Петиція про передання костелу святого Миколая в Києві релігійній громаді Римо-католицької церкви набрала потрібні 25 тисяч підписів. У відповідь на петицію в Кабміні зазначили, що Міністерство культури та інформаційної політики має зробити це до 1 травня 2024 року, згідно з меморандумом.
Про це повідомили в Римо-католицької церкви, а також ідеться у відповіді на петицію.
Костел святого Миколая звели на початку XX століття, над ним працював архітектор Владислав Городецький. Під час так званої безбожної п'ятирічки більшовики закрили храм (у 1936 році). Через 42 роки його передали під створення Київського будинку органної та камерної музики, а з 1981-го храм працював як концертний зал. З 1990-х років у костелі відновили богослужіння та водночас проводили концерти.
Релігійна громада бореться за повернення костелу у свою власність. Петицію з вимогою про передання зареєстрували на сайті Кабінету Міністрів 27 жовтня. Як зазначають у Римо-католицькій церкві, хоча рішення про передання костелу було затверджено в документах уряду та в меморандумі між МКІП та парафією, цього досі не відбулося.
Після пожежі у 2021 році історична пам'ятка руйнується, наголошують у громаді. Щоб врятувати пам'ятку, з Мінкультом уклали меморандум. Згідно з ним, МКІП мав сприяти переданню костелу в постійне користування католицькій парафії після завершення протиаварійних робіт, але в будь-якому разі не пізніше ніж 1 червня 2022 року. Однак умови не виконали.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль у відповіді зазначив, що згідно з додатком до меморандуму від 4 грудня 2023 року Мінкульт та релігійна організація домовилися, що міністерство зобов'язується передати пам'ятку в постійне користування релігійній організації до 1 травня 2024 року.
Однак потрібно ще розв'язати питання з переміщенням Національного будинку органної та камерної музики України, який використовував храм для концертів. Спершу планувалося звести Будинок музики, однак МКІП зазначає, що під час воєнного стану недоцільно витрачати бюджетні гроші на таке будівництво (про це йдеться у відповіді прем'єра).
Тож серед іншого розглядається переміщення Національного будинку органної та камерної музики України до флігеля Міжнародного центру культури і мистецтв Федерації професійних спілок. Однак на цю будівлю наразі накладений арешт.
В. о. міністра культури Ростислав Карандєєв 6 листопада 2023-го заявляв, що передання костелу стане можливим лише після внесення змін до чинного законодавства, а також за умови, що Національний дім органної та камерної музики знайде альтернативне місце для своєї діяльності.
У релігійній громаді зазначають, що від початку повномасштабної війни у храмі продовжують проводити богослужіння, а також надають гуманітарну допомогу.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media