Чайковський у назві Національної консерваторії є символом імперської політики Росії: Інститут нацпам'яті

Студенти, викладачі та музиканти протестують під консерваторією у березні 2023 року. Фото: Тетяна Білинець/Суспільне

Ім'я композитора Петра Чаковського у назві Національної музичної академії є частиною пропаганди російської імперської політики — про це свідчить висновок експертної комісії Інституту національної пам'яті.

Висновок опублікували на сайті Інституту нацпам'яті.

Дискусія навколо назви консерваторії триває уже понад рік. Студенти та частина викладачів закликають керівництво прибрати ім'я російського композитора, однак цього досі не відбулося.

В інституті провели дослідження — чи є історичне або правове підґрунтя, щоб використовувати ім'я російського композитора у назві київської консерваторії. Однак дійшли висновку, що назва "Національна музична академія України імені П. І. Чайковського" містить символіку російського імперіалізму, а подальше використання цієї назви — пропаганда цієї політики.

Експерти зауважують, що за походженням, творчістю, мовною та національною самоідентифікацією Чайковський є російським композитором. А сам заклад з'явився лише в 1913 році, тобто через 20 років після смерті митця, тому будь-які припущення щодо його безпосередньої ролі в заснуванні закладу безпідставні.

Петро Чайковський.

В інституті додають, що ще у 1880 році Чайковський відмовився від запрошення очолити музичне училище в Києві, яке було чистиною Імператорського російського музичного товариства, а за 10 років відвідав концерт студентів закладу, однак "підвищенню статусу музичного училища візит не посприяв".

Консерваторія отримала назву на честь композитора у 1940 році з нагоди 100-ї річниці від дня народження Чайковського. Це рішення ухвалила Президія Верховної Ради УРСР.

"Очевидно, що справжній мотив керівництва УРСР мав політичне підґрунтя: меморіалізація російського композитора в назві провідного музичного навчального закладу мала засвідчити як відданість Москві, так і визнання першості російської культури серед культур союзних республік", — зауважують в Інституті нацпам`яті.

До складу експертної комісії увійшли:

  • доктор історичних наук та завідувач відділу актової археографії НАН України Віктор Брехуненко;
  • доктор філологічних наук та провідний науковий співробітник НАН України Святослав Вербич;
  • доцент кафедри давньої та нової історії України КНУ імені Тараса Шевченка Олексій Сокирко;
  • докторка історичних наук, завідувачка кафедри історії України Одеського університету імені І. І. Мечникова Олена Бачинська;
  • літературознавиця і докторка філологічних наук Леся Генералюк;
  • доктор історичних наук Андрій Гречило;
  • доктор історичних наук, професор Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Сергій Наумов;
  • доктор історичних наук, учений секретар Інституту історії України НАН України Олександр Рубльов;
  • доктор історичних наук Анатолій Скрипник.

Боротьба за перейменування консерваторії

Дискусія навколо назви Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського не припиняється від квітня 2022 року.

До закликів викладацького складу долучались протягом року і студенти: у травні Студентське наукове товариство публічно презентувало результати опитування студентства закладу, які свідчать про бажання прибрати з назви закладу імені композитора Чайковського.

У червні 2022 року робоче засідання вченої ради консерваторії розглянуло можливість зміни назви закладу, однак шляхом голосування одностайно було вирішено залишити ім'я композитора.

10 лютого 2023 року колишній міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко заявив, що МКІП внесло пропозицію щодо відмови від імені Чайковського у назві НМАУ. Однак керівництво закладу поки ніяк не відреагувало.

Зрештою в березні із закладу на знак протесту почали звільнятися викладачі. Спочатку професорка кафедри історії світової музики Олена Корчова, а потім і композиторка Алла Загайкевич.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media