Перейти до основного змісту

Папа Римський Франциск — перший понтифік із Латинської Америки

Папа Римський Франциск. AP

Цього дня, 13 березня 2013 року, Папа Римський Франциск увійшов на престол. Суспільне Культура розповідає про те, ким є перший понтифік із Латинської Америки та як змінювалися його думки щодо російської війни в Україні.

Обрання Папою

Папа Римський Франциск — справжнє ім'я Хорхе Маріо Бергольйо — був обраний 266-м Папою Римським 13 березня 2013 року. Він став першим понтифіком із Латинської Америки та першим єзуїтом на цьому посту.

Папа Франциск закликав до "справжніх переговорів" про припинення вогню. AP

Хорхе Маріо Бергольйо прийняв ім'я Франциск на честь Франциска Ассізького, підкреслюючи свою прихильність до простоти та служіння бідним.

Обрання Франциска відбулося після несподіваної відставки його попередника, Бенедикта XVI. На той час Католицька церква стикалася з низкою викликів: падінням довіри через фінансові скандали, кризою священницького покликання та необхідністю реформ у Ватикані.

У політичному контексті світ переживав наслідки фінансової кризи 2008 року, а Аргентина, звідки походить Франциск, перебувала у стані напружених відносин із Ватиканом через соціально-економічну політику.

Походження та освіта

Франциск народився 17 грудня 1936 року в Буенос-Айресі в сім'ї італійських мігрантів. Його батько, Хосе Франсіско Бергольйо, походив з П'ємонту, а мати, Регіна Марія Сіворі, була уродженкою Аргентини з італійським корінням.

Хорхе Маріо був найстаршим із п'яти дітей. Отримав освіту в індустріальній школі за спеціальністю хіміка, працював у лабораторії, перш ніж у 1958 році вступити до єзуїтського ордену.

Вивчав гуманітарні науки у Чилі, а потім — філософію та богослов'я в Аргентині, викладав літературу та психологію.

Священницьке покликання прийшло до Франциска після юнацького кохання, яке не склалося, що, за його словами, вплинуло на рішення обрати духовний шлях.

Перші реформи та фокус уваги

З перших днів понтифікату Франциск виступив за децентралізацію влади у Церкві, реформу Ватиканської курії та посилення соціальної справедливості.

У 2015 році він видав енцикліку Laudato si’, присвячену екологічним проблемам і боротьбі зі змінами клімату.

Його політика спрямована на допомогу бідним, захист мігрантів і боротьбу з корупцією.

У 2019 році Франциск ініціював зміну тексту молитви "Отче наш", аргументуючи необхідність більш точного перекладу.

Він також виступив за посилення діалогу між релігіями та розширення ролі жінок у Церкві. Також Папа Римський зазначив, що "церква є жіночою", оскільки італійське слово chiesa (церква) — це іменник жіночого роду.

"Жінка в Божому народі є дочкою, сестрою, матір'ю", — сказав Франциск, додавши, що "жіночність уособлює гостинність, виховання й самовідданість, що дарує життя". Цю позицію розкритикували викладачі та студенти Лувенського університету.

У 2021 році Папа Римський розширив права жінок під час богослужіння, змінивши церковний закон. Жінкам дозволили прислужувати біля вівтаря, читати священні тексти на літургіях та роздавати причастя під час богослужіння. Тоді ж він уперше призначив жінку на посаду заступниці секретаря Синоду єпископа.

А у 2023 році Папа вперше дозволив жінкам голосувати на зборах єпископів — нині це стосується п'яти монахинь.

Втім, у передмові до книжки до Міжнародного жіночого дня 2023 року Папа Римський зазначав, що "жіноче мислення відрізняється від чоловічого". А аборти Папа Римський називав "вбивством", навіть якщо переривання вагітності відбулося незабаром після зачаття.

Контроверсійні заяви Папи Римського Франциска

За понад 10 років на чолі Католицької церкви Папа Франциск зробив низку заяв, які стосувалися абортів, сурогатного материнства, ЛГБТ+, війни та сім’ї, і часом його заяви потребували додаткового тлумачення. Суспільне Культура розповідає про висловлювання Папи Римського Франциска про війну, секс, сім’ю та ЛГБТ+.

Президент України Володимир Зеленський зустрічається з Папою Римським Франциском у Ватикані. Італія, 11 жовтня 2024 року. REUTERS/Vatican Media

Папа Римський Франциск та Україна

Папа Франциск неодноразово висловлював підтримку українцям, наголошуючи на їхніх стражданнях унаслідок війни. Він також благословляв українських військових, закликав до миру та у 2022 році відправив кардиналів із гуманітарною допомогою в Україну.

Крім того, Папа Франциск організував збір пожертв для біженців із Донбасу та публічно засудив різанину в Бучі, назвавши її жахливою трагедією. Він також ввірив Україну непорочному серцю Діви Марії.

Втім, Папа Франциск намагався зберігати роль посередника, що проявляється у використанні термінів на кшталт "конфлікт в Україні" замість "війна Росії проти України". Або ж висловлювання Папи про "невинних жертв" (у контексті загибелі Дарії Дугіної, доньки російського ідеолога) чи "жорстокості найманців, а не росіян" — все це знаходить критичну реакцію та осуд з боку української сторони.

Це були не єдині суперечливі моменти у діяльності та політиці Папи Франциска. Зокрема, у 2016 році він підписав спільну декларацію з главою РПЦ Кирилом, що викликало розчарування в Україні. Того ж 2016 року зустрічався з депутатом Держдуми РФ, який подарував йому георгіївську стрічку.

Папа Франциск також намагався спілкуватися з Кирилом щодо припинення війни, але розмова виявилася безрезультатною — це сталося у 2022 році.

Відбулася також онлайн-зустріч Папи Римського з католицькою молоддю Санкт-Петербурга у серпні 2023 року. Він назвав їх "спадкоємцями великої Росії" та закликав їх "не відмовлятися від імперії та її спадщини".

Крім того, у лютому 2025 року Папа Римський Франциск закликав українську молодь "бути поблажливою" та не "відповідати на удар".

Через неоднозначні висловлювання Папи Міністерство закордонних справ України викликало представника Ватикану. Очільник УГКЦ Святослав Шевчук подарував Папі уламок російської міни як символ руйнувань, спричинених Росією.

Папа Римський публічно звинуватив Росію у веденні повномасштабної війни проти України у січні 2024 року — під час звернення до послів, акредитованих при Святому Престолі.

Крім того, у своїй книзі "Про небеса і про землю" Папа Франциск назвав Голодомор українського народу геноцидом.

Папа Римський Франциск очолює Святу Месу в базиліці Святого Петра, Ватикан, 26 січня 2025 року. Getty Images/Mondadori Portfolio/Grzegorz Galazka

Мемуари Пари Римського Франциска

Протягом шести років Папа Римський Франциск співпрацював з італійським видавцем Карло Муссо над своїми мемуарами, що отримали назву "Надія" (Penguin Random House).

"Надія" розповідає історію життя Франциска: про його італійське коріння та еміграцію предків до Латинської Америки, дитинство, юність, вибір покликання і доросле життя. Окрім найважливіших моментів папства, там порушуються деякі з найбільш суперечливих питань сьогодення.

"Книга мого життя — це історія шляху надії; шляху, який я не можу відокремити від шляху моєї сім'ї, мого народу, всього Божого люду. У кожній сторінці, в кожному уривку, це також книга тих, хто пройшли цю дорогу зі мною; тих, хто прийшли раніше; і тих, хто ще прийде", — сказав Папа Франциск.

Нагадаємо, у грудні 2023 року стало відомо, що Папа Римський написав автобіографію "Життя. Моя історія в історії". Книжка вийшла в березні від видавництва HarperCollins.

Хвороба Папи Римського та госпіталізація

Папа був госпіталізований в римську лікарню "Джемеллі" 14 лютого 2025 року після того, як кілька днів відчував труднощі з диханням, а згодом у нього була діагностована пневмонія в обох легенях.

Стан здоров'я Папи Римського ніколи не обговорювали відкрито, вважаючи це богохульством. Проте з моменту госпіталізації Папи Франциска пресслужба щодня інформує про хворобу.

Ватикан вперше описав його стан як критичний в суботу, 22 лютого, повідомивши, що в той день він потребував додаткового кисню і переливання крові.

23 лютого Ватикан повідомив про стабільні показники після переливання крові, хоча у Папи розвинулася початкова ниркова недостатність. У ніч на 24 лютого він добре спав і відпочиває, однак прогноз щодо його стану залишається обережним. А 6 березня 6 березня понтифік надіслав вірянам аудіозвернення:

"Від щирого серця дякую вам за ваші молитви на площі за моє здоров'я, — сказав Папа рідною іспанською мовою, роблячи паузи через кожні кілька слів, щоб зробити глибокий вдих. — Нехай Господь вас благословить".

8 березня у Ватикані повідомили, що стан Папи Римського Франциска поступово покращується.

Увесь цей час віряни залишали квіти та свічки на знак підтримки.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції