Перейти до основного змісту

У Харкові триває вступна кампанія. Яким спеціальностям надають перевагу абітурієнти

. Харків, липень 2023 року. Фото: Харківський національний університет імені Каразіна/Facebook

У 30 харківських вишах проходить вступна кампанія, розповіла заступниця начальника обласного департаменту науки й освіти Ольга Алфьорова. З 19 липня стартував прийом заяв, відбувається реєстрація електронних кабінетів, проведення співбесід і конкурсів.

Які особливості вступної кампанії в регіоні та як планують навчати майбутніх інженерів, медиків, музикантів в умовах ракетних загроз — у матеріалі Суспільне Харків.

Національний технічний університет ХПІ

Євген Сокол, ректор вишу

Без офлайн-навчання

Цьогоріч — ні. Головна причина — Харківщина обстрілюється щодня. Незважаючи на те, що ХПІ — майже єдиний навчальний заклад, який має сертифіковане бомбосховище, але якщо в нас навчається одночасно близько семи тисяч студентів, а бомбосховище розраховане на 250 людей, то ми не маємо права ризикувати життям студентів і викладачів.

Використовуємо всі можливості, щоб студенти виконували лабораторні роботи, поглиблюємо так звану дуальну форму організації навчального процесу, це коли студенти працюють на виробництві неповний робочий день, і там, на робочому місці, знайомляться з приладами.

Харків, наслідки влучання "С-300" по корпусу НТУ "ХПІ", 19 серпня 2022 років. Фото: Суспільне Харків/В'ячеслав Мавричев

Про хід вступної кампанії

Вступна кампанія відбувається згідно з планами. Максимальні обсяги ХПІ на бакалаврат — 1600 осіб, це трохи більше, ніж минулого року.

Сподіваємося, що цього року ситуація зі вступом іноземців буде не гірше, ніж у минулому. Торік ми набрали більше 200 іноземців. Попередні домовленості про навчання маємо з Туреччиною, Азербайджаном, Туркменістаном, торік був попит з боку Китаю. Іноземці теж обирають здебільшого гуманітарні спеціальності: менеджмент, психологія, педагогіка. На класичні технічні спеціальності попит поки що значно менший.

Які спеціальності користуються попитом

Хочу висловити не дуже добру для всіх нас думку. Сьогодні вступ на гуманітарні спеціальності переважає як у нас, так і по всій країні, у порівнянні з інженерними спеціальностями. Мають великий попит комп'ютерні спеціальності. Класичні інженерні спеціальності — механіка, транспорт, електроніка, енергетика — ситуація дещо гірша.

Харківський національний медичний університет

Вікторія Головачова, заступниця відповідального секретаря приймальної комісії

Дистанційне навчання

Отримали досвід під час пандемії COVID-19. Є в нас декілька складових дистанційного навчання.

Перш за все це платформа Moodle, де є матеріали для студентів, відеофільми, презентації, віртуальні класи.

Друга складова навчання — Центр симуляційних технологій. Хто зі студентів має бажання і перебуває в Харкові, вони приходять до центру. Там навчаємо на муляжах, на манекенах.

Заняття студентів-медиків з манекенами, червень 2023 року. Фото: Харківський національний медичний університет/Facebook

Третя складова: наші студенти займаються волонтерською діяльністю. Отримують практику в медзакладах. Для іноземців розроблена програма "академічна мобільність". Є договори з грузинським університетом, вони там можуть навчатися за цією програмою. Наші викладачі читають теорію онлайн, а практику студенти проходять в університетах-партнерах.

Навчаються студенти з таких країн: Індія, Пакистан, Ізраїль, Нігерія та з інших країн. Враховуючи воєнний стан в Україні, для збереження контингенту іноземних студентів запроваджено дистанційний вступ. Цьогоріч він почнеться з 1 вересня.

Про хід вступної кампанії

Мінімальний конкурсний бал на такі лікарські спеціальності як медицина, педіатрія та стоматологія складає 150 балів та вище. Це стосується як вступу на бюджет, так і на контракт. Якщо порівнювати з набором 2022 року, торік на цей час був менш інтенсивний набір. Зараз маємо понад тисячу заяв з 19 липня. Їхній прийом триватиме до 31 липня.

Харківський національний медичний університет. Фото: Харківський медуніверситет

Вплив війни на вибір спеціальностей

Зараз є потреба держави саме в реабілітологах. Значно збільшилося держзамовлення на спеціальність 227 "терапія та реабілітація" як на бакалаврат, так і в магістратуру. Якщо торік на бакалаврат було п'ять місць держзамовлення, то цього року вже 50 місць. На магістратуру було 20 бюджетних місць, зараз 70. Вступники стали активніше подавати заяви на ці спеціальності.

