Час діставати теплі шкарпетки та пледи, адже насувається зима, а з нею — і сезон гарячих напоїв: какао із зефіром, пряного чаю масала і, звісно ж, кави, яка допомагає прийти до тями після чергової непростої ночі.
До речі, радимо приготувати ці напої заздалегідь та зберігати їх у термосі або термогорняткові, щоб мати трохи затишку навіть під час вимкнень світла.
Суспільне Культура зібрало з усього світу найцікавіші рецепти гарячих напоїв: тут є і чаї, і мексиканський гарячий шоколад, і класичний глінтвейн зі спеціями та апельсиновою цедрою.
Чай масала
Чай масала — традиційний індійський напій, який складається із, власне, чорного чаю, молока (можна використовувати як рослинне молоко, так і звичайне) та великої кількості прянощів.
Останнім часом він став популярним не лише у Південно-Східній Азії, але і в Європі та Північній Америці: до цього, звісно, доклалися мережеві кав'ярні на кшталт Starbucks, які створили на основі цього давнього напою цілу низку власних сезонних хітів.
Сьогодні у західних закладах його часто подають у форматі, схожому на кавове лате — з густою молочною пінкою. Але ми радимо спочатку спробувати класичний варіант.
Як приготувати чай масала: інгредієнти та рецепт
- 4 чайні ложки натертого на терку свіжого кореня імбиру (імбир попередньо очистити від шкірки)
- 3–2 зелених зернятка кардамону, розплющених за допомогою леза ножа або перетовчених у ступці
- 1 чайну ложку цілих горошин чорного перцю, подрібнених у ступці
- 2 столові ложки чорного листового чаю
- 3 склянки молока (звичайного або рослинного)
- 4 чайні ложки цукру-піску
- Змішайте імбир, стручки та насіння кардамону, горошини перцю та 3 склянки води у середній каструлі. Доведіть суміш до кипіння на сильному вогні. Додайте заварку, зменште вогонь і кип'ятіть суміш протягом 4–5 хвилин або поки вона не стане темно-коричневою.
- Додайте молоко, трохи збільште вогонь і варіть суміш приблизно 4 хвилини.
- Зніміть каструлю з вогню. За допомогою ситечка профільтруйте чай та розлийте його у 4 чашки. Додайте цукор до свого смаку та відразу подавайте.
Гарячий шоколад із кардамоном
Кава з кардамоном — вже звичне для нас поєднання, але ця спеція пасує до гарячого шоколаду аж ніяк не менше.
Справжній гарячий шоколад — щось середнє між десертом та напоєм, тож він не лише зіграє вас у холодний зимовий день, але й слугуватиме невеликим перекусом.
До речі, кардамон — одна з найстаріших спецій, які людство культивує. Історія його використання триває вже близько 4 тисяч років, а першими його почали вирощувати та додавати у страви стародавні єгиптяни. Сьогодні це третя найдорожча спеція у світі, відразу після шафрану та справжньої мадагаскарської ванілі.
Як приготували гарячий шоколад із кардамоном: рецепт та інгредієнти
- 1 склянка молока (можна використовувати як коров'яче, так і рослинне)
- 3 зелених зернятка кардамону, розплющених за допомогою леза ножа або перетовчених у ступці
- 1 чайна ложка несолоного вершкового масла
- 2 столові ложки чорного шоколаду, подрібнені
- ¼ чайної ложки ванільного екстракту
- У невеликій каструлі нагрійте молоко та стручки кардамону на середньому слабкому вогні. Дозвольте суміші проваритися протягом 10 хвилин, але не дозволяйте їй сильно кипіти. Після цього виловіть із молока кардамон та зніміть каструлю з вогню.
- В окрему маленьку каструлю додайте вершкове масло та шоколад та підігрійте їх на середньому вогні, аж поки шоколад та масло не розтануть. Після цього змішайте їх до однорідності.
- Продовжуючи ретельно змішувати шоколадно-масляну суміш, почніть повільно вливати гаряче молоко. Зніміть із вогню, додайте ванільний екстракт. Подавайте шоколад гарячим.
Мексиканський гарячий шоколад
А ось що аж геть не нагадує десерт — так це мексиканський гарячий шоколад: оригінальний рецепт напою, який колись вигадала цивілізація ольмеків, взагалі не містив цукру! Замість нього у напій додавали перець чилі, а сам гарячий шоколад вважали не лише смачним напоєм, але й повноцінними ліками.
Сьогодні мексиканський гарячий шоколад найчастіше готують зі спеціальних пластинок із пресованого какао-масла та какао-порошку, цукру й спецій. Але оскільки знайти цей інгредієнт непросто, ми радимо замінити ці пластинки чорним шоколадом, коричневим цукром та корицею.
Як приготувати мексиканський гарячий шоколад: рецепт та інгредієнти
- 4 склянки молока
- 1 паличка кориці
- 4 столові ложки подрібненого чорного шоколаду
- 2 чайні ложки тростинного цукру
- 1 чайна ложка ванільного екстракту
- дрібка солі
- дрібка меленого каєнського перцю
- Додайте у невелику каструлю молоко та покладіть у нього паличку кориці. Поставте каструлю на середній вогонь та підігрівайте молоко, час від часу помішуючи його, поки не відчуєте аромат кориці. Після цього додайте шоколад, тростинний цукор та ванільний екстракт. Продовжуйте ретельно змішувати суміш, аж поки шоколад не розтане.
- Зніміть каструлю з вогню та виловіть паличку кориці. Додайте сіль і каєнський перець. Протягом 3–4 хвилин агресивно збивайте суміш за допомогою вінчика — або ж перелийте її у блендер та збивайте протягом хвилини чи до утворення густої піни. Подавайте шоколад гарячим.
Імбирний чай
Імбирний чай — простий у приготуванні злегка пряний напій, який допоможе зігрітися в холодні дні, не містить кофеїну та полегшує симптоми нежиті.
А ще він заспокоює шлунок та полегшує травлення — чи не ідеальний напій для святкового сезону?
Як приготувати імбирний чай: рецепт та інгредієнти
- невеликий шматок свіжого кореня імбиру (не потрібно чистити), нарізаний тонкими скибками
- 1 склянка води
- додаткові ароматизатори (на вибір): 1 паличка кориці або кілька гілочок свіжої м'яти
- можна також додати шматочок свіжого лимона чи апельсина та/або 1 чайну ложку меду
- Перелийте воду в невелику каструлю та поставте її на вогонь. Додайте імбир, а за бажання — ще й корицю чи м'яту. Доведіть суміш до кипіння, потім зменште вогонь та тримайте суміш на маленькому вогні ще 5 хвилин (для надзвичайно сильного смаку імбиру кип'ятіть до 10 хвилин).
- Зніміть каструлю з вогню. Обережно перелийте суміш крізь сито у велику термостійку склянку або кружку. За бажанням подавайте зі шматочком лимона та/або невеликою кількістю меду чи кленового сиропу до свого смаку. Подавайте чай гарячим.
Глінтвейн
Звісно, ми не могли залишити без уваги глінтвейн — гарячий та пряний напій на основі червоного вина, який неодмінно можна знайти на різдвяних ярмарках по всій Європі.
Як ви могли здогадатися, глінтвейн вигадали стародавні римляни (майже всі гастрономічні традиції Європи можна так чи інакше пов'язати саме з ними): ще у другому сторіччі до нашої ери можна знайти згадки про те, як римська знать пила підігріте червоне вино з корицею та іншими спеціями.
Як приготувати глінтвейн: рецепт та інгредієнти
- 1 склянка води
- ¼ склянки цукру
- цілий апельсин
- 10–20 бруньок гвоздики
- 2 цілі палички кориці
- 2 зірочки анісу
- 1 пляшка сухого червоного вина (можна використовувати як звичайне вино, так і безалкогольне)
- Змішайте в каструлі склянку води та цукор і поставте її на середній вогонь. Поки суміш закипає, вичавіть у неї сік цілого апельсина та додайте до каструлі його шкірку.
- Додайте до суміші спеції та трохи зменште вогонь. Дозвольте суміші ледь-ледь кипіти протягом 10 хвилин, а потім додайте вино та продовжуйте готувати суміш на маленькому вогні ще 10 хвилин. Не дозволяйте вину сильно кипіти, інакше з нього випарується весь спирт.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media