Coldplay, мабуть, є одним з тих гуртів, думку про яких радо готовий викласти кожен меломан.
Слухачі то захоплюються і говорять про колосальний вплив, який бенд має на сучасних артистів. Або ж, навпаки, хейтять і говорять, як Coldplay "спопсились".
У цьому тексті Юля Ткачук з'ясує, у чому причина таких контраверсійних опіній, проглянувши всю дискографію гурту. А допоможе їй у цьому продюсер гурту Tember Blanche та співавтор YouTube-каналу "Звучить" Влад Лагода, який слухає Coldplay кожен день.
Як однокурсники стали бендом
Вперше учасники гурту зустрілися в Університетському коледжі Лондона. Так фронтмен Кріс Мартін та гітарист Джоні Бакленд познайомилися під час орієнтаційного тижня у вересні 1996-го. Тоді вони вирішили, що хочуть створити власний гурт та почали писати пісні. На початку 1997 року до них доєднався басист Гай Баррімен, трійця почала робити перші демозаписи під іменем Big Fat Noises. Склад гурту в 1988-му доповнив ударник Віл Чемпіон. Тоді ж відбувся перший виступ гурту під новою назвою — Starfish.
Та ця назва прожила недовго. Вже наступні концерти гурт дає під іменем, до якого ми звикли, — Coldplay. Назву хлопцям подарував їхній друг музикант, який хотів так назвати свій гурт, проте подумав, що назва надто темна. Назва бенду відсилає до книги Філіпа Горкі "Дитячі роздуми: Холодна гра" (Child`s Reflections: Cold Play).
Перший мініальбом Coldplay називався Safety та вийшов накладом у 5 тисяч екземплярів. Тоді його вихід спонсорував друг хлопців Філ Гарві, який врешті став менеджером, а потім творчим директором та "п'ятим невидимим членом гурту". Вихід мініальбому дав хлопцям змогу взяти участь у шоукейсі для молодих гуртів, де їх помітив та підписав на себе лейбл Parlophone, який до цього займався такими гуртами, як The Beatles, Blur, Deep Purple та Queen. Так у 1999 гурт потрапляє на сцену нових гуртів найбільшого британського фестивалю Ґластонбері.
У жовтні 1999-го виходить другий EP гурту — The Blue Room.
Упродовж запису цього мініальбому бенд пережив серйозний конфлікт, адже Кріс Мартін вигнав Віла Чемпіона, оскільки той, на його думку, був поганим барабанщиком. Пізніше Кріс так прокоментував той випадок:
"Ми не знали, що в музиці головне — її відчуття, ми думали, що вона має бути технічно ідеальною, бо зараз у нас угода на звукозапис. Тож тому ми попросили Віла покинути гурт".
На щастя, ситуація розв'язалась і Чемпіон не був ударником лише кілька днів. Інші учасники гурту швидко зрозуміли свою помилку, Кріс Мартін попросив вибачення, а Чемпіон повернувся до складу.
Після цього в гурті діє кілька беззаперечних правил:
- Якщо хтось йде з гурту — Coldplay перестає існувати.
- Усі учасники мають рівні права в гурті.
- Усі гонорари ділять на чотири рівні частини.
- Усі в бенді зазначаються композиторами пісень.
- Кріс Мартін вижене з гурту будь-кого, хто вживатиме важкі наркотики.
"Вперше я почув Coldplay десь у 2009–2010 році в забороненій соціальній мережі, — ділиться Влад Лагода. — Я наткнувся на пісню The Scientist. Дуже сподобалась мелодика і вайб від їхньої музики, я тоді не сильно заглиблювався в текст, але воно було мені дуже близьке. Але не можу сказати, що я зразу побіг додавати інші пісні собі в плейліст".
Parachutes (2000)
Дебютний альбом Coldplay вийшов у липні 2000 року (у США платівка вийшла в листопаді). До цього гурт зарелізив два сингли: Shiver у березні, який зайняв 35 позицію в чарті синглів Великої Британії, та Yellow у червні — пісня миттєво стала проривом для гурту, опинившись на четвертому місці у цьому ж чарті.
Parachutes одразу дебютував першим у чарті альбомів Великої Британії. Лонгплей отримав "Ґреммі" в категорії "Найкращий альтернативний альбом", став "найкращим британським альбомом" на BRIT Awards та здобув номінацію на нагороду Mercury Prize.
Продажі Parachutes сягнули обсягів у 13 мільйонів екземплярів по всьому світу, альбом став дев'ять разів платиновим у Великій Британії. Згодом Coldplay відправилися з платівкою у свій перший тур.
"Мій найулюбленіший альбом Coldplay — це Parachutes, — ділиться Влад Лагода. — Це альбом, який можна слухати від початку до кінця, не скіпаючи жодного треку. Всі пісні класні, вони камерніші, ніж інші роботи Coldplay. Якщо не знаю, що послухати, вмикаю «Парашути» і 45 хвилин просто кайфую. Загалом мені дуже близька така лірична, інтимна музика. І переважно, якщо подивитись, на написання першого альбому в артистів є більше часу, ніж на придумування будь-якого іншого".
A Rush of Blood to the Head (2002)
Для роботи над другим альбомом у 2001 році гурт перебрався з Лондона до Ліверпуля, де за словами Кріса Мартіна, "вони стали одержимі записом".
Водночас люди, яким не дуже подобався гурт, називали їх "імітаторами Radiohead". Та хоч гурти тоді працювали в одному жанрі й обидвоє надихались U2 та трохи Oasis, згодом вони цілком розійшлись: гурт Тома Йорка звернув у протилежному напрямку та почав авангардні експерименти з електронікою, натомість Кріс Мартін продовжив справу Боно у мейнстримній гітарній музиці, виводячи її на новий виток популярності.
A Rush of Blood to the Head вийшов у жовтні 2002 року. Альбом по звуку став продовженням першого, проте тут стає більш помітною роль фортепіано.
Лонгплей відкриває пісня Politik, яку Кріс записав за два дні після теракту 9/11 у Нью-Йорку. Пізніше в інтерв'ю Кріс Мартін розповість трохи детальніше: "Я написав пісню 11 вересня, а 13 вересня ми її записали. Я хотів писати пісні й щось робити, бо ніколи не знаєш, що може трапитися. Доводиться жити в моменті".
A Rush of Blood to the Head містить кілька основних хітів гурту: The Scientist, Clocks та In My Place. Відеокліп до першого був знятий задом наперед, а Кріс місяць вчився співати лірику навпаки.
Цей альбом очікував ще більший успіх, ніж дебютний. У грудні 2003 року журнал Rolling Stone назвав Coldplay найкращим виконавцем та найкращим гуртом року. Альбом отримав три "Ґреммі" за "Найкращий альтернативний альбом", "Найкраще рок-виконання" та "Альбом року", знову здобув номінацію на Mercury Prize та дві нагороди BRIT Awards, а по всьому світу було продано 15 мільйонів екземплярів.
З цим альбомом Coldplay відправилися в світовий тур, який охопив п'ять континентів. Концерти мають добре продумане світлове шоу та візуальне оформлення, яке порівнюють з Elevation Tour від U2, який пройшов незадовго до цього. Гурт став одним із хедлайнерів фестивалю Ґластонбері. А зі світового туру Coldplay повертаються з першим лайв-альбомом.
У цей час також починає проявлятися проактивна позиція гурту. Coldplay записують кавер на пісню 2000 Miles гурту Pretenders, яку можна було завантажити із сайту гурту.
Пісня очолює топ інтернет-продажів, а всі гроші гурт спрямовує на кампанії Future Forests та Stop Handgun Violence для протидії злочинів із вогнепальною зброєю.
X&Y (2005)
Після світового туру у 2004 році Coldplay йде в затишшя та починає запис третього студійного альбому. Кріс Мартін одружується з акторкою Ґвінет Пелтроу і в пари народжується первісток. У цей час артисти виходять з невеликої паузи, щоб випустити на сайті глузливу пісню I'm Your Baby's Daddy під псевдонімом The Nappies.
Третій альбом X&Y вийшов у червні 2005 року. Він став найуспішнішим альбомом року з продажами у 8,3 мільйона екзесплярів у світі. X&Y дебютував першим у 28 країнах і був другим альбомом за швидкістю продажів у британському чарті.
Для цього лонгплею гурт надихався Pink Floyd, Кейт Буш, Браяном Іно, тож музика починає бути трохи більш електронною, а інструментали ширшими: у треках відчутний синтезатор, а також додаються інші нові інструменти, наприклад орган.
X&Y отримує переважно схвальні відгуки, хоча не такі щедрі, як із попереднім альбомом. А The New York Times називає Coldplay "найбільш нестерпним гуртом десятиріччя". Утім, цей альбом знову ж таки містить один із головних хітів раннього періоду — Fix You. Пісню Мартін написав своїй дружині після смерті її батька.
"Прямо я не черпав натхнення в Coldplay, — ділиться Влад Лагода. — Дуже мало пісень Tember Blanche написані за референсами, у них ми здебільшого шукаємо емоцію, яку хочеться виразити, і як це можна зробити за допомогою інструментів. У одній з наших пісень є в кульмінаційній частині є схожий вайб на Fix You, я шукав емоцію цієї пісні. А взагалі, безумовно, гурт, який ти слухаєш багато, майже щодня, підсвідомо впливатиме на те, яку музику ти робиш, від цього ти нікуди не втечеш".
X&Y містив ще один трек, який зайняв найвищі позиції у світових чартах — Speed Of Sound. Та трек не зміг очолити чарт синглів Великої Британії і поступився головному мему 2005 року — треку Axel F від Crazy Frog. Пізніше Кріс Мартін неодноразово жартував на цю тему.
Viva la Vida or Death and All His Friends (2008)
Співпродюсером четвертого альбому Coldplay став легендарний електронний музикант та композитор Браян Іно. Гурт мав кілька записів в Іспанії та Латинській Америці, тож оголосив, що новий альбом матиме відчутний іспанський вплив.
Viva la Vida or Death and All His Friends напротивагу трьом попереднім альбомам, які були витримані в одному жанрі та формували повноцінну трилогію, ступає в бік експериментів.
Браян Іно надихнув Coldplay шукати нові способи винайдення музики: він ділив гурт на пари та змушував придумувати музику так, відправляв Кріса Мартіна на тиждень додому, щоб акумулювати ідеї іншої частини гурту. Це принесло свої плоди: альбом відкриває інструментальний трек Life in Tecnicolors, який в основі містить народний індійський струнний інструмент.
У лонгплеї можна почути сліди фламенко, афропопу, використання африканського племінного барабану, в піснях стає ще більше органу та синтів.
Тематично Viva La Vida більше схиляється до ультимативних, ніж до персональних історій, — про любов, війну, революцію та втрати. Найбільшим хітом лонгплею, звісно ж, став трек Viva la Vida, назву якого дав натюрморт художниці Фріди Кало.
Четвертий альбом Coldplay вперше не номінували на Mecury Prize, але він отримав три нагороди "Ґреммі" та вперше в кар'єрі очолив сингл-чарт у США.
Лонгплей знову став одним із найбільш швидкопродаваних в історії Великої Британії. Але вперше гурт зіткнувся з неприємностями: музикант Джо Сатріані подав на колектив у суд, звинуватиши їх у плагіаті гітарного рифу Viva la Vida з його пісні If I Could Fly.
Зрештою, схожість твору Coldplay назвали "збігом", позов було відхилено, а ситуацію розв'язано у досудовому порядку.
Mylo Xyloto (2011)
Поступово ми дійшли до альбому, який свого часу отримав чимало критики і з якого починають відлік "спопсіння" Coldplay. Саме з цього альбому частина меломанів перестає вести лік "хороших" альбомів гурту.
Mylo Xyloto не є поганою платівкою, просто з нею Coldplay змінили вектор у більш популярну музику, пісні стали більш електронними, а звучання більш "стадіонним" та оптимістичним. Продюсером альбому знову став Браян Іно.
"Можливо, десь їхні тексти стали простішими, зрозумілішими більшій кількості аудиторії, — коментує Влад Лагода. — Але хіба погано, коли ти постійно змінюєшся? І взагалі, один британський музичний критик сказав, що якби Coldplay написали ще три чи чотири такі самі альбоми, як Parachutes, то ми б зараз про них не говорили. Тому десь, можливо, вони і «спопсилися», стали масштабнішими. Коли ти граєш на стадіонах на аудиторію 50–80 тисяч людей, то і пишеш відповідну музику, щоб цей натовп постійно тримати в хорошому настрої. Якщо артист випускає нову музику, яка вам не подобається, ви можете просто слухати стару".
Альбом містить спільний трек Princess of China та ще кілька гучних синглів. Mylo Xyloto розповідає цілісну історію однойменного хлопчика Майла Ксілото, що виріс у тиранії, якою керував Майор Мінус. Гурт також випустив тематичний шестисерійний комікс. Mylo Xyloto отримав змішані відгуки критиків та слухачів, та це не завадило йому стати п'ять разів платиновим у Великій Британії та продати 8 мільйонів екземплярів у всьому світі. У турі на підтримку цього альбому Coldplay вигадують новинку, яку зараз часто можна побачити на великих концертах — браслети для відвідувачів, які синхронно світяться в такт музиці.
Ghost Stories (2014)
Після попекспериментів Coldplay повертається у більш звичне звучання з альбомом, який часто називають "альбомом розбитого серця", адже він припав на час розлучення Кріса Мартіна та Ґвінет Пелтроу. Лонгплей відчувається більш особистим та відсилає радше до першого альбому Paraсhutes із мінімалістичним інтимним звучанням та ембієнтом.
Та серед усіх цих "тихих" треків є один бенґер, який різко випадає з усієї картини альбому — A Sky Full of Stars. І ця пісня є п'ятою за популярністю на Spotify за всю історію гурту (1,5 млрд прослуховувань). Сингл створено у співпраці з легендарним диджеєм Avicii і трек є одним із головних EDM-треків 2010-х.
Альбом Ghost Stories забезпечив гурту перше місце в чарті ITunes у 100 країнах.
A Head Full of Dreams (2015)
Наступного альбому Coldplay не довелося довго чекати. Утім, він міг стати останнім у кар'єрі гурту, принаймні таким припущенням Кріс Мартін поділився в інтерв'ю Зейну Лоу. Фронтмен провів паралель між сімома альбомами як сімома книгами про Гаррі Поттера. Та оскільки це не кінець тексту, зрозуміло, що A Head Full of Dreams (на щастя) не став фінальною точкою Coldplay.
Альбом вийшов за півтора роки, у грудні 2015-го, і знову штовхнув гойдалку дискографії Coldplay в його протилежну до Ghost Stories веселу попчастину. A Head Full of Dreams справедливо порівнюють із Mylo Xyloto — він яскравий, танцювальний та запальний, як і його райдужна обкладинка. Для пісень у цьому альбомі Coldplay співпрацювали з Бейонсе, Ноелем Ґалагером та Туве Лу. А в пісні Kaleidoscope можна знайти семпл, де експрезидент США Барак Обама співає Amazing Grace на похороні сенатора та пастора Клементи Пінкні.
У цьому альбомі є кілька хітів, серед яких головні — Hymn for the Weekend та Up&Up. Відеороботу на останній знімала українська команда Radioaktive Film, а спецефекти робили дніпряни GloriaFX.
Кріс Мартін назвав відео на Up&Up "найкращим кліпом, який він бачив".
Та є у A Head Full of Dreams ще одна перлина — один із лід-синглів Adventure of a Lifetime. І вона є міксом диско та фанку, а таке Coldplay до цього ще не робили.
Оглядачі медіа Idolator назвали Adventure of a Lifetime "найкращим синглом Coldplay за сім років". А у вірусному відеокліпі під цей запальний двіж танцюють мавпи, тож радимо його подивитися, як це зробили 1,5 мільярди людей на YouTube.
З цим альбомом Coldplay хоч і отримали змішані рецензії, але продажі були чудовими (6 мільйонів екземплярів), а ще гурт відправився в успішний тур, який тривав два роки.
Everyday Life (2019)
У 2016 році Coldplay зіграли на Супербоулі з Бруно Марсом та Бейонсе (яка перетягнула на себе все шоу). А також випустили спільний трек із The Chainsmokers — Something Just Like This, який тоді лунав із кожної праски. Це найпопулярніший трек гурту на Spotify, його ставили на рингтони телефонів та вмикали чи не на кожній дискотеці. Це найбільш попсовий трек в історії попсових треків Coldplay.
У 2017-му Coldplay випускають мініальбом Kaleidoscope — пісні, які не ввійшли в A Head Full of Dreams, а у 2018-му видають ще один EP латиноамериканських експериментів Global Citizen — EP1 під новим іменем Los Unidades, на якому можна почути Фаррелла Вільямса.
Пам'ятаєте про гойдалку, яка з часів Mylo Xyloto хиталася то в бік щастя і екстазу, то в печаль та світлий сум? Час повертатися на похмуру частину.
Подвійний альбом Everyday Life вийшов у 2019 році і він має дві частини — Sunrise та Sunset. Для того щоб записати платівку, гурт організував мобільну студію і поїхав із нею в подорож світом. Разом з альбомом вийшло також відео його живого виконання із Цитаделі Аммана у Йорданії.
В Everyday Life є перша пісня за всю кар'єру гурту, яка містить лайку — Arabesque. У кінці треку є рядок same f*cking world ("той самий йо**ний світ"). В Arabesque також можна почути вокали Stromae, горн Горн — мідний духовий музичний інструмент.від нігерійського музиканта Фемі Куті та уд Уд, або барбет — струнний щипковий інструмент, широко розповсюджений в країнах Закавказзя, Середньої Азії та Близького Сходу.палестинського гурту Le Trio Joubran.
Також лайку можна почути ще у двох піснях альбому — Guns та Trouble in Town. Остання висловлюється проти расизму і містить запис, де поліціянт Філіп Нейс грубіянить та расистськи висловлюється в бік темношкірого перехожого у Філадельфії. А в кінці треку можна почути семпл дитячої пісні Jikelele, яку співають діти в Йоганнесбурзі, ПАР.