Харківський національний університет імені Котляревського

Ірина Сухленко, проректорка вишу

Про формат навчання

Сподіваємося, що хоча б індивідуальні заняття (один викладач, один студент) зможемо вивести наживо. Ми над метро: дві секунди і перебуваємо в метро.

Про хід вступної кампанії

Стосовно вступної кампанії ми приємно вражені, бо маємо велику кількість заяв і справжній конкурс студентів, які хочуть навчатися саме в нас. Конкурс подекуди сягає п'ять людей на місце.

Найпопулярніші спеціальності

Традиційно дуже популярні спеціальності "актор драматичного театру й кіно", цього року просто шалений конкурс на "музичне мистецтво естради та джазу" — і там, і там — по три людини на місце.

Що стосується академічного вокалу, то маємо понад 40 заяв, а місць - дев'ять. Дуже високий конкурс на третій рівень, там, де доктор філософії, доктор мистецтва. Там п'ять людей на місце. У нас традиційно тісні зв'язки з КНР. Ми маємо студентів звідти і майбутніх аспірантів.

Харківський національний університет імені Каразіна

Лілія Змій, речниця вишу

Змішана форма навчання

Зауважимо, що у першу чергу Каразінський університет буде враховувати безпекову ситуацію у місті та країні. Університет має укриття, які дозволять проводити аудиторні заняття. Їх ми не називаємо, знову ж таки, зважаючи на питання безпеки.

Новий навчальний рік у Каразінському університеті планується провести за змішаною (комбінованою формою навчання). Ця форма дозволяє поєднувати онлайн і офлайн навчання.

Зокрема, університет на даний момент активно займається актуалізацією ситуації щодо впровадження офлайнової форми занять студентів. Ми готуємо безпечні середовища, щоб ті студенти, які перебувають у Харкові і виявлять бажання приїжджати до університету, мали таку можливість. У першу чергу це, звісно, стосується студентів природничих факультетів, медиків, біологів, — тобто тих, хто потребує практичних, лабораторних форм навчання у більшій мірі і виявить бажання навчатися офлайн.

Ми маємо технічні можливості для офлайн та онлайн-навчання і досвід проведення таких занять нашими викладачами.

ХНУ ім. Каразіна після обстрілу РФ будівлі ОДА у березні 2022 року. Фото: facebook.com/Karazin.University

Про хід вступної кампанії

Можна відзначити, що вступна кампанія в цьому році проходить в більш стабільному темпі, ніж у минулому році. Каразінський університет працює в прифронтовому місті, докладає усіх зусиль, щоб набір цього року був реалізований в повній мірі. На даний момент за кількістю поданих заяв від вступників університет є першим у Харківській області.

Порівнювати цьогорічну та минулорічну вступні кампанії дещо складно, зважаючи на різну тривалість днів, виділених на подання заяв від вступників, хід воєнних дій і загальну ситуації у Харкові та в країні в цілому. Станом на ранок 27 липня (через 8 днів після початку прийому заяв на вступ) до Каразінського університету подано 6736 заяв.  

Які спеціальності користуються попитом

На даний момент ми бачимо зацікавленість абітурієнтів в економічних спеціальностях (менеджменті, економіці, міжнародних економічних відносинах). Суттєво зріс попит на такий напрям як психологія, що є логічною відповіддю на запит суспільства і держави на покращення ментального здоров’я українців, уваги до їхнього психологічного стану та підтримки під час війни.

Студенти ХНУ під час навчання. Харків, червень 2023 року. Фото: facebook.com/Karazin.University

Абітурієнти також виявляють жвавий інтерес до права, IT-спеціальностей, кібербезпеки, іноземних мов, зокрема англійської. Зауважимо, що Каразінський університет також приділяє особливу увагу до природничих спеціальностей, попит на які є більш низьким. Утім, без фахівців таких напрямів, як фізика, математика, астрономія, тих, де каразінці мають наукові досягнення світового рівня, високі показники за рівнем цитування у всесвітньо відомих наукових журналах, які дозволяють будувати імідж України як високоінтелектуальної держави, відновлення та подальшу розбудову нашої країни важко уявити.

Згідно із державною програмою підтримки суспільно важливих спеціальностей до університету у цьому році можна вступити без НМТ Національний мультипредметний тесті тільки з мотиваційним листом за 20 спеціальностями: "Математика", "Інформатика", "Біологія та здоров’я людини", "Географія. Природознавство. Економіка. Туристська робота", "Хімія", "Геологічна зйомка, пошук та розвідка корисних копалин", "Геологія нафти і газу", "Фізика", "Астрономія", "Інформаційні технології у фізиці", "Прикладна фізика", "Прикладна фізика енергетичних систем", "Радіофізика, біофізик та комп’ютерні системи", "Моделювання енергетичних систем та енергоефективність", "Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка", "Біомедична електроніка та комп’ютерні системи", "Біомедичні нанотехнології" та інші.

Харківський національний університет міського господарства імені Бекетова

Тетяна Малиніна, проректорка вишу

Дистанційне навчання

Відповідно до рішення Вченої ради, ми розпочнемо семестр 2023/2024 навчального року в дистанційному режимі. Звичайно, ми готові перейти на офлайн-режим у випадку покращення безпекової ситуації. Дуже на це сподіваємося. А поки продовжуємо процес в онлайн-режимі. Ми маємо всі ресурси, платформи, які забезпечують якісну освіту.

Володимир Росоха, проректор вишу

Про укриття

Коли почалася повномасштабна російська агресія проти України, було рішення ректора зробити пристосовані укриття. На превеликий жаль, стаціонарних сховищ у нас не було в університеті. Ми були вимушені знайти можливості з тих приміщень, які у нас існують, підібрати приміщення, які б відповідали вимогам сховищ.

Одне з таких приміщень – тир, розташований на глибині шести метрів під землею. Ми вирішили зробити сховище. Тут ми можемо розмістити близько 300 працівників університету, які залишилися працювати на відбудову університету, для підтримання навчального процесу. Приміщення обладнані за вимогами: є санвузол, водопостачання, електропостачання. Встановили на випадок аварійної ситуації генератор. Сховище має три евакуаційних виходи.

Наслідки удару по університету імені Бекетова. Харків, 5 лютого 2023 року. Фото: В'ячеслав Мавричев/Суспільне Харків

Ми запросили фахівців ДСНС, які обстежили приміщення, дали нам припис. На підставі припису ми розробили план заходів, і за два місяці провели роботи для того, щоб привести до нормального стану це сховище.

Виконані роботи по вентиляції, по аварійному електропостачанню. Є водопостачання стаціонарне, є санвузли. Найскладніші роботи були пов’язані з вентиляцією. Це потребувало додаткових коштів, розробку документації для того, щоб виконати ці роботи. Завдяки волонтерським організаціям ми маємо можливість забезпечити електропостачання генератором — вони нам допомогли.

Тетяна Малиніна, проректорка вишу

Про хід вступної кампанії та топ-спеціальності

У нас є спеціальності, які забезпечують життєдіяльність міста. Такі сьогодні дуже затребувані спеціальності, як будівельник, інженерні, архітектори. Хочу зазначити, що студенти цих спеціальностей вже долучилися до відновлення міста Харкова, беруть активну участь у відбудові. Звичайно, є спеціальності, без яких неможливе відновлення: економісти, менеджери, управлінці, готельно-ресторанна справа, перекладачі, психологи.

Є можливість вступати на бюджетну форму навчання — у нас достатньо місць. Ми можемо приймати заяви за ваучерами — відповідно до підтримки Державної служби зайнятості. Дуже великий перелік категорій, які підпадають під отримання цього ваучера. Крім того, є можливість вступати на контрактну форму навчання без результатів НМТ та ЗНО на спеціальності, які мають державну підтримку. На сьогодні, в університеті 10 таких спеціальностей.

"Будівництво, цивільна інженерія" — це одна із тих спеціальностей, які є затребуваними у нашому університеті, куди дуже багато зараз йде заяв, принаймні, дуже багато дзвінків і консультацій. І всі інженерні спеціальності — є на них попит. Мабуть, дійсно, кожен із нас хоче більше докласти усього, що можна для відновлення нашого міста і нашої України.

"Говорити про офлайн-навчання зарано". Облдепартамент освіти

Ольга Алфьорова, заступниця начальника обласного департаменту науки й освіти

У Харкові триває вступна кампанія до вищих навчальних закладів. Усього їх 30; 23 з них — державної та комунальної власності. Кількість вишів скоротилася не через бойові дії, а внаслідок злиття і реформування. Загалом є тенденція на зменшення закладів освіти. Є зростання попиту на робітничі спеціальності у закладах профтехосвіти. Щодо перебігу вступної кампанії — темпи подання заяв нормальні. У нас на 70% збільшилася кількість заяв на НМТ порівняно з попереднім роком — це говорить про повернення студентської спільноти до Харкова для вступу до вишів. Цього року можна подати 20 заяв, із них не більше п'яти на бюджет, це більше, ніж минулого року.

Говорити про офлайн-навчання у вишах ще зарано. Наразі всі опікуються укриттями, очікують на зміни безпекової ситуації. Коли керівник вишу ухвалить рішення про навіть не офлайн, а змішану форму навчання, він відразу бере відповідальність за життя студентів і співробітників, котрі перебуватимуть на території закладу.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції