринках Кропивницького через перевищений вміст нітратів заборонили продавати 40 кілограмів редиски та 50 кілограмів кабачків. Це перші випадки з початку 2024 року. Суспільне дізнавалось, чим небезпечні нітрати для людини та як перевіряють овочі.

Речниця Держпродспоживслужби в регіоні Наталія Шевченко розповіла Суспільному, що обидва випадки перевищення вмісту нітратів в овочах виявили на кропивницькому ринку "Колгоспний".

"Це 40 кілограмів редису, в якому було перевищення вмісту нітратів, та 50 кілограмів кабачків, в якому вдвічі була перевищена допустима норма. Ці партії не допустили до реалізації".

За словами речниці, на вимогу покупця продавець зобов’язаний показати висновок про вміст нітратів. На усіх офіційних ринках області є лабораторії, де перевіряють овочі, фрукти та ягоди.

Перевірка овочів на ринку "Черемушки" у Кропивницькому

Огірки, помідори, редиску та кабачок відібрала продавчиня Ірина Коваленко для перевірки на вміст нітратів. Її роблять працівники лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи на ринку. Овочі привезли з Миколаєва.

"З кожної партії ми здаємо аналізи в лабораторію".

Висновком про вміст нітратів, сказала, цікавляться покупці.

"Запитують висновки. Приходили з приладом – чоловік редиску перевіряв".

Покупець Микола Литвинчук сказав, що овочі не перевіряє, бо купує їх в одного й того самого продавця протягом багатьох років.

Як перевіряють овочі в лабораторії ринку

У лабораторії овочі для перевірки на вміст нітратів подрібнюють, розповіла завідувачка лабораторії Вікторія Шкварько.

"Нітрати – це шкідливі речовини, які накопичуються в овочах. Впливають на організм людини, коли у великій кількості потрапляють в організм людини, можуть призвести до харчового отруєння".

Пояснила, що є розраховані допустимі норми вмісту нітратів в овочах, розроблені міністерством охорони здоров’я. Наприклад, у кабачку норма становить до 400 міліграмів на кілограм.

"Проба буде вимірюватись одну хвилину".

Результат дослідження кабачка – вміст нітратів допустимий, 338,2 міліграма на кілограм, сказала завідувачка лабораторії.

"Якщо ми під час перевірки на нітрати визначаємо перевищену їх кількість, ми складаємо акт недопущення, повідомляємо власника продукції, що в його товарі є перевищення кількості нітратів та вилучаємо цю продукцію, ріжемо, засипаємо хлорним вапном й викидаємо в спеціально відведений контейнер на ринку".
Перевірка кабачка на вміст нітратів.

Вікторія Шкварько радить ретельно мити або замочувати овочі у воді перед вживанням.

"Найбільша кількість та концентрація нітратів – в середині самого овочу. У моркви – в стрижні, в огірка – у хвостику. Інші овочі слід добре мити, проварювати – щоб не потрапила велика концентрація нітратів в організм людини".

Сказала, що за результатами перевірки у відібраних огірках, помідорах, кабачках та редисці норма нітратів не перевищена.