На Кіровоградщині почастішали випадки педикульозу. Яка профілактика й лікування

Ілюстративне фото. Getty Images

У Кіровоградській області почастішали випадки виявлення педикульозу. Це коли на тілі людині паразитують комахи — воші. За 2022 рік в області реєстрували 66 таких випадків. У 2023 році було 103. За три місяці цього року фіксували педикульоз у 42 людей.

Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук.

За її даними, фіксували випадки різними шляхами. Люди самі зверталися до лікарів або медики фіксували випадково при огляді (хворого перед госпіталізацією у стаціонар або студента при поселенні в гуртожиток).

З 42 цьогорічних випадків один був у Голованівському районі. Також у Кропивницькому районі — 19 випадків (у тому числі місті Кропивницький — 13), Новоукраїнському районі — 12. Олександрійському районі — 10 випадків.

"Ми обов'язково отримуємо екстрене повідомлення, що в людини виявлений педикульоз. Окрім того, що це дискомфортно й неприємно, це ще й небезпечно. Педикульоз може викликати захворювання шкіри. Окрім цього, деякі види вошей здатні переносити такі небезпечні інфекційні хвороби, як епідемічний висипний тиф, епідемічний (або вошивий) поворотний тиф, волинську гарячку".

Що таке педикульоз і які його ознаки

Воші живуть на тілі людини, харчуються її кров'ю й відкладають яйця, які приклеюються до волосся. Саме їх наявність, а також свербіж в місті укусу й дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі — головні ознаки педикульозу.

"Одна самка воші може відкладати щодня три-сім яєць, і триває життя такої дорослої особини до 30 днів. Ми можемо порахувати, скільки яєць і майбутніх вошей може дати одна комаха".

Від того, яку людина має групу крові, педикульоз не залежить.

Які види педикульозу і як він передається

Вид педикульозу залежить від того, де саме на тілі людини воші паразитують. Якщо на волосистій частині голови (переважно на скронях, потилиці й тімені, рідше — у вусах і бороді) — то це головний педикульоз.

Якщо на волосяній частині тулуба (у жінок у ділянці лобка, а у чоловіків у паховій зоні) — то це лобковий педикульоз. Якщо у складках одягу й білизни, то це платтяний педикульоз.

"42 випадки педикульозу за перший квартал цього року на Кіровоградщині — це все головний педикульоз, тобто паразитування вошей на волосистій частині голови".

Платтяні й головні воші передаються від людини до людини при безпосередньому контакті або через одяг, головний убір, предмети побуту (постільну білизну чи гребінці).

Лобкова воша — під час статевого акту.

Профілактика педикульозу

Педикульоз можна дістати практично в будь-якому місці, де можливий тісний контакт однієї людини з іншою. Це може бути в потязі, автобусі, метро, лазні, басейні, спортивній роздягальні, а також сім'ї.

"Тому важливо дотримуватися правил гігієни, не користуватися спільною білизною, не спати на одній подушці, не користуватися спільним гребінцем".

Лікування педикульозу

Потрібно знищувати й воші, й яйця, які вони відклали. Для цього необхідно звернутися до лікаря і використовувати засоби, які він порадить.

"Обов'язково потрібно купувати ці засоби в аптеці, щоб вони мали сертифікати, і дотримуватися інструкції. Там розписано термін дії препарату, як його наносити на шкіру й волосисту частину голови, як не допустити отруєння і як вберегтися, щоб не розповсюдити цей хімічний засіб. Також вказують термін, на який його наносять, і який контроль після обробки, якщо людина це проводить вдома".Після того, як воші знешкодили хімічним способом, гребінцем вичісують гниди з волосся.