Понад 9 тисяч родин із прифронтових громад Донеччини отримають 21 тисячу гривень на закупівлю дров, пелетів або вугілля для обігріву осель. Серед громад, які увійшли в перелік — Святогірська, де розташоване Богородичне. Раніше жителі села збирали дрова у лісі, розповіла місцева жителька Любов. Наразі ліси заміновані. За даними поліції Донеччини, від початку 2024 року від вибухонебезпечних предметів загинули чотири людини, ще одна отримала поранення.
Підготовка до зими та мінна небезпека у Богородичному
У 2022 році у Богородичному були бойові дії, територія навколо досі забруднена вибухонебезпечними предметами.
В самому селі про мінну небезпеку нагадують таблички з застереженням.
"По бур'янах я боюся ходити. До лісу я не ходжу. Я б пішла й сама в'язанку дров принесла, як раніше, коли жила", — говорить жінка.
Любов розповідає: підготувалась до обігріву оселі взимку.
"Маю брикети, я їх називаю пелети. Раніше мені брат привозив, він спеціально возив тирсу зі Святогірської пилорами, привозив і опалювався", — каже жителька Богородичного Любов.
Вікторія теж проживає у Богородичному. Каже, має тогорічні запаси твердого палива для опалення будинку взимку. В ліс по дрова не ходить — боїться.
"Волонтери нам торік привозили пелети, у нас ще залишилися. А цього року Червоний Хрест видав гроші на дрова. Ми замовляємо й отримуємо", — розповідає жителька Богородичного Вікторія.
Село повністю не розміноване, за словами жінки, наприклад, небезпечні обійстя, де ніхто не живе.
"Ще село не розміноване, а ліс — тим більше. Вулиці розміновані, не розміноване там, де двори, де немає людей. А їх тут майже немає. На іншій стороні, здається, розміноване, дехто ходить. Але загалом нам допомагають", — каже жінка.
Мінна небезпека у населених пунктах Донеччини
У прифронтових та деокупованих населених пунктах ходити до лісу небезпечно, наголошує начальник відділення навчання мінної безпеки ДСНС Донеччини Дмитро Солодовніков.
"Будь-яке маркування — стрічка, або навіть саморобне — якась пляшка на гілках — це ознаки того, що там далі може бути щось небезпечне. Якщо дорога заросла травою, вона не експлуатувалася, то це теж є ознакою того, що там можуть бути ВНПвибухонебезпечні предмети. Краще триматися асфальтованих доріг. На узбіччях доріг, теж можуть бути міни", — пояснює начальник відділення навчання мінної безпеки ДСНС Донеччини Дмитро Солодовніков.
Гроші на закупівлю дров
Дрова, пелети або вугілля, аби не ходити у замінований ліс, жителі з 33 прифронтових громад Донеччини зможуть купити на 21 тисячу гривень, які виділяють за урідовою програму. Фінансує проєкт УВКБ ООНУправління Верховного комісара ООН у справах біженців, розповів начальник відділу організації допомоги ВПО Донецької обласної військової адміністрації Денис Герасимович.
Жителі сіл, селищ міст, приватних будинках та опалюють оселі твердим паливом, вже попередньо подали заяви.
"За інформацією Мінреінтеграції по Донецькій області вказану допомогу отримують 9 375 домогосподарств. Вже вказану допомогу на території області, отримали 346 домогосподарствДані на 18 листопада 2024 року, це 6 територіальних громад. А інші територіальні громади та інші особи, вони перебувають на верифікації УВКБ ООН, як тільки вони закінчать проведення своїх перевірок, то виплата буде здійснена іншім людям, які залишилися", — повідомив Суспільне Донбас Денис Герасимович.
21 тисячу гривень виділяють на одне домоволодіння, яке розташоване в межах 10 кілометрів від лінії фронту. Денис Герасимович додає, заявки на цю програму вже не приймають. Жителям Донеччини також допомагають інші міжнародні організації.
"Це не єдина така програма, дуже багато міжнародних організацій, які надають різноманітну допомогу забезпечення твердим побутовим паливом. Це і ЮНІСЕФнадає багатоцільову грошову допомогу вразливим родинам із дітьми, які потерпають від війни та потребують фінансової підтримки для задоволення базових потреб, і Товариство Червоного Христа. Хтось надає цю допомогу в натуральному вигляді, а хтось надає це теж в грошовому вигляді", — зазначив Денис Герасимович.
Актуальний перелік допомоги є у місцевих органів влади, уточнив Герасимович.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.