Перемоги на "Євробаченні", ABBA та дизайн: 10 фактів про культуру Швеції

Шведський гурт ABBA. Getty Images

Швеція цьогоріч сьомий раз приймає пісенний конкурс "Євробачення". У місті Мальме вже відбувся перший півфінал, на якому виступили представниці України alyona alyona & Jerry Heil. 9 травня відбудеться другий півфінал, а вже 11 травня — фінал.

Швеція регулярно потрапляє у десятку найщасливіших країн світу, а також має вплив на розвиток європейської та світової музики. Що варто знати про цю країну — Суспільне Культура зібрало добірку цікавих фактів про самобутню культуру Швеції.

Менталітет шведів

Шведський письменник Аке Даун (Åke Daun) у книзі "Шведська ментальність" (Swedish Mentality) описує, що шведам притаманні сором'язливість, скромність, незалежність, чесність, а також вони уникають конфліктів. Водночас вони доволі індивідуалістичні, можуть здатися доволі замкнутими, бо не дуже яскраво виражають емоції.

Шведський менталітет також проявляється в їхньому дизайні.

Шведський дизайн

Практичність та раціональність шведів втілює і дизайн. Він виділяється лаконічністю, мінімалістичністю, функціональністю та простотою. Часто дизайн складається з простих ліній.

Архітектори та дизайнери створюють простори, в яких людина насамперед повинна добре почуватися. В інтер'єрі поширений відкритий простір, відсутність непотрібних речей (що перегукується зі шведською філософією лагом), світлі кольори.

Material Source

Крижаний готель в Юккас'ярві

На півночі Швеції в селищі Юккас'ярві за полярним колом розташований крижаний готель. Готель, зроблений зі снігу та льодових блоків із річки Турнеельвен, функціонує з 1989 року. У ньому є 80 номерів, які можна забронювати з грудня до квітня.

Щороку готель перебудовують із новим дизайном, оскільки споруда тане. Кожної весни, приблизно в березні, Icehotel збирає лід із замерзлої річки та зберігає його у сусідньому виробничому цеху, вміщуючи понад 100 000 тонн льоду та 30 000 тонн снігу. Деякі з брил льоду важать дві тонни, і для їхнього розміщення використовують крани.

В готелі також функціонує галерея мистецтва і дизайну, де митці й дизайнери створюють артоб’єкти й оздоблення також із льоду.

Icehotel

Протягом останніх 24 років льодовий готель приймає заявки від художників з усього світу на дизайн закладу. Наприклад, 2013 року подали понад 200 заявок від художників на проєктування та створення мистецьких люксів.

Шведська фіка

Це особлива традиція споживання обідньої кави з солодощами разом із друзями чи знайомими. Звичай закріпився з XIX століття. Ритуал передбачає не просто споживання кави та їжі, а спілкування з людьми, відчуття єдності.

Є п'ять класичних видів фіки: кава у поєднанні з булкою з корицею (kanelbulle), принцесою (традиційним шведським багатошаровим тістечком або тортом), полуничним пирогом, шоколадним тортом або з різним видом печива.

Музей ABBA

У 2013 році на честь шведського легендарного гурту ABBA у Стокгольмі відкрили інтерактивний музей. У музеї також зберігається пересувна експозиція, яку нині представили у Мальме на виставці до 50-річчя перемоги гурту на "Євробаченні".

У пересувній експозиції — сценічні костюми, які подарували учасники гурту, а також платівки з першими записами синглів, інтерактивні аудіо і відео, де відвідувачі можуть виконати музику гурту. Музей вважає своєю місією зберегти артефакти, пов'язані з гуртом, та дати до них доступ поціновувачам ABBA. Також музей сприятиме наданню інформації спеціалістам і науковцям, які вивчатимуть феномен гурту.

Рекордна кількість перемог на "Євробаченні"

Тільки дві країни у світі сім разів перемагали на "Євробаченні" — Ірландія та Швеція. Швеція брала участь в пісенному конкурсі з 1958 року, а пропускала конкурс тричі: в 1964, 1970 та 1976 роках. Відповідно країна сім разів приймала пісенний конкурс: тричі у Стокгольмі — 1975, 2000, 2016, тричі у Мальме — 1992, 2013, 2024, та один раз у Гетеборзі — 1985.

Список перемог Швеції в конкурсі:

  1. 1974 ABBA Waterloo
  2. 1984 Herreys Diggi-loo diggi-ley
  3. 1991 Carola Häggkvist Fångad av en stormvind
  4. 1999 Charlotte Perrelli Take Me To Your Heaven
  5. 2012 Loreen Euphoria
  6. 2015 Måns Zelmerlöw Heroes
  7. 2023 Loreen Tattoo
ABBA на "Євробаченні 1974". Фото: Olle Lindeborg/AFP via Getty Images

Allemansrätten

"Право публічного доступу", або Allemansrätten, дає кожному свободу подорожувати та досліджувати красу Швеції — навіть на чужій власності чи в заповідниках. Це принцип, захищений законом, який дає всім людям у Швеції свободу вільно пересуватися природою. Він дає можливості ночувати в горах, лісах, біля озер, а також вільно збирати ягоди і гриби.

Водночас цей принцип зобов'язує шанобливо ставитися до довкілля та приватної власності. Зокрема, не можна пересуватися в приватних садах, що розташовуються біля заселених будинків чи землі, яку обробляють.

Нобелівська премія

Нобелівську премію заснував шведський винахідник Альфред Нобель. У заповіті він вирішив виділяти кошти для людей, які принесли найбільшу користь людству. Премію вручають у п'яти галузях: фізика, хімія, фізіологія та медицина, література та особливі досягнення зі збереження миру у світі. Вручати нагороди почали з 1901 року.

Банк Швеції з 1969 року вирішив за власний кошт присуджувати ще й премію з економіки. Переможців у всіх галузях оголошують у жовтні протягом тижня, а вручають нагороди 10 грудня у Стокгольмі.

Нобелівська премія. Фото: Нобелівський комітет

Культурна різноманітність Швеції

Швеція почала політику мультикультуралізму в 1970 роках, ставши країною, де вживається велика кількість національностей і етносів.У Швеції живуть іммігранти або нащадки іммігрантів з Данії, Норвегії, Греції, Ірану, Туреччини, Палестини та етнічні курди, які не мають своєї визнаної держави.

Лагом — шведська філософія

У Швеції є своя філософія, яка полягає в тому, що для щастя не потрібно нічого зайвого. Lagom är bäst перекладається як "у міру — найкраще за все". Це нагадує золоту середину грецького класичного філософа Арістотеля, оскільки лагом звертається до того, щоб ставитися до речей розумно, не гнатися за надлишком, але і не мати замало. Лагом — це тоді, коли є стільки, скільки треба. Це допомагає зосередитися на щасті зараз, а не переживати про нестачу чогось, що є надлишковим.

Ця філософія стосується не лише матеріальних благ, а також і часу, до прикладу, балансу між роботою та відпочиноком. Шведи можуть собі дозволити піти погуляти серед робочого дня. Тож це важливий спосіб перегляду цінностей, адже допомагає замислитися про те, чи не замало, або чи не забагато чогось є в житті.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media