Шеф-кухар та блогер Євген Клопотенко закликає громадськість о'’єднатися, щоби взяти участь в аукціоні оренди Житнього ринку на Подолі задля збереження унікальної пам'ятки пізнього модернізму Києва.
Про це він повідомляє у своєму Instagram.
19 березня стало відомо, що Житній ринок виставили на аукціон за право оренди, він має відбутися 25 березня. Початкова ціна — 2,47 млн грн. Договір укладатимуть на 15 років, однак його можуть розірвати достроково, якщо не виконуватимуться умови оренди. Орендар зобов'язується провести капітальний ремонт приміщення: даху, інженерних мереж, комунікацій, нежитлових приміщень.
"У травні 2023 року я бачив, як на Подолі тихо помирає Житній ринок. Після спілкування «з тими, хто в курсі», стало зрозуміло, що Житньому можуть готувати долю Сінного ринку. На жаль, це вже ми бачили не один раз. Об'єкт спеціально доводять до занепаду, щоб потім перетворити на черговий бездушний ТРЦ чи висотку-мурашник", — написав Клопотенко. Сінний ринок біля Львівської площі знесли у 2005 році.
Клопотенко згадав, що торік вирішив "повернути життя" на ринку: там провели толоку, організували два спеціальні заходи, а також сформували з громадськістю спільне бачення майбутнього будівлі. За словами шеф-кухаря, за декілька тижнів мав розпочатися аудит технічного стану ринку, а наприкінці весни — презентація проєкту відродження Житнього ринку.
Тож, як каже Клопотенко, оголошення аукціону стало несподіванкою. На подання заявок відведено 5 днів, тому "закрадаються думки, що цей аукціон може бути під конкретного переможця. Той випадок, коли дуже хочеться помилятися", — пише шеф-кухар.
Клопотенко попросив порадити у коментарях або в особистих повідомленнях потенційних інвесторів чи партнерів для участі в аукціоні.
"Ми вистояли рік і, я впевнений, разом ми можемо захистити Житній. Давайте об'єднаємо зусилля і разом візьмемо участь в аукціоні", — написав він.
Міський голова Києва Віталій Кличко 21 березня заявив, що термін подачі заяв на аукціон продовжать — до 25 днів. За словами Кличка, це максимальний термін за законом.
Про архітектуру та історію Житнього ринку
На Подолі існувала торгівля ще за часів Київської Русі завдяки близькості до Дніпра та шляху "із варяг у греки". Саме тому український графік і монументаліст Анатолій Домнич слушно створив для Житнього ринку панно "З варягів у греки".
Проєкт критого ринку на Подолі розробили архітектори Штолька, Ратушинський, Моніна, та конструктор Бернарський. Він став однією із чотирьох будівель Києва з увігнутим дахом. Житній належить до архітектурного стилю пізнього радянського модернізму.
Ринок зводили з 1974 до 1980 року. На час спорудження простір на 1 350 торгових місць та ще 600 додаткових на відкритому майданчику поруч із павільйоном був найбільшим критим ринком у Європі. Проєкт вдалось зробити так, щоб дах нависав над довшими стінами периметра будівлі, а товщина залізобетонної оболонки становить 5,7 сантиметра.
На фасаді Житнього ринку зображені трикутники Серпінського — це фрактальні зображення самоподібних трикутників, які також надихали українського художника Григорія Нарбута, автора перших державних знаків, банкнот поштових марок УНР та засновника Української академії мистецтв.
У 2018 році в коментарі The Village України гендиректор ринку Вадим Фіоктістов повідомив, що майданчик планують закрити на два роки для реконструкції.
Проте цього не сталось, і у 2021 році КМДА запропонувала здати Житній в оренду за умови збереження на першому поверсі продуктового ринку.
3 жовтня 2023 року Євген Клопотенко провів зустріч із громадою, де склали візію майбутнього Житнього ринку. Приміщення хотіли обладнати фудкортами, екокрамницями та рекреаційною зоною, проте через аварійність даху використання другого поверху будівлі проблематичне.
Доповнено 21 березня позицією міського голови Києва Віталія Кличка.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media