РФ використовувала для пропаганди проти України фейкові цитати Свіфт, Бейонсе, Роналду та Вінфрі

Співачка Шакіра, футболіст Кріштіану Роналду, співачка Тейлор Свіфт. Фото: AP/Getty Images, колаж Суспільне Культура

Росія розгорнула кампанію з дезінформації у Facebook та X. У мережі використовували зображення знаменитостей, таких як Тейлор Свіфт, Селена Гомес, Бейонсе, Шакіра, Кріштіану Роналду та інші. Росіяни приписали зіркам фальшиві цитати проти підтримки України.

Про це йдеться в матеріалі журналу Wired.

Російська мережа, яку пов'язують із Головним розвідувальним управлінням РФ, створила та поширила дезінформаційні послання в соціальних мережах Facebook та X. Кампанія поширювала підроблені повідомлення відомих і впливових людей у ​​світі. У сфабрикованих цитатах ідеться, нібито вони підтримують Росію та ненавидять Україну. Насправді зірки ніколи цього не говорили та не писали.

Кампанія, яку запустили в листопаді, охопила щонайменше 7,6 млн людей лише у Facebook. Це перевірили через базу даних реклами видання Wired і некомерційна організація Reset, яка надає гранти тим, хто бореться з дезінформацією.

Публікації на X ідентичні з тими, що оприлюднювали на Facebook — за винятком того, що деякі з дописів були англійською.

Зображення та імена яких зірок використала Росія

Серед знаменитостей, слова за яких написала російська пропаганда, – ведуча Опра Вінфрі, моделі Джіджі Хадід і Кім Кардаш'ян, футболіст Кріштіану Роналду, співачки Тейлор Свіфт, Леді Гага, Селена Гомес, Дженніфер Лопес, Шакіра, співак Джастін Бібер, акторка Гвінет Пелтроу.

Окремі псевдоцитати, які поширювались від імені зірок:

  • "Скільки часу це займе? Українці поводяться, як шарлатани, а ми продовжуємо платити. Це неправильно", — поруч із фото Тейлор Свіфт, франкомовна реклама.
  • "Щоразу, коли українці отримують гроші, все йде не так", — зі знімком Селени Гомес, німецькою мовою.
  • "Просто розчаровує те, як українці користуються нашою допомогою. Хтось має зупинити це, серйозно", — теж німецькою, поруч із фотографією Кім Кардаш'ян.

Викриття кампаній

Дві групи дослідників дезінформації вважають, що цією кампанією керує російська операція впливу під назвою Doppelganger, яку раніше пов'язували з Кремлем. З даних, що ексклюзивно отримали у Wired, випливає, що ця кампанія має зв'язки з російським ГРУ.

Організація діяла з травня 2022 року і була викрита у вересні 2022-го. Група використовувала клони вебсайтів, зокрема The Guardian і Bild, щоб поширювати прокремлівські тези про вторгнення Росії в Україну.

У звіті за серпень 2023 року компанія Meta визнала, що Doppelganger була "найбільшою та найагресивнішою наполегливою операцією таємного впливу з боку Росії, яку ми бачили з 2017 року". ​Facebook видалив більшість фейкових сторінок, які створила група. Водночас деякі з них залишаються активними.

"Кампанія демонструє кричущі прогалини в здатності Meta боротися з дезінформацією такого масштабу", — пишуть журналісти Wired.

У червні 2023 року уряд Франції викрив іншу кампанію, націлену на великі французькі новинні ресурси: Le Parisien, 20 Minutes, Le Monde і Le Figaro.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media