Everyday Life став першим альбомом Coldplay, який не супроводжувався туром. Гурт, який і до цього мав сильну екоактивістську позицію, заявив, що не відправиться в тури, допоки не розробить механізм, який дасть змогу робити їх "вуглецево-нейтральними", тобто з меншою кількістю викидів вуглекислого газу. І їм це вдасться з наступним альбомом.
Music of the Spheres (2021)
Для наступної платівки Coldplay запросили одного з найвідоміших музичних продюсерів Макса Мартіна. Він працював із Брітні Спірс, Кеті Пері, Тейлор Свіфт і Maroon 5.
Альбом вийшов у жовтні 2021-го та стартував на першому місці в чарті Billboard Hot 100. Music of Spheres — знову веселий, жвавий та "попсовий", а також на ньому є спільна робота з одним із найвідоміших південнокорейських гуртів BTS — синт-поп-пісня My Universe.
Пісня показала найкращий результат із часів Something Just Like This та стартувала на третьому місці в чарті UK Singles.
Music of the Spheres — другий концептуальний альбом із часів Mylo Xyloto. Події альбому розгортаються на вигаданій планетарній системі, яка називається, власне, The Spheres.
У цій системі дев'ять планет, три супутники, зірка та туманність — усі вони розкриваються протягом платівки. Частково на цей концепт Кріса Мартіна та гурт надихнула франшиза "Зоряних воєн". Вони припустили — можливо, на інших планетах теж є музиканти?
"Mylo Xyloto i Music of the Spheres — це ті альбоми, які мені найменше подобаються, — каже Влад Лагода. — Але в кожному є що послухати. У Music of the Spheres це останній трек Coloratura, який іде майже 11 хвилин, дуже раджу. Особливо він має сподобатися фанатам Pink Floyd".
Разом із цим альбомом Coldplay анонсували програму світового туру, який, як і обіцяли, мав мінімальний можливий вплив на довкілля. Концерти туру акумулювали на 50 % менші викиди вуглекислого газу, порівняно з туром A Head Full of Dreams. Цю програму гурт розробляв два роки. З кожного проданого квитка в турі висаджували одне дерево, а сцена була зроблена з матеріалів, які можна безпечно переробити та утилізувати.
Цей тур все ще триває та завершиться у листопаді 2024 року, якраз перед наступним, десятим альбомом Coldplay. І вже зараз Music of the Spheres є другим найбільш відвідуваним туром всіх часів.
Moon Music та внесок Coldplay в історію музики
13 червня 2024 Coldplay анонсували вихід нового альбому Moon Music та лід-синглу feelslikeimfallinginlove, який випустили 21 червня. Над десятим студійним альбомом знову працюватиме Макс Мартін і він має стати логічним продовженням Music of the Spheres.
Moon Music записували між концертами туру, а його обкладинкою є фото місячної веселки.Мі́сячна веселка — атмосферне оптичне явище, що виникає, коли світло Місяця заломлюється через краплі води, підвішені в повітрі, наприклад під час дощу або поблизу водоспаду. Альбом має вийти у жовтні, а його платівки вироблятимуть із використаних пластикових пляшок. Більше про це читайте в новині:
Станом на зараз можна констатувати, що за 25 років активної кар'єри Coldplay мали значний вплив на світову музичну індустрію. Вони задавали тренди своїми концертними турами, активно виступали з громадською та екоактивістською позицією.
З початком повномасштабного вторгнення Кріс Мартін неодноразово висловлювався на підтримку України, виходив на сцену з синьо-жовтим прапором та браслетом, виступав з українським вуличним музикантом Romario Punch, українськими дітьми-біженцями та зі Святославом Вакарчуком.
"Не можна сказати, що Coldplay принесли в музику щось таке, чого тут ніколи не було, — підсумовує Влад Лагода. — Але дуже багато сучасних виконавців, яких всі слухають, які мають мільярди прослуховувань, з'явилися або завдяки Coldplay, або музика гурту вплинула на їхнє звучання. Це, наприклад, Льюїс Капальді, Ед Ширан, Imagine Dragons, Twenty One Pilots".
Зараз у Влада в колекція з десяти платівок Coldplay: вісім альбомів (усі, крім Music of Spheres) та два мініальбоми: "У Саші, моєї дружини і колеги по Tеmber Blanche є навіть гра «Скільки днів без Coldplay». Поки що нуль, кожен день я щось вмикаю".
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media