Перейти до основного змісту

У медуніверситеті Харкова організували змішане навчання: скільки студентів вирішили відвідувати виш

Ексклюзивно
. Практичні заняття офлайн у Харківському медичному університеті. Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Частина студентів перебувають в аудиторіях, інші одночасно слухають викладачів по відеозв'язку. Так у Харківському медичному університеті організували змішане навчання майбутніх лікарів. Практичні заняття проводять у симуляційному центрі в одному з корпусів — у цокольному поверсі.

Як організували навчання — матеріал Суспільне Харків.

"Акушерству не можна навчити онлайн"

Серед тих, хто вийшов на навчання в університет, студентки шостого курсу.

"Я з Харкова, мешкаю поруч з центром, і тому мені неважко, тож коли з'являється можливість, я намагаюся приїхати. У мене немає побоювань. Коли перебуваєш у Харкові, то звикаєш до всього. Ми зустріли війну, скажімо так, бачили набагато гірше. У мене жага до знань, до практики переважає будь-які страхи", — розповідає студентка Анастасія Чугунова.

Під час практики на одному з занять вони відпрацьовували акушерські прийоми на манекені в симуляційному центрі Харківського медичного університету. Решта групи була на занятті по Zoom.

Практичні заняття офлайн у Харківському медичному університеті. Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"Студенти загалом навчаються онлайн, але є розклад симуляційних практичних занять, і ми, викладачі, почергово приходимо сюди з тими групами, у яких є заняття. Акушерство і гінекологія — це така дисципліна, яку, на жаль, ми не можемо вивчити онлайн або дистанційно. Тому що жінки народжують офлайн, у житті, і їм потрібно надати допомогу", — говорить доцентка кафедри акушерства та гінекології Ірина Качайло.

Практичні заняття офлайн у Харківському медичному університеті. Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

За її словами, у цій групі нині п'ятеро студентів навчаються офлайн.

"Сьогодні в них так склалися обставини, що вони не можуть прийти. Це студенти-субординатори, які працюють на швидкій допомозі. Вони молодці, вони стараються набути навичок, стараються бути лікарями. Ще шість студентів навчаються онлайн, тому що дехто перебуває за кордоном, дехто — на заході України", — каже Качайло.

Практичні заняття офлайн у Харківському медичному університеті. Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Кожна група на 6 курсі займається в аудиторії три дні на тиждень, зазначає доцентка кафедри акушерства та гінекології.

Досвід студентки-медикині, яка вчиться онлайн

Студентка Анастасія Гаврюшенко понад рік проживає на заході України. Вона переселенка з Харківської області. Каже, поки що додому повертатися не планує.

"На початку повномасштабної війни мені, на жаль, довелося побувати в окупації в Старому Салтові, звідки я дуже довго не могла виїхати. Зараз, якщо чесно, навіть є страх поїхати до Харкова. У мене поруч з тим місцем, де я зараз живу, є жіноча консультація. Я домовилася з головним лікарем, і він час від часу дозволяє мені, щоб я приходила. Там є лікарка-гінеколог. До неї приходять вагітні й просто жінки на огляд. Я кілька разів сиділа дивилася, як проходить обстеження вагітних, як їх ставлять на облік. Я могла тільки спостерігати, оскільки за мене може брати відповідальність тільки мій викладач на практичних навчаннях", — говорить студентка.

Анастасія Гаврюшенко живе на заході країни, до занять долучається онлайн. Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

За її словами, для студентів медиків закріплювати практикою теоретичні знання — обов'язкова складова навчання.

"Набагато краще, коли теорія підкріплюється практикою, тоді краще запам'ятовуєш і на більший термін зберігаються навички. Візуальна пам'ять більше підкріплюється пам'яттю рук, м'язів. Звичайно, це є проблемою. Онлайн важче навчатися. Але є й інший бік, більш позитивний, бо є трішки більше часу. Харків — досить велике місто, і раніше, коли ми ходили офлайн, витрачали десь годину часу на добирання до лікарні чи ще кудись. Зараз цю годину можна витратити на свою підготовку, щось почитати, дізнатися", — говорить Анастасія Гаврюшенко.

Симуляційний центр перенесли, щоб убезпечити студентів

Симуляційний центр у медуніверситеті обладнали в одному з корпусів вишу — у цокольному поверсі. Класи в цьому найпростішому укритті можуть умістити до пів сотні людей, говорить заступник директора інституту якості освіти медуніверситету Андрій Мацько.

"Ці класи були переміщені сюди з початку воєнного стану з головного корпусу медуніверситету. Це приміщення обладнане двома запасними виходами. Воно пройшло відповідну перевірку ДСНС, і визнано безпечним. Водночас хочу сказати, що ми проводимо заняття з невеликою кількістю людей, переважно у змішаному форматі навчання, щоб унеможливити якісь негативні наслідки", — сказав Андрій Мацько.

Практичні заняття офлайн у Харківському медичному університеті. Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Про змішаний формат навчання університет попередив Міністерство охорони здоров’я, якому він підпорядкований, каже помічниця ректора Інна Чухно. За її даними, з майже 5 тисяч студентів бажання відвідувати практичні заняття в аудиторіях виявили близько 30%.

Укриття Харківського медичного університету. Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

"30% — це понад 1000 здобувачів освіти. Це ті, які перебувають у Харкові або в області й готові приїжджати в Харків заради занять. Але на практиці ми бачимо, що на сьогодні приходить половина від тих, хто висловив бажання. Важливо, що це цілком добровільно, і ніхто нікого не змушує на заняття приходити", — говорить Інна Чухно.

Харківський національний медичний університет. Вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Помічниця ректора каже, що першокурсники та студенти-іноземці навчаються онлайн.

"Крім симуляційного центру, аудиторні кімнати в нас обладнано в сховищі, які передбачають відпрацювання простіших навичок. Також зараз відбувається ремонт ще одного приміщення для виходу на заняття стоматологів. Там значні ремонти, тому це потребує додатково часу, але скоро й ці студенти можуть вийти на навчання", — сказала Інна Чухно.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції