Перейти до основного змісту

"Все що у тебе є — це бронік, каска". Як в 93 ОМБр працює "Санта" на квадроциклі: історія

Ексклюзивно

Микола з бойовим псевдо "Санта" — працює на квадроциклі. Він — наймолодший у своєму підрозділі, у 93-й окремій механізованій бригаді "Холодний Яр". Сам з Дніпропетровщини. Більш як рік служить у війську. Каже: пішов добровольцем воювати за Донбас, за який 2021 року загинув його батько, також військовий водій. Микола говорить: не хоче, аби окупант хазяйнував у нього вдома: у 2022 році російські війська стояли за кілька кілометрів від його рідного села на Криворіжжі.

Як "Санта" на квадроциклі доправляє провізію та боєкомплекти на передову, а звідти вивозить поранених — військовослужбовець розповів Суспільне Донбас.

"Спочатку їздив на багі, потім — квадрик"

Військовослужбовець 93 ОМБр "Холодний Яр Микола на позивний "Санта" розповідає, зараз йому 22 роки, у військо пішов, підписавши контракт.

"У мирному житті був механіком на тяжкій техніці — Scania, Volvo. Працювали на перевезенні. Як почалась війна, був на роботі. Ми працювали поряд з Енергодаром. Якраз почало спершу прилітати по точках, там, де вони знали, що стоїть ППОпротиповітряна оборона. І починався обстріл. Потім звідти виїхали, пішов у військкомат — дали зброю. Встали, охороняли. Потім вже зайшли ЗСУ, зайшла Нацгвардія. Після ще місяця два-три думав, що робити — і підписав контракт", — розповідає Микола.

Починав їздити спочатку на багіневеликий легкий автомобіль високої прохідності з відкритими колесами, для їзди по бездоріжжю, каже військовослужбовець, наразі їздить на квадроциклі, каже військовослужбовець.

Микола, "Санта" військовослужбовець 93 ОМБр "Холодний Яр", Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Позивний — "Санта"

Військовий водій говорить, позивний "Санта" пов'язаний з його ім'ям — Миколай.

"Позивний мій — "Санта". З товаришем прийшли служити, треба було позивні. Він цей по прізвищу каже: "Ти — "Санта". "Санта" — то "Санта". "Санта", водій на "чудо-техніці".
Микола, "Санта" військовослужбовець 93 ОМБр "Холодний Яр", Донецька область, 2025 рік. Особистий архів військовослужбовця "Санти"

"Чим швидше, тим краще"

"Виконуємо задачі по евакуації "трьохсотих"Військовий жаргон. 300 - поранений, 200 - загиблий, підвіз БКбойовий комплект, дронів і всього, що треба", — говорить військовий водій. Заїжджати на квадроциклі бажано чим швидше, тим краще, каже "Санта".

"Головне, щоб окупанти не побачили нас. Бо якщо вони побачать, буде і летіти, і FPV, і все, що завгодно. Особливо, коли їдеш туди. Така робота, заїхати, бажано чим швидше, тим краще. Щоб забрати того самого "трьохсотого", вивезти, або завезти те, що потрібно на позиції. Те саме — на скидання, на дрони, як БК, так і провізію, щоб скинули піхоті", — каже "Санта".

Також постійно є загроза FPV-дронів окупантів, розповідає військовий водій.

"Поїхали на міст, а його ж перебили. Шукали запасну дорогу для об'їзду. Поки знайшли дорогу, викачувались і — FPV позаду. А почули, бо там на мосту стоять наші хлопці зі зброєю і збивають. Почули постріли, заховалися, подивилися, і FPV — прямо за нами. Висіла над нами, намагалася до квадроциклів дістати, але у неї не вийшло опуститися, тому що були перешкоди по радіогоризонту. Якщо пощастить, що FPV не побачить, тоді — добре. А якщо побачать, то вже друге питання. То вже починає працювати не тільки FPV, а ще якийсь міномет, або та сама "стволка", — розповідає військовий.

"На квадроциклі краще втекти, чим пішки. Краще — на ньому було. І плюс — куди кидати свою техніку? Якщо ми її зараз кинемо, на чому потім їздити? З розгону у чагарник можеш заїхати та сісти біля нього і чекати, поки це все закінчиться".

"Санта" згадує, було таке, що виїжджали на одному колесі.

"Було, що заїжджали теж порвало позаду шрусСленгове слово. Шарнір рівних кутових швидкостей — це . Виходить, одне колесо працює, спереду два. Було, у нас на дальній позиції треба було забрати, поміняти, загалом, особовий склад. І на заїзді відірвало шрус. І якраз почався артобстріл. Квадроцикл побачив помилку і перестав ще й заводитися. Для цього треба знати, як він працює. Тому що так би стояв би далі, чекав би, поки хтось приїде, забере. Увімкнув собі підсвічування на шоломі та все, пішов. Перед собою трохи щось бачити, щоб не на якусь FPVшку не наїхати. Бо вони (окупанти — ред.) FPV мінують", — говорить "Санта".

Микола, "Санта" військовослужбовець 93 ОМБр "Холодний Яр", Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Як вивозять поранених

Військовий водій каже, пораненого вивозить позаду себе або у багажнику на квадроциклі.

"Якщо він може сидіти, то він сідає або позаду мене, або сідає у багажник. Якщо він вже тяжкий, то ми зверху гумками пристібаємо, щоб на ямах він не вискочив. І їдеш. Повертаюся, розмовляю з ним, щоб він хоч трохи був у свідомості. І дивишся: щоб він собі турнікет не послабив, бо бувало і таке, що поки ти їдеш, він собі його може послабити. Потрібно їхати — ще і спереду звертати увагу, і повітря, і що відбувається позаду", — пояснює військовий водій.
Микола, "Санта" військовослужбовець 93 ОМБр "Холодний Яр", Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Миколай розповідає, він проходив курси тактичної медицини у Великій Британії.

"Якби ми воювали по-британськи, то спочатку — заходить авіація, б'є, потім б'є РСЗВреактивна система залпового вогню, а потім ти вже заходиш і кажеш: "Найс". Це — як вони нам розказували. Вони працюють тільки після того, як відпрацьовує повністю все туди. Накривають сектор — потім вже працюєш. І плюс так само, вони показують техніку, на якій вони працюють. Mastiffці автомобілі є патрульними броньованими машинами підвищеної прохідності не тільки для міських умов, а й для пересування по перетнутій місцевості — броньована машина, вона повністю — на 360, камери, тепловізор, нічник — все, як треба. Немає такого, що ти ліхтарик увімкнув і їдеш, шукаєш дорогу. Там їдеш собі спокійно, ти не боїшся підірватися, тому що у тебе стоїть докатки у колесах. Тобто відрізняється кардинально", — розповідає Микола.

Загроза дронів

Під час роботи на квадроциклі є загроза дронів та FPV-дронів, каже військовий водій.

"До того, як з'явилися дрони, нас так не бачили, два-три "Мавіки" літає, поки вони подумають, що їм робити. А зараз ти тільки під'їжджаєш, тебе або Zala тут "змальовує", якийсь розвідувальний дрон. Потім тебе можуть змалювати "Мавіки", і FPV зараз. Якщо раніше вони літали, ти їх РЕБомрадіоелектронна боротьба заглушив, та вона впала. То зараз вона сидить десь собі спокійно та чекає, поки ти будеш їхати. Вони можуть замінувати тим самим FPV. Просто на FPV — вони чіпляють міну, вона підлітає, перевертається — і все: ти їдеш — і наїхав", — каже військовий водій.

Також окупанти роблять "скиди" з дронів, додає він.

"Тут ти ж не закритий нічим. Все що у тебе є — це бронік, каска. На цьому все", — каже водій.

"Відпустили якось після контузії — додому. І їду, а у нас там теж є така загроза дронів. І просто чайка летить — і на машину, і вже починаєш думати, може це все-таки FPV? Та вже якось звик".
Микола, "Санта" військовослужбовець 93 ОМБр "Холодний Яр", Донецька область. Суспільне Донбас/Юлія Підгола

Микола роповідає, його батько у 2014 році був в АТО військовим водієм. 22 грудня у 2021 році він — загинув.

"Вже — як стало право вибору, що треба захищати — то пішов захищати. Треба, щоб тут хтось був. Хай краще я буду тут, чим вони будуть у мене вдома. Дівчина, мама, сестра двоюрідна підтримують. Все, що хотів, все зробив. Закінчиться війна — потім. Будемо вже щось думати", — ділиться Микола.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня
Вибір редакції