"Вдарили у критичну фазу — цвітіння". Які збитки в аграріїв через заморозки на Донеччині: оцінки, поради та прогнози

Ексклюзивно
Стан озимини через травневі заморозки. Фото надав Сергій Авраменко

Черешні та яблуні, абрикоси та виноград, озима та ярова пшениця, овочі — в Донецькій області через заморозки та посуху, що були на початку травня, загинули сільськогосподарські культури. Скільки загалом втратили аграрії регіону, наразі підраховують в обладміністрації. Лише в одному господарстві зі 1200 гектарів озимої пшениці загинули майже 800 га, в іншому — втрачена надія на врожай черешні. Мінусові температури в області не були рекордними, проте вдарили морози у критичну фазу росту рослин, пояснюють агрономи. Чи отримають аграрії допомогу та чи можливо врятувати врожай — у матеріалі Суспільного.

Врожаю черешні після заморозків не чекають

Черешня померзла повністю, яблуні — частково, розповідає про наслідки від нещодавніх заморозків керівниця господарства в Іллінівській громаді Донецької області Алла Пєтухова. Попередні втрати — 180 тонн черешні.

"Біда, сад померз сильно — черешні не буде. Ми очікували зібрати 180 тонн ягід. Якщо взяти мінімальну ціну за кілограм у 25 гривень, то це 4,5 мільйони гривень", — підрахувала очільниця.

Вона зауважує, що агропідприємство не тільки має збитки, а й потребує додаткових вкладень, зокрема на порятунок дерев.

"Щоб дерево не скинуло листя, треба його обробити засобами захисту, на який немає грошей. Ми на цей врожай тільки черешні вклали мільйон гривень, а нічого не отримаємо. Яблука вціліли тільки на верхівках. Насіння озимини в нас згоріло від обстрілів, техніка — загалом майно постраждало на 2,5 мільйони гривень", — розповіла Алла Пєтухова.

Яблуню побив мороз. Травень 2025 рік. Полтавка, Донецька область. Фото надала Пєтухова

Побив мороз і зернові культури у господарстві, зазначає вона. На двох полях частково "прихопило" ріпак та озимину. Соняшник не постраждав, бо посіяли його пізніше.

Чи буде на Донеччині врожай: думка агронома про наслідки заморозків

Агроном із більш як 40 річним стажем з Покровська Донецької області Сергій Савостьянов у господарстві, яке багато років консультує, ситуацію називає критичною. Там з 1200 гектарів посіяної озимої пшениці загинули майже 800 га.

"У період колосіння мороз вдарив до мінус 6, а місцями до мінус 8 градусів. Він вбив пилок рослини, немає чим запилювати вже. Колосок є, але він не цвіте — порожнина. У людей ріпак померз. Навіть, якщо є стручок, його лущиш, а він чорний, вже мертвий. Фермери передисковують ячмінь, ріпак, пшеницю. А фрукти — дерева голі стоять", — розповідає агроном.

Сливи та горіхи на деревах побив мороз. Донецька область, травень 2024 рік. Фото надав Авраменко

На подвір'ї Наталі після заморозків обсипалися абрикоси. Дружківка, Донецька область. Фото надала Наталя

Він зазначає, що майбутній врожай може врятувати дощ.

"Якщо знати попередньо, що підуть дощі, то можна було б дискувати і пересівати соняшником. Були засухи в регіоні, але такої я за свій вік не пам'ятаю. У сільському господарстві працюю з 80-го року", — зауважує агроном.

Що стосується соняшника, через "стрес", який він пережив у мороз, рослини хворітимуть і дадуть менший врожай, зазначає Сергій Савостьянов.

"Єдине, що залишилось в погоді стабільним — це нестабільність"

Цього року на врожаї Донеччині годі сподіватись, вважає доктор сільськогосподарських наук, головний науковий співробітник в Інституті рослинництва ім. Юр'єва Сергій Авраменко. У розмові із Суспільне Донбас говорить: таких природних аномалій також не пам'ятає.

"Єдине, що залишилось в погоді стабільним — це нестабільність. Східні області постраждали від посухи. Якщо ту весну заливало, то цю весну опадів було до 10 міліметрів. Це ні про що — дощик росу поробив тільки. Через посуху було зниження врожайності, а тепер заморозки добили надію, щось з того отримати взагалі", — розповідає Сергій Авраменко, який днями побував на Донеччині і на власні очі бачив, як негода зіпсувала рослини.

Померзлий горох в полі. Фото надав Авраменко

Утім, він рекомендує не поспішати, вичекати й обстежити поля з різних боків. За словами науковця, рослина одразу колір не змінює, навпаки — стає більш насиченою, що може ввести фермерів в оману.

"Зараз на пшеницю дивишся і таке враження, що вона достигає — така яскраво-зелена. А це може бути через заморозки, бо вони вдарили у критичну фазу — цвітіння. Пшениця пізніх сортів чи та, що була посіяна пізніше, більш-менш збереглася. Втрати урожаю можуть бути 10 відсотків на поле, а можуть — і сто", — наголошує Авраменко.

Він зазначає, картина дуже різна по регіону. Як пояснює, залежить це від багатьох факторів: сорту, технології вирощування, ландшафту.

"Наслідки від заморозків залежать не тільки від величини, а й від тривалості. До того ж вони були у декілька хвиль. Місцина нерівномірна, пагорбами, то їхня інтенсивність різна місцями", — розповідає Авраменко.

Аграрії задискували поле, рослини на якому побив мороз, щоб встигнути посіяти іншу культуру. Фото надав Авраменко

Заморозки: чи буде допомога аграріям області та що прогнозують синоптики

Заморозки на поверхні ґрунту та у повітрі призвели до загибелі та пошкодження озимих та ярих зернових культур, технічних культур, овочевих культур та плодово-ягідних насаджень сільгосппідприємств області, йдеться на сайті Донецької ОДА. Скільки господарств зазнали збитків та який загальний обсяг втрат нині з'ясовують фахівці.

"З'ясовуємо обсяг загиблих культур по кожному господарству. Це потрібно для того, щоб розрахувати варіанти допомоги аграріям в цій ситуації за кошти держави", — розповіла Суспільне Донбас заступниця начальника обласного департаменту агропромислового розвитку Олена Рибакова.

Наслідки заморозків на озимині. Фото надав Авраменко

Як розповіли Суспільному Донбас у Донецькому регіональному центрі з гідрометеорології, заморозки на початку травня не виняткове явище для Донецької області, проте нинішнього року за інтенсивністю та площею охоплення території вони наблизилися до найбільш жорстоких за останні роки та відповідали другому рівню небезпечності метеорологічних явищ.

За даними синоптиків, пік арктичного вторгнення на Донеччині минув. Синоптична ситуація поступово змінилася. Над Західною Європою активізуються циклони, які руйнують антициклон та надсилають до України порції дощів і більш теплого повітря.

Померзлий виноград у жительки Дружківки Наталі. Фото надала Наталя

Як можна врятувати врожай: поради експерта

При зниженні температури або, коли морози рослину лише "прихопили", експерт пропонує кілька порад:

  • для збереження врожаю від температурних коливань, аграрії застосовують таку технологію, як обприскування — туман роблять. Навколо рослини утворюється крига, яка її захищає. Метод використовують у промислових садах, але він дієвий при слабких заморозках;
  • багаття також використовують для задимлення рослин.
  • Якщо рослина вже постраждала від заморозку, то не варто поспішати її дискувати, пересаджувати. Вона ще може відійти.
  • У домашніх умовах можна застосувати амінокислоти. Якщо рослина відмерла, то треба дочекатися нового приросту і тільки тоді підживлювати.
  • По холодах не можна нічого обприскувати. Температура при внесенні має бути не менше 15 градусів.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram