Найбільше постраждали фрукти та озимина. Як травневі заморозки зіпсували врожай аграріям Донеччини

Ексклюзивно
Аграрії задискували поле озимої пшениці. Травень, Донецька область, 2025 рік. Фото надав Авраменко

128 агропідприємств Донецької області постраждали від травневих заморозків. Найбільше померзли озимі пшениця, ячмінь та ріпак. Повністю знищений виноград. Врожай овочів очікується нижчим щонайменше на 30 відсотків.

Про втрати врожаю фермерами Донеччини через заморозки на поверхні ґрунту та у повітрі Суспільне Донбас розпитало заступницю начальника обласного департаменту агропромислового розвитку ДонОДА Олену Рибакову.

Трактор дискує поле померзлої культури. Фото надала Рибакова

Горох, кукурудза, гірчиця, озимий ріпак — загалом понад двадцять шість з половиною тисяч гектар — площа зернових культур, які знищив мороз в області. І це лише за попередніми підрахунками, зазначає Рибакова.

"Найбільше збитків — по пшениці і ячменю, бо їх найбільше сіяли. 26,6 тисячі га — це 17 відсотків від засіяного і того, що зійшло на момент заморозків. Цифра попередня, бо деякі аграрії ще не зафіксували загибель рослин. Вони чекають: відійде зараз пшениця на деяких полях чи остаточно пожовкне і загине. Бо, окрім заморозків, в Донецькій області немає достатньо вологи", — пояснила заступниця начальника профільного департаменту.

Побив мороз також фрукти та овочі. Практично повністю вимерз виноград, додала вона.

Заморозки знищили врожай черешні. Фото надала Рибакова

"Плодово-ягідні господарства також постраждали. Плачевна ситуація з черешнями. Ще мороз побив яблуні, абрикоси, сливи, волоський горіх. Скоріш за все, в області цьогоріч не буде винограду взагалі", — розповіла Рибакова.

По городині — врожай може знизитися до 30 відсотків, прогнозують аграрії. Якщо були висаджені помідори, перець, кабачки — вони також зазнали ушкоджень і рослини доведеться пересаджувати.

Чи буде компенсація аграріям за знищений врожай

За словами заступниці начальника обласного департаменту агропромислового розвитку ДонОДА Олени Рибакової, наразі визначають обсяги втрат та підраховують збитки для подальшого клопотання перед Кабміном, аби виділили державну допомогу аграріям Донецької області.

"Є порядок за 885 Постановою Кабміну, який прийняли у 2021 році, коли в Одеській області була посуха. Тоді уряд компенсував за 1 га загиблих насаджень 4700 гривень. Вона чинна, але цього року на неї не передбачені кошти. Будемо клопотати, щоб нашим фермерам держава допомогла фінансово, тим більше, що зараз на Донеччині немає страхування посівів", — пояснила Рибакова.

Аграрії фіксують збитки від заморозків. Фото надала Рибакова

Вона зазначила, що державна допомога не залежатиме від того, чи пересіватимуть аграрії свої поля іншими культурами замість тих, що вони втратили. По факту — їм мають компенсувати їхні збитки.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram