Міністерство аграрної політики та продовольства України призупинило видачу грантів для власників садів і теплиць, зокрема й на Кіровоградщині. Про це стало відомо 24 квітня. Нині фінансують ті програми, які встигли отримати погодження.
Про це розповіла Суспільному керівниця обласного департаменту агропромислового розвитку Валерія Фурманова.
Грантову програму для власників садів і теплиць започаткували у липні 2022 року — можна було отримати до семи мільйонів гривень. Учасник програми мав залучити 30% власних грошей, решту давала держава. Також потрібно було створити робочі місця: чотири постійні й десять сезонних на один гектар теплиць, одне постійне і десять сезонних — на один гектар саду.
Як пояснила Валерія Фурманова, гроші, передбачені в державному бюджеті на створення або розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства й тепличного господарства, вичерпалися.
"Тимчасово призупинили прийом заявок на дві програми. Це гранти по садах і теплицях. З пояснень Мінагрополітики, програми призупинили тимчасово у зв'язку з тим, що вичерпаний ліміт грошей, виділених на певний період на ці програми".
За даними керівниці агродепартаменту, в Україні за майже три роки грантами скористалися 268 сільгоспвиробників, які отримали мільярд 350 мільйонів гривень. За чотири місяці 2025 року 38 аграріїв одержали 167 мільйонів.
"У Кіровоградській області надали шість грантів, два з них — на тепличне господарство, чотири — на сади. Сума виділених грошей, які зараз в процесі впровадження — десять мільйонів гривень".
Фермер Олександр Шепеленко із села Карлівка Кропивницького району не зміг взяти грант на встановлення теплиць. За його словами, документи зібрав, подати заявку не встиг, бо програму призупинили. Овочі та розсаду у теплицях він вирощує другий рік.
"Ми маємо вісім теплиць. Це що стосується закритого ґрунту. Декілька теплиць у нас слугують для вирощення розсади. Ростуть майже 120 тисяч кавунів різних гібридів, дині, солодка кукурудза. У цьому році ми зробили акцент на огірок".
За підрахунками фермера, облаштувати одну теплицю нині коштує 440 тисяч гривень.
"Туди потрібен полив, вентиляція. Якщо обігрів, то потрібно окремо котельню будувати. Це дуже вартісно. Якщо рахувати гектар, то це вийде десь 530-550 тисяч американських доларів".
Тому цьогоріч вирішив взяти грант від держави на розвиток теплиць, але не встиг.
"Зробили знімок земельної ділянки, знайшли проєктантів, домовились, як будемо працювати, скільки це все коштує. Та виділення цього гранту призупинили. Якщо не відновлять, то будемо своїми силами далі будуватися, але це буде довше".
За словами керівниці департаменту, інформації, коли відновлять програму, поки немає.
Підписуйтесь на Суспільне Кропивницький у Facebook, YouTube, Telegram, Instagram, WhatsApp та Viber.