Сезон полуниці на Харківщині: чому дорожчає місцева ягода

На ринках Харківщини місцеву полуницю продають від 80 гривень й дорожче. Ціни на ягоду зросли через травневі заморозки, здорожчання палива й добрив та безпекову ситуацію у громадах.

Фермер Геннадій Клюшник втратив частину врожаю полуниці через мінусову температуру у травні. Частину врожаю вдалося врятувати.

"Накрили агроволокном. Врятували. Якби не накрили, то і тут би нічого не було. Два морози було — 5 і 10 травня. До -4° десь. Квітень був теплий, і вона стартанула швидко. Це ранні сорти. У мене середніх немає. Кущів у мене на півтори сотки", — говорить Клюшник.

Вирощену полуницю він продає на ринках в Ізюмі за ціною від 100 до 140 гривень за кілограм.

"Думаю, цього року полуниця не буде дешева. Вимерзло багато, і багато покинули займатися цим. Раніше як були обсяги — 300 кілограмів вибрав і повіз на Донбас або у Харків. А зараз — що ж тут везти. Містяни не вирощують – попит є", — розповідає фермер.

Лариса Кириленко торгує полуницею у Харкові на Салтівці. Ізюмської полуниці цього року у неї та продавців поряд на прилавках немає, ягоду везуть з Васищевого — це за 10 кілометрів від Харкова.

"Ціна особливо не падає. Коливається від 80 до 100 гривень. Поки у цьому сезоні тільки так. З Закарпаття була дешевша полуниця, але, на жаль, вона до нас не доїжджає у такій якості, як наша. Багато людей скаржаться. Вона там вирощується переважно на воді й поки до нас доїжджає — уся тече. Але за ціною вона дешевша: якщо нашу ми продаємо по 80 гривень, то закарпатську — по 40 гривень", — говорить продавчиня.

Крім погоди, на вартість полуниці вплинуло здорожчання палива й добрив, грає роль і безпекова ситуація на Харківщині, розказує доктор економічних наук Дмитро Шиян.

"У нас "випала" значна частина Харківської області. Бачимо, Вовчанськ зараз евакуюється. Села Балаклійської, Ізюмської громад — багато жителів виїхали, тому що вони розбиті. Це мінус саме для нашого регіону. Якщо брати по минулому року, ми мали й 70, і 60 гривень за кілограм. Цьогоріч ціни трохи вищі за трендом. Можливо, буде спускатися до 80 гривень. Це складно прогнозувати, тому що це ринок. Переважно зараз місцева полуниця. Взимку й навесні була дорога імпортна, європейська полуниця", — пояснює Шиян.

За його словами, найдешевшою місцева полуниця стане в середині червня — у пік сезону, але вона все одно буде дорожчою за ягоди, вирощені у віддалених від лінії фронту областях.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, Facebook, Viber, Instagram, Youtube