У парках і скверах Кропивницького шукають кліщів, заражених збудником хвороби Лайма. Чи знайшли інфікованих

У парках і скверах Кропивницького розпочали збирати кліщів. Це роблять працівники центру контролю та профілактики хвороб. Кліщі небезпечні тим, що можуть бути інфіковані збудниками хвороби Лайма і при укусі заразити людину чи тварину. Через це перевіряють місця, де їх найбільше. Це ліси й лісопаркові зони. Про місця, де їх знайшли, повідомляють місцевій владі і рекомендують провести там обробку.

Про це Суспільному розповіла головна санітарна лікарка області Надія Оперчук. За її словами, не всі кліщі передають хворобу Лайма. Але вони можуть переносити й інші інфекції — кліщовий вірусний енцефаліт, марсельську лихоманку. Хвороба ж Лайма особливо небезпечна. Вона вражає суглоби, шкіру та нервову систему.

"В Україні й Кіровоградській області ми маємо тенденцію до збільшення захворюваності на хворобу Лайма. У 2022 році був зареєстрований 61 випадок. У 2023 ми мали 80 випадків хвороби Лайма.З них вісім дітей до 17 років. Що стосується цього року, то, маючи лише початок квітня, є вже два лабораторно підтверджені випадки хвороби у дорослих".

Якщо комаха присмокталася до людини, Надія Оперчук рекомендує приносити кліща на дослідження. Також за можливості потрібно видаляти його з тіла в лікарні.

"Якщо видалити кліща на першу добу після його присмоктування, то інфікування буде маловірогідним. Якщо кліщ перебуває на тілі до трьох діб, то ризик інфікування наближається до 100%".
Кліщів досліджують у лабораторії. Суспільне Кропивницький

Пік активності кліщів: квітень-травень та серпень-вересень. За увесь 2023 рік на Кіровоградщині було 810 випадків, коли люди звернулися до лікарень з приводу присмоктування чи нападу кліщів. Медики їх видалили й відправили в лабораторію. У 18 випадках ці кліщі виявилися інфіковані.

У 2024 році в лікарні області на перше квітня уже звернувся 21 житель через напад кліщів. З них 16 було у місті Кропивницький. 34 екземпляри вже дослідили, і два були інфіковані, розповіла Надія Оперчук.

Щоб піймати кліща, використовують білу тканину. У Гаю десантників за годину зібрали десять комах, порахувала працівниця Тетяна Колодіна.

"Кліщі можуть бути на траві й кущах до метра. Ми беремо фланелеву тканину. На неї буде краще чіплятися кліщ".
Для збирання кліщів беруть білу фланелеву тканину. Суспільне Кропивницький

Так само 10 кліщів за годину зібрали й у парку Космонавтів. Місцевий житель Юрій Берест там гуляв з собакою Джессі. За його словами, кліщів цього року більше, ніж зазвичай.

"У цьому році це дуже явище страшне, бо кліщі появилися десь у лютому. Такого ще не було. Кожен день знімаємо кліщі з неї. Буває три, буває п’ять. Це дуже багато, тому треба обробляти".

У Кропивницькому під час перевірки трьох місць (парку Космонавтів, Гаю десантників та лісопарку в районі кардіоцентру) зібрали 40 кліщів. Інфіковані з них виявилися сім: один біля кардіоцентру, четверо — в Гаю десантників і двоє — в парку Космонавтів.