"На очах вигорає. Надія на опади". Аграрії Донеччини планують ранні жнива, щоб врятувати врожай

Господарства у Покровському районі на Донеччині планують ранні жнива, аби врятувати залишки врожаю. Мінусові температури у травні вдарили у критичну фазу росту рослин, тому колоски у зернових не сформувалися. А посіви, що залишилися, засихають без опадів. Коли аграрії планують ранні жнива та які збитки від неврожаю — у матеріалі.

Шахівська громада Донецької области

Провідний агроном одного з підприємств Донеччини Андрій Бреусов розповідає, найбільше від заморозків у травні постраждала пшениця.

"У нас більшу частину займає озима пшениця — 2000 гектар. Початок травня нам підпсували заморозки. Мінус 8, місцями до 10 градусів морозу. Заморозки не дали сформуватися колосу — зародишу зерна. Втратили врожаю місцями до 70%", — розповів Андрій Бреусов.

Провідний агроном Андрій Бреусов, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

"Воно просто вигорає, все на очах вигорає. На моїй пам'яті такого складного сезону, як цей рік, ще не було"
Андрій Белоусовагроном

Через заморозки та посуху, говорить агроном, планують ранні жнива — на кінець червня: на два тижні раніше, ніж зазвичай.

"Надія на опади, що будуть опади — соняшник підтримається, наливи гірчиці, різних культур. Це буде тяжко. Справа в тому, що жнива почнуться від планів на тижня два раніше, чим воно є", — зазначає Андрій Бреусов.

Шахівська громада, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Шахівська сільська громада налічує 24 населених пункти. У громаді працюють понад 80 агропідприємств та фермерів, розповідає спеціаліст із земельних питань Шахівської громади Андрій Лазебник. Втрати врожаю мають усі.

"Оцей мороз був не раз, а три ночі підряд до 5-6 градусів був у повітрі. І посуха майже 40 днів — немає опадів. Пересівати вже пізно, тому що вже літо. Скажімо, посіяно десь більше ніж 10 тисяч гектарів, то втрати по озимій пшениці 1300 гектарів, це досить великий відсоток", — каже Андрій Лазебник.

Спеціаліст із земельних питань Шахівської громади Андрій Лазебник, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Через неврожай бюджет громади може недорахуватися податків та орендної плати від господарств, каже начальник Шахівської сільської військової адміністрації Сергій Сажко.

"Збитки ми зараз актуємо з підприємствами, наші спеціалісти виїжджають. Якщо аграрії не зможуть заплатити — бюджет провалиться. Тому що де їм зараз платити, які кредити брати, під що брати? Під який врожай, якщо ми вже бачимо, його не буде", — говорить начальник Шахівської сільської військової адміністрації.

Поля, Шахівська громада, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Покровська громада Донецької області

Директор агрофірми Микита Кеба керує агрофірмою у Покровській громаді. Розповідає, частину загиблого врожаю довелося знищити.

"У нашому господарстві близько 1500 гектарів землі в обробітку. Загалом сіємо озиму пшеницю, соняшник, озимий ріпак. Пшениця уразлива до заморозків і майже у 80% пшениці було вимерзання колоса ще в трубці. Безповоротно. Це вимерзання у зародку і ніякого врожаю не буде", — описує наслідки травневих морозів для свого господарства Микита Кеба.

Покровська громада, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Микита Кеба розповідає, від посухи врожай могло б врятувати зрошування, але із водою у громаді складно.

"Полив — це дуже дороге задоволення. Це потрібно, по-перше, якесь джерело води. У нас тут якщо свердловина — це 30-40 метрів, невеликий запас вологи", — каже Микита Кеба.

Директор агрофірми Микита Кеба, Покровська громада, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Весь запас грошей ми ризикнули і вклали під врожай. Це буде більше ніж 10 мільйонів збитків. Зараз ми розмовляємо з нашою адміністрацією з приводу компенсації"
Микита Кебакерівник агрофірми

Збитки врожаю у Покровській громаді ще підраховують, розповіла Суспільному начальниця з аграрних питань міської військової адміністрації Ольга Богачова.

"Під врожай 2024 року було засіяно майже 8988 гектарів озимої пшениці та 186 гектарів озимого ячменю, 983 гектарів озимого рапсу. Майже 1000 гектарів озимої пшениці загинула, 75 гектарів озимого ячменю та майже 600 гектарів озимого ріпаку. Майже 1% озимих культур перебуває в доброму стані, 89 відсотків у слабкому та зрідженому стані", — підсумовує начальниця з аграрних питань міської військової адміністрації Ольга Богачова.

Покровська громада, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

За словами заступниці начальника обласного департаменту агропромислового розвитку Донецької обладміністрації Олени Рибакової, коли загальний обсяг втрат врожаю буде відомий — підрахують збитки та клопотатимуть перед Кабміном, аби виділили державну допомогу аграріям Донецької області.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів та за підтримки European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Federal Foreign Office Germany, Voices of Ukraine as part of Hannah-Arendt-Initiative.