Перейти до основного змісту
Відеігри. Колаж Суспільне Культура

Сюжети відеоігор не завжди бувають повністю оригінальними: вони, як і кіно, часто перетворюють наративи з книг у медію імерсивної взаємодії, часто-густо з варіативністю сюжету.

Суспільне Культура пропонує добірку 5 відеоігор, натхненних книгами.

Cyberpunk 2077

Скриншот з відеогри Cyberpunk 2077. Steam

Футуристична гра від польських розробників CD Projekt Red Cyberpunk 2077 створена на основі жанру кіберпанку, який був започаткований Вільямом Ґібсоном у книзі "Нейромант", що є частиною трилогії "Кіберпростір".

Ба більше, термінологія з відеогри ідентична тій, яку вживає Ґібсон, герої живуть в тому самому мегаполісі — Нічному місті.

В книзі, як і у відеогрі, є казино — космічна станція, у книзі це "Фрісайд", а у відеогрі — "Крістал Пелес". Головні герої — Ві з відеогри й Кейс із книги — мають доволі схожий вигляд: коричневе волосся, коричневі шкіряні куртки з комірцями, біла шкіра, сіро-чорні штани, кросівки, основна відмінність — у короткій зачісці в польській відеогрі.

Головний герой, що в книзі, що в відеоіграх бореться з корпораціями.

Книгу видало видавництво "Видавництво" у перекладі Ольги Любарської.

Assassin’s Creed

Перша відеогра Assassin’s Creed вийшла в далекому 2008 році від ігрової студії Ubisoft, після чого розроблений концепт головного героя — вбивці й члена таємничого ордену асасинів, що бореться з тамплієрами, — продовжив життя у наступних відеоіграх.

За сюжетом відеогри, головний герой — асасин Альтаїр — вбиває ворогів ордену чи людей, які сіють розбрат на Близькому Сході в час Хрестових походів. Завдання він отримує від магістра у фортеці Аламут на півночі Ірану.

Крім того, ігрова серія у 2023 році у відеогрі Assassin's Creed Mirage знову повернулась до Аламуту, де оповідається про події у фортеці Прихованих в Аламуті в IX столітті.

Фортеця Аламут у відеогрі Assassin's Creed Mirage. Assassinscreed.fandom

З книги 1938 року "Аламут" словенського письменника Владіміра Бартола взяли не тільки наратив про асасинів із фортеці Аламут і їхнього ватажка Хассана Ібн Саббаха, а навіть кредо асасинів "Ніщо не істина, все дозволено", яке в романі Бартола звучить як "Ніщо не є абсолютною реальністю, все дозволено".

У книзі Хассан Ібн Саббах має великий вплив на своїх вірних воїнів-федаїв, що фанатично вірять у те, що їхній майстер Саббах є посланцем Аллаха на землі. Він вводить їх у стан зміненої свідомості, після чого відводить до садів поруч із фортецею Аламут. Там вони бачать жінок, яких вважають гуріямиМіфічні діви, що за переказами стають жінками праведників мусульман в Райських садах Аллаха.. Федаї через це вірять, що в Саббаха є ключі до раю, тому сліпо виконують всі його вказівки.

Пізніше один із федаїв — Ібн Тагір — дізнається від візира, якого підрізав ножем, про обман Саббаха, останній не заперечує його та промовляє, що його життєвим кредо є "Ніщо не є абсолютною реальністю, все дозволено".

Відьмак

Відьмак 3: Дикий гін. "Відьмак 3: Дикий гін"

Відеоігри серії "Відьмак", що виходять із 2007 року, натхненні серією книг польського письменника Анджея Сапковського. Серія почалась з оповідання "Відьмак" у 1986 році.

Першим циклом стала збірка "Останнє бажання", написана в 1993 році. Всі ці історії оповідають про магічний світ Континенту, де живуть істоти зі слов'янської міфології, з якими бореться мутант-відьмак Ґеральт із Ривії.

Польська ігрова компанія CD Project Red вмістила всесвіт "Відьмака" Сапковського в ігрову реальність та активно працює над четвертою відеогрою, яку очікують найближчими роками. В ній гра відбувається не за Ґеральта, а за його названу дочку чаклунку Цирілу.

В серії ігор і в книгах наратив моральної відповідальності за вчинки є вагомим для сюжету, зокрема через політичні інтриги.

S.T.A.L.K.E.R.: Тінь Чорнобиля

"S.T.A.L.K.E.R."Тіні Чорнобиля". GSC Game World

Перша відеогра про Чорнобильську зону відчуження від GSC Game World вийшла у 2007 році, а з'явилась такою, як ми її знаємо, не без впливу фільму Андрія Тарковського "Сталкер", книги радянських письменників братів Стругацьких "Пікнік на узбіччі" та фільму "Мисливці за привидами", як говорив ігровий сценарист Олексій Ситянов у інтерв'ю.

Відеогра є виживальницьким шутером, де потрібно виконувати сюжетну кампанію, шукати артефакти, знищувати мутантів і розкривати таємниці Зони, яка утворилась після Чорнобильської катастрофи.

У романі братів Стругацьких "Пікнік на узбіччі" теж з'являються Зони після приходу прибульців на Землю. Після того як прибульці полетіли, науковці припускають, що ті наче мали пікнік на узбіччі однієї з галактичних доріг. Врешті бандити, політики й науковці жадають заволодіти артефактами із Зони, вивчити чи контролювати її.

The Invincible

Скриншот з відеогри The Invincible. Steam

Відеогру The Invicible розробила польська ігрова студія Starward Industries, а видала 11 bit studios у 2023 році. В ній є атмосфера космічних подорожей, що вирізняється ретрофутуризмом минулого століття, натхненного естетикою атомпанкуПідвид наукової фантастики, натхненний 1950–1960 роками. В ньому є гонитва озброєнь США і СРСР, Холодна війна, мирний і військовий атом. Характеризується також антиутопічністю.

За сюжетом науковиця біологиня Ясна розшукує на екіпаж зниклого космічного корабля на планеті Регіс III.

Головна героїня відстежує зниклих членів команди, а від кожного її рішення залежить подальший розвиток подій і кульмінація історії, яка має 11 варіацій.

В романі "Непереможний", написаному в 1964 році Станіславом Лемом, який народився і мешкав ранні роки життя у Львові, йдеться про рятівну місію космічного корабля "Непереможний". Він намагається врятувати екіпаж космічного корабля "Кондор", що загубився на планеті Регіс III.

Від екіпажу корабля вони отримують повідомлення про мушок, пізніше розуміють, що це мікророботи, які живляться атомною енергією та з'явилися внаслідок еволюції неживих видів, що залишилися після появи на планеті Регіс III позаземних цивілізацій дуже давно.

Українською книгу видало видавництво "Богдан", переклав Іван Сварник.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції