"На шахтах Донеччини щодня розраховується по 30-40 людей". Михайло Волинець — про ситуацію в гірничій галузі

Шахтарі штовхають вагонетку. Луганська область. фото: Суспільне Донбас

Скільки шахт припинили роботу на Донеччині через обстріли та наближення фронту, чи відкривають нові лави і чим цінне вугілля, яке видобувають лише у Покровську, наскільки не вистачає галузі людей та що із боргами по зарплаті — до Дня шахтаря і на тлі погіршення безпекової ситуації в регіоні поговорили із головою Конфедерації вільних профспілок України Михайлом Волинцем про ситуацію в гірничій галузі.

Скільки шахт втратила Україна на Донбасі за два роки повномасштабної війни?

Ми втратили: чотири шахти "Лисичанськвугілля", стільки ж у "Первомайськвугілля" Луганської області, де людям не виплачена зарплата від початку 2022 року. На Донеччині — втратили дві шахти у Вугледарі, чотири — в "Торецьквугіллі". Зараз ми втрачаємо чотири шахти "Селидіввугілля", а також три шахти "Мирноградвугілля".

Поруч шахтоуправління "Покровське" та шахта "Краснолиманська", які можуть опинитися в зоні ударів. Долітає навіть до Добропілля.

Через обстріли армії РФ у Донецькій області постійно травмуються і гинуть шахтарі, не тільки на робочих місцях — у своїх помешканнях.

Наприклад, десь трохи більше місяця тому в Мирнограді був обстріляний робочий автобус, який стояв на зупинці. Тоді загинули шестеро шахтарів шахтоуправління “Покровське”.

Була дуже велика загроза для гірників шахти “Котляревська” "Селидіввугілля". Коли у шахту сталося влучання, під землею було 24 гірника. Обстрілом був знищений людський підйомник, коперна над шахтним стовбуром. Через обрив каната впала кліть. Людей вдалося вивести через скіповий шахтний стовбур. Такого ніхто не робить — це порушення правил техніки безпеки, але вдалося врятувати людей, їхнє життя.

Гірники гинули та травмувалися під час ворожих обстрілів "Торецьквугілля".

Мобілізація та евакуація: чи є кадровий голод на вугільних підприємствах?

Шахтарі — це дуже героїчні люди. Люди, які не бояться різних небезпек і смерті. У військових підрозділах цінують шахтарів за їхню сміливість. Дуже багато шахтарів призвані до лав ЗСУ, чимало вже загинули.

На шахтах на Донеччині щоденно розраховуються по 30-40 людей. Місцева та обласна військово-цивільна адміністрація б’ють на сполох і справедливо це роблять, оскільки необхідно евакуйовуватися, бо є загроза життю.

Відбувається релокація, але я не скажу, що сьогодні видобувається вугілля на шахтах "Мирноградвугілля". Там вже довгий час немає видобутку, тому що шахта "5/6" знищена. Туди через блокпости не допускають працівників та місцевих, які живуть навколо шахти "5/6" — це мікрорайон "Західний".

Шахта "Капітальна" давно була піддана серйозним ракетним обстрілами, пошкоджений шахтний копер й інше стаціонарне обладнання. На жаль, не вжито відповідних заходів, щоб це обладнання вивезти. Там зараз небезпечно здійснювати будь-яку роботу.

Поки що наразі працюють, хоча із втратою працівників, шахтоуправління "Покровське" — це на кордоні з Дніпропетровської області та вугільні підприємства в Добропіллі. Здається, відновили роботу шахти Краснолиманська, не можу зараз точно це стверджувати.

До мене щоденно звертаються мої колеги профспілковці з Кривого Рогу, які чекають гірників-вугільників для роботи на шахтах, видобутку залізної руди. Пропонують проживання у профілакторіях, гуртожитках. Шахтарів з Донеччини чекають і в Павлограді, у Львівсько-Волинському басейні.

Шахтарі спускаються в забій. Шахтарі спускаються в забій на шахті, фото: Суспільне Донбас

Це з одного боку, з іншого — не врегульовані деякі питання бронювання та взаємодії з ТЦКТериторіальний центр комплектування та соціальної підтримки — орган військового управління України, що веде військовий облік та здійснює мобілізацію населення. і це лякає гірників, їхні сім'ї. Люди втратили житло, все набуте, роботу, сім'ї не влаштовані. Вони не мають чіткої впевненості — чи буде розповсюджена на них броня. Броня буде розповсюджена. Та, як поведуть себе ТЦК на місцях, чи не будуть затикати цими людьми, які переїдуть із Донбасу, дірки і потреби територіальних центрів. От такі питання треба вирішувати на рівні Генерального штабу, Міністерства оборони, Міністерства енергетики та Місцевих органів влади.

Необхідно, щоб Кабінет Міністрів сказав своє слово, щоб люди чітко знали: про свої права, гарантії і власний захист. Тому що сім'ї дезорійнтовані, налякані. Часто сім'ї шахтарів намагаються переїхати в якесь село на Полтавщині, Черкащині, Вінниччині, але вони не прилаштовані до сільськогосподарських робіт.

Галузь також втрачає. Галузь — це ж не тільки працівники шахти, це машинобудівні заводи, ремонтно механічні цехи, сервіс і споживання. Це втрата кадрів — і так людей не вистачає у зв'язку з масовим призовом в армію шахтарів у силу безвідповідальності керівництва міністерства енергетики та відсутності координації. Це треба визнати: така проблема існує і ці всі питання треба вирішувати.

Я пам'ятаю юні роки, коли у шахтарському Мирнограді, Покровську, як і в інших містах. День шахтаря — був святом всього міста, всього регіону, всього Донбасу. Це було свято вулиці, коли люди всі виходили, раділи, святкували. Це було свято будинків, під'їздів і воно тривало впродовж кількох днів і я не пам'ятаю, щоб люди так святкували раніше якесь інше свято. Кожний президент, кожен прем'єр намагалися приїхати чи то в Донецьк, чи то в Луганську, чи до Львова — поспілкуватися, привітати шахтарів, вирішити нагальні питання до свята.
Михайло Волинець. Михайло Волинець. Фото: УНІАН

Чи запускаються зараз нові лави на Донеччині?

Нову лаву зарядили на шахті ДТЕК Білозерська, де можуть видобувати вугілля найближчими днями. Крім того, десь півтора місяця тому, нову лаву ввели зарядили на шахті 1/3 "Новогродівська". На жаль, це все там залишилося, в шахті. Підприємство зараз знаходиться в стані загазованості і затоплення.

Її можна буде відновити?

Мені так видається, що власники її підготували до "мокрої" консервації. Однак, якщо в Новогродівці бої будуть точитися більш інтенсивні, ніж зараз — то відновити її буде складно. Адміністративна будівля днями згоріла — всі два поверхи. Там вигоріло все: зарядні станції для світильників, саморятівники.

Чим цінне вугілля, яке видобувають лише у Покровську?

Імпорт вугілля. Фото: ДТЕК/Telegram

На шахті шахтоуправління "Покровське" до повномасштабних бойових дій видобували від 15 до 20 тисяч тонн гірничої маси щодоби. Це вугілля марки "К". Воно містить в собі дуже низький процент сірки. Подібних шахт в Україні більше немає.

Світові стандарти допускають використання вугілля із сіркою до 1%, а тут вміст сірки становить 0,6 і 0,8%. Вугілля коксівне, воно потрібне для шихтуванняШихтування — змішування окремих компонентів в строго регламентованій пропорції з метою одержання суміші (шихти) заданої якості. при виготовленні коксу, для потреб металургії.

З цієї шахти останнім часом вугілля експортувалося в Індію та Китай. Підприємство і колектив заробляли валюту для нашої країни. Наразі розглядається питання, щоб кокс чи коксівне вугілля купити у китайців та завести його в Україну, бо металургія ж працює.

Я заїжджав на одне металургійне підприємство Дніпропетровської області — працюють, виготовляють чавун, метал — це все потрібно для потреб економіки України, для забезпечення обороноздатності держави. Необхідно шукати вихід із становища.

“Покровське” — найпотужніша шахта в Європі і в Україні, звісно. На цій шахті теж масово звільняються працівники.

Є в галузі борги по зарплаті, яка ситуація із виплатами шахтарям?

Мав розмову з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем. На державних шахтах у вугільному секторі — два мільярди гривень заборгованість із заробітної плати. Є загроза, що вона може зрости до двох мільярдів 400 мільйонів гривень через тиждень після нарахування місячного фонду зарплати за серпень.

29 серпня плануємо нараду під керівництвом віце-прем'єрки Ірини Верещук, їй прем’єр дав особливе розпорядження — треба негайно вживати заходи для того, щоб стабілізувати ситуацію на підприємствах вугільної промисловості.

Прийде зима — вугілля використовується на блоках ТЕСТеплова електростанція і ТЕЦТеплоелектроцентра́ль, а всі об'єкти є балансуючими в енергетичному секторі. Окрім електростанцій та теплоцентралей, вугілля використовується в машинобудуванні, хімічній промисловості, коксохімічній і металургії.

Цілі шахтарські міста компактно існують, де ведеться видобуток вугілля. Тому дуже важливо, щоб в енергетичному секторі України була стабілізована ситуація. Люди вчасно отримали зарплату і могли годувати свої сім'ї. Підприємства могли сплачувати податки і нормально функціонувати. Бо найгірше — українці побоюються не стільки жити при відсутності електроенергії, скільки — без тепла. Є місяць-два, не більше, щоб виправити ситуацію.

Гірники спускаються під землю.

Бронь та заборгованість по зарплаті — це проблема номер один. Проблема номер два — відсутність ринку збуту. На складах теплових електростанцій, теплоцентралей, на складах шахт зараз знаходиться більше 2,5 млн тонн вугілля, за яке не розрахувалися та яке не купили споживачі.

Третє питання, про яке майже ніхто ніколи не говорить — це борги по зарплатні працівницям поверхово-технологічного комплексу. Їм заборгували зарплату у повних шість місяців.

Якщо на окремих шахтах виплачували зарплату виключно або 80% коштом державного бюджету, то згідно з певними постановниками Кабінету Міністрів, ці гроші не направляються на виплату зарплати працівникам поверхово-технологічного комплексу.

Ще раз повторююся дуже часто — це одинокі матері, у яких на утриманні чи вихованні одна-дві дитини, може більше. Це питання, яке знають в Кабінеті міністрів, я його піднімаю постійно, але воно не вирішене, на жаль.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram