Кінець року прийнято завершувати підсумками у різних сферах. Серед цих сфер — мова, що трансформується під впливом багатьох факторів — змін в суспільстві, трендів та культури.
Так, слово "гниль у мозку" (brain rot) — стало головним за версією Оксфордського словника, "дитина, часто – невихована" (brat) — за версією словника англійської мови Collins, а "маніфестувати" (manifest) — вибір Кембриджського словника.
А яке слово могло б означити 2024 рік в Україні?
Таким словом могла б стати "бусифікація" — один з найпопулярніших запитів у Google серед користувачів українського сегменту інтернету, обійшовши "квадроберів" — світовий тренд, що пояснює поведінку дітей, що імітують тварин; і "чиназес" — синонім до слова "відпочинок".
Що ж таке "бусифікація"?
"Бусифікація" — це неологізм, що утворений шляхом поєднання власного іменника "бус" (в контексті мікроавтобусів, мінівенів, зокрема марок Volkswagen, Mercedes тощо) та суфікса "-фікація" латинського походження (-ficatio), що додається для утворення абстрактних іменників і означає "перетворення" або "процес перетворення".
"Бусифіка́ція" — іронічний неологізм, що виник в українському інфопросторі під час загальної мобілізації у зв'язку з російським вторгненням. Він описує ситуації, коли представники територіальних центрів комплектування (ТЦК) забирають чоловіків призовного віку з вулиць та відвозять до військкоматів.
У Центрі стратегічних комунікацій України зазначають, що слово часто використовується у пропагандистських наративах для підсилення антимобілізаційної риторики та дискредитації ТЦК як інституції.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець критикує порушення прав людини. Водночас він зауважує, що таких прикладів стало менше.
"Усе менше і менше ми бачимо випадки саме фізичної «бусифікації». Ми це так називаємо. Десь уже зрозуміли, що такий підхід не працює. Але окремі факти порушення прав громадян України під час мобілізації залишаються", – уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
Приклади вживання в мові:
- "Ми даємо рекомендацію, скільки нам потрібно для того, щоб тримати фронт; для того, щоб мати стратегічні резерви, оперативні резерви. Ми намагаємося змінити парадигму, щоб, як я і раніше зазначав, служба була честю, а не тим, що суспільство зараз сприймає: «бусифікація», ТЦК, погане тренування тощо", — міністр оборони України Рустем Умєров.
- "Те, що вони витворяють із «бусифікацією» — так може поводитися не державна структура, а якийсь репресивно-каральний орган", — пресофіцер 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади Ярослав Галас.
Морфологічна характеристика:
- Частина мови: іменник.
- Рід: жіночий.
- Відмінювання: І відміна.
Приклади відмінювання:
- Н.х. — бусифікація
- Р.х. — бусифікації
- Д.х. — бусифікації
- З.х. — бусифікацію
- Ор.х. — бусифікацією
- М.х. — на бусифікації
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media