Перейти до основного змісту

"Робота кропітка і повільна". Електрик з Бахмута працює демінером

Ексклюзивно

Андрій Рева після евакуації з Бахмута Донецької області займався волонтерством в Дніпрі — допомагав землякам облаштуватися на новому місці. Згодом, за порадою друга, подав заявку в гуманітарну організацію на посаду демінераДемінер - це професія, яка виникла з потреби гуманітарного розмінування територій, що постраждали від війни. Вперше ця спеціалізація виникла у 1988 році, коли потрібні були людські ресурси для розмінування Афганістану, а саперів не вистачало. Тобто, демінер – це людина, яка займається пошуком вибухонебезпечних предметів. За допомогою спеціальних методів, демінери та демінерки знаходять боєприпаси, але не контактують з ними. Люди, які проходять підготовку та стають демінерами мають завдання не тільки знайти боєприпаси, а й позначити їх місцезнаходження до часу прибуття співробітників ДСНС або команди зі знищення вибухонебезпечних предметів організації з гуманітарного розмінування..

Кандидат в майстри спорту з паверліфтингу та колишній електрик з Донеччини вже рік обстежує деокуповані території України, аби убезпечити людей від мінної загрози. Чи буває йому лячно в цій професії, а також про своє давнє захоплення скрімшоу На початку XIX століття в США набуло популярності мистецтво скрімшоу (scrimshaw) – гравірування на кістці. До цього часу китобійний промисел настільки розвинувся, що ринок був насичений китовими зубами, а їхня вартість сильно впала. Матеріал став доступним художникам, які вирізали на об'ємній поверхні різноманітні малюнки.— чоловік розповів Суспільне Донбас.

Андрій Рева до повномасштабного вторгнення РФ в Україну жив у Бахмуті Донецької області, професійно займався паверліфтингомЦе силовий вид спорту, в якому спортсмен долає вагу. Паверліфтинг також називають силовим триборством. Пов'язано це з тим, що як змагальні дисципліни в нього входять три вправи: присідання зі штангою на плечах, жим штанги лежачи на горизонтальній лаві і тяга штанги — які в сумі і визначають кваліфікацію спортсмена. та захоплювався декоруванням ножів. Чоловік виготовляв руків'я зі штучного каменю та бивня моржів та оздоблював їх малюнками.

Вироби Андрія Реви. Фото надав Рева

Таке хобі у чоловіка з'явилося, коли він ще працював на одному з місцевих заводів електриком.

"У 90-ті роки особливо не було роботи, електрики чергували та, щоб зайняти себе чимось між ремонтами — я робив ножі, схоже на гравіювання на ручці. Коли вже з'явився інтернет, з'ясувалося, що людей із таким захопленням багато. З 2010 року я почав відточувати майстерність — більше читати про це, вчитися. Згодом став долучатися до різних виставок", — розповів Андрій.

На один малюнок у майстра може піти до 10 днів, за умови, що на своє хобі він витрачатиме по 5-6 годин. У Бахмуті чоловік також виготовляв піхви для ножів. Вдома під хобі він облаштував майстерню, згадує, що тільки ниток в нього було 50 бабин різних кольорів і відтінків.

Оздоблений ніж та піхви. Фото надав Рева
"Техніка скрімшоу (scrimshaw) схожа на татуювання, тільки воно робиться не на тілі машинкою, а на відповідному матеріалі — малюється заточеною голкою під мікроскопом. Лінія від олівця — це три відбитки голкою. Якщо зобразити квадрат 2 мм на 2 мм, то аби він був більш-менш чорним, треба поставити 400 точок. На один малюнок в середньому йде до 60 годин", — поділився майстер.

З рідного міста Андрій з дружиною виїхали у квітні 2022-го. Улітку того ж року Андрій повернувся додому в Бахмут, щоб забрати з майстерні мікроскоп. Бажання продовжувати займатися улюбленою справою в евакуації виявилося сильнішим за страх потрапити під обстріл, розповідає майстер.

Андрій за художньою роботою. Фото надав Рева

Як став демінером в HALO Trust

Нині родина Реви живе в Харкові. У серпні буде рік, як Андрій став частиною команди The HALO Trust. За прикладом друга, розповідає чоловік, він подав заявку до гуманітарної організації, пройшов навчання і зараз працює демінером.

"Я ж працював електриком на металургійному підприємстві — це також небезпечно — на висоті, струм. Усе відносно, так це робота з вибухонебезпечними предметами, але страху йти в цю професію не було, навпаки — мені подобається", — ділиться Андрій.
Небезпечні знахідки. Фото надав Рева

Як розповідає демінер, вони обстежують сільгоспугіддя, території лісопарків та селищ.

"Робота кропітка і повільна. Ми не знаємо, що може бути в траві. Земля після деокупації дуже засмічена. Багато розтяжок, натрапляли на Ф-1Ручна осколкова граната Ф-1 призначена для ураження живої сили противника в оборонному бою. , РГД-5Ручна граната РГД-5 — протипіхотна уламкова ручна граната дистанційної дії, наступального типу. Основне призначення гранати РГД-5 — ураження супротивника уламками корпусу., артснаряди, "пелюстки"ПФМ-1, або, як її називають, "пелюстка" – заборонена міжнародними конвенціями міна, яка викидає касети на дальні відстані. — та все підряд, переважно радянського виробництва. Таких знахідок особливо багато там, де стояли росіяни. Буває так, що на метрі трапляється понад десять сигналів", — розповів Андрій.

Після деокупації Бахмута планує повернутися в рідне місто, запевняє чоловік:

Фото надав Андрій Рева
"У разі звільнення Бахмута, я розраховую його розміновувати для того, щоб там жити. Власне саме тому я й пішов в демінери, за рідне місто болить".
Андрій Рева

Нині працює у Степовому Харківської області — оператор дистанційно керованої машини "Робокат", яка зрізає рослинність та виявляє розтяжки на підготовчому етапі, до ручного розмінування. Апарат має захист від уламків, розповідає Андрій, і керує він нею на відстані 50 метрів за броньованим щитом.

Демінери обстежують територію. Фото надав Рева

"Вручну траву довго проходити. Нехай, 20 квадратів я роблю за день — це мало, а машиною можу гектар. Зі спекою стало ще важче, на сонці доходить до 50 градусів жари. Робочий графік подекуди скорочують до 13:45, декілька разів навіть скасовували ручне розмінування", — розповідає Рева.

Андрій оператор Робоката. Фото надав Рева

Один день демінера "в полі"

Молоток, секатор, кілки і червона стрічка — робочий інструмент демінера на кожен день, розповідає Андрій Рева. Перш ніж стати до роботи, він робить огляд і тільки, якщо візуально нічого не виявив, сідає до роботи.

"Шнур натягнутий два метри. Я повинен стати справа — все огледіти на відстані витягнутої руки, те саме ліворуч. Потім сів навколішки і оглядаю все з колін. У траві може бути розтяжка чи інший ВНП. Далі руками і щупом досліджую територію. Нічого не виявив — зрізаю садовими секаторами траву до 15 см. У два прочоси перевіряю детектором. Якщо запищало, то прибираю траву і дивлюсь, що то може бути. Якщо воно невибухонебезпечне, то складаю у відро і знову зрізаю траву до коріння", — пояснює Андрій.

Приладдя демінера. Фото надав Рева

Після такого обстеження демінер просувається ще на 30 см і повторює процедуру. За день може охопити від 10 до 16 таких квадратів, все залежить від рослинності на ділянці, розповідає Рева.

"Якщо бачу небезпечний предмет, зупиняю роботи, викликаю по рації керівника і він приймає рішення. Зазвичай ми позначаємо і огороджуємо цю ділянку, руками нічого не чіпаємо", — зазначає демінер.

Робота демінера "в полі". Фото надав Рева

За словами Андрія в групі, як правило, дев'ять людей, двоє з них парамедики.

Що відомо про роботу The HALO Trust

The HALO Trust працює в Україні з 2015 року, операційну діяльність почала у Донецькій та Луганській областях у 2016 році. Головний офіс на той момент знаходився у Краматорську. Як розповіла медіаменеджерка HALO Ukraine Олена Шустова, до повномасштабного вторгнення кількість колективу налічувала 400 людей.

Презентація роботи демінерів. Артем Лисогор/Telegram

Наразі їх втричі більше. Після деокупації українських земель у 2022 році спеціалісти організації розміновувати почали Київську, Чернігівську, Сумську області, згодом — Харківську, Миколаївську, Херсонську.

"Разом із розширенням діяльності зростала й кількість співробітників. На тепер їх 1250 людей. Окрім розмінування, проводимо також нетехнічне обстеження для розуміння, де є забруднення вибухонебезпечними предметами. Відновили роботу також у Донецькій області. В усіх областях, де працюємо, проводимо інформування населення щодо мінних ризиків", — розповіла Олена Шустова.

За її словами, серед демінерів 30% — жінки. Набір триває, оскільки роботи дуже багато, зазначила медіаменеджерка HALO Ukraine.

Подати заявку можна за телефоном: 0800-300-662

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня

Вибір редакції