Американський музей Вітні обрав кураторів для бієнале 2026: чому ця подія важлива

Вигляд інсталяції залу Кеннета С. Гріфіна. Музей американського мистецтва Вітні, Нью-Йорк, січень 2023 рік. Facebook-аккаунт Музею американського мистецтва Вітні/Max Touhey

Музей американського мистецтва Вітні обрав Марселу Герреро та Дрю Соєра кураторами бієнале Вітні 2026 року.

Про це повідомляє ArtNews.

Марсела Герреро фокусується на латиноамериканському мистецтві. Вона відома роботою над виставками, присвяченими пуерто-риканському мистецтву після урагану Марія 2017 року та впливу мексиканського муралізму на американське мистецтво. Вона зараз працює над проєктом "Змінні ландшафти", де представлено твори з колекції музею, що відображають реальні та уявні світи художників.

Дрю Соєр приєднався до команди музею минулого року як куратор фотографії, він готує персональну виставку художника та фотографа Марка Арміхо Макнайта, яка має відкритися у серпні. До приходу у Вітні він працював у Бруклінському музеї, де організував велику виставку, присвячену культурі зинів (це невеликі фоліанти або книжки, надруковані на простому папері в домашніх умовах і зшиті особисто автором) та ретроспективу покійного фотографа Джиммі Де Сани.

Герреро та Соєр тепер відповідають за створення своєрідного дослідження американського мистецтва на бієнале Вітні.

"Оскільки бієнале 2024 року наближається до завершення, ми раді передати естафету чудовій команді кураторів музею Вітні в очікуванні 2026 року," — заявив Скотт Роткопф, директор музею Вітні.

Дрю Сойєр і Марсела Герреро. Facebook-аккаунт Музею американського мистецтва Вітні. Facebook-аккаунт Музею американського мистецтва Вітні/Bryan Derbala

Що таке бієнале Вітні

Бієнале Вітні вважають однією з найважливіших повторюваних мистецьких виставок у світі, порівнюваною з Венеційською бієнале та Documenta. Виставка репрезентує американське мистецтво, демонструючи тенденції та напрями його розвитку в США у певний історичний момент. Усі події проводять у музеї Вітні в Нью-Йорку.

Вперше бієнале Вітні відбулася у 1932 році як щорічна виставка і спочатку розділялася на дві окремі виставки: одна для живопису, інша для скульптури та інших медіа. У 1973 році вони були об'єднані в одну бієнале. Зміни у форматі засвідчили не лише фінансові застереження, а й бажання музею зменшити частоту критики, що сприймається кожні два роки.

Нагорода Баксбаума

Заснована у 2000 році довіреною музею Вітні Мелвою Баксбаум та її родиною. Нагорода Баксбаума вручається кожного року проведення бієнале. Ця нагорода відзначає художника, вибраного з учасників бієнале, чия робота демонструє унікальне поєднання таланту та уяви. Вибраного художника журі визнає таким, хто має потенціал зробити стійкий вплив на історію американського мистецтва, на основі відмінності їхніх попередніх робіт та їхньої поточної роботи на бієнале. Нагорода супроводжується чеком на $100,000.

Останнім лауреатом нагороди Баксбаума став Ральф Лемон, який отримав її у 2022 році. Лемон був обраний серед шістдесяти трьох художників та колективів, що працювали у різних дисциплінах та медіумах на бієнале Вітні 2022 року. Теми в роботах Лемона варіюються від складних візуальних медитацій на тему самого художнього процесу до експериментів, що відбивають культуру чорношкірих американців, їхні символи, ікони, музику та радість.

Перелік інших лауреатів:

  • 2019: Тіона Неккія Макклодден. Народилася в Блайтвіллі, штат Арканза. Живе і працює у Філадельфії, Пенсільванія
  • 2017: Pope.L. Народився в Ньюарк, Нью-Джерсі. Живе і працює в Чикаго, Іллінойс
  • 2014: Зої Леонард. Народилася в Ліберті, Нью-Йорк. Живе і працює в Нью-Йорку, штат Нью-Йорк
  • 2012: Сара Мікельсон. Народилася в Манчестері, Англія. Живе і працює в Брукліні, штат Нью-Йорк
  • 2010: Майкл Ашер. Народився в Лос-Анджелесі, Каліфорнія. Помер 2012, Лос-Анджелес, Каліфорнія
  • 2008: Омер Фаст. Народився в Єрусалимі. Живе і працює в Берліні
  • 2006: Марк Бредфорд. Народився в Лос-Анджелесі, Каліфорнія. Живе і працює в Лос-Анджелесі, Каліфорнія
  • 2004: Реймонд Петтібон. Народився в Тускон, Аризона. Живе і працює в Хермоса-Біч, Каліфорнія
  • 2002: Іріт Бацрі. Народилася в Рамат Ган, Ізраїль. Живе і працює в Нью-Йорку, штат Нью-Йорк
  • 2000: Пол Пфайффер. Народився в Гонолулу, HI. Живе і працює в Нью-Йорку, штат Нью-Йорк

Інклюзивність

Історично в музеях та на виставках у США виставлялися білі чоловіки, але бієнале Вітні, особливо в останні десятиріччя, активно залучає різноманітних художників. З 2010 року вперше список художників складався з більш ніж половини жінок, а у 2024 році менш як чверть учасників використовували чоловічі займенники. Багато чорношкірих художників також з'явилися на цих виставках. Крім того, музей залучає до виставок митців інших національностей, які мають зв'язок зі Сполученими Штатами.

Суперечки та скандали

Бієнале Вітні не раз опинялася у центрі громадської уваги через скандальні події або виставкові рішення, які викликали гострі обговорення про етичність і репрезентативність у мистецтві.

  • 1993 рік: виставка стала знаковою через те, що зосередилася на ідентичності, статі, расі та класі. Багато критиків негативно сприйняли цю тематику, вважаючи мистецтво недостатньо якісним. Проте згодом цю виставку переоцінили і визнали важливою подією в мистецтві.
  • 2014 рік: Джо Сканлан, білий художник, представив роботу під вигаданим образом чорношкірої жінки, що спровокувало протести та вихід із виставки колективу Yams.
  • 2017 рік: Дана Шутц, біла художниця, намалювала картину, на якій зобразила відкритий гроб із тілом чорношкірного підлітка Емметта Тілла, якого лінчувала група білих чоловіків у 1955 році, нібито через те, що він домагався білої жінки. Це викликало велике обурення та вимоги знищити роботу. Художницю звинуватили в отриманні прибутку від насильства проти темношкірих.
  • 2019 рік: виставка отримала назву "Бієнале сльозогінного газу" через протести проти члена ради музею, власника компанії, що виробляє сльозогінний газ, який використовували на кордоні США для стримування мігрантів. У підсумку він залишив раду музею.

Куратори та учасники бієнале

Куратори бієнале часто є працівниками музею, але інколи до процесу залучають зовнішніх кураторів. Вони вибирають художників після ретельних студійних візитів і розглядають теми, що відображають сучасні художні напрями.

На виставці зазвичай представлено багато художників, які вибрані кураторами. Відкрито подаватися для участі не можна, та хоч це не виставка тільки для початківців — бієнале часто стає майданчиком для молодих митців, які шукають визнання.

Бієнале має значний вплив на американську художню сцену, демонструючи нові напрями та стилі мистецтва. Виставка слугує платформою для молодих художників, допомагаючи їм знайти галерейне представлення та визнання.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media