"Сейлор Мун": що відомо про культове аніме та його головну героїню

Сейлор Мун. Netflix

Фінал пісенного конкурсу "Дитяче Євробачення" відбудеться 26 листопада в Ніцці, Франція. Україну цьогоріч представить Анастасія Димид з піснею "Квітка". У своєму виступі юна виконавиця перевтілиться в персонажку аніме та манґи Сейлор Мун, і її українська квітка — мальва — здатна побороти злі чари.

Образ Сейлор — культова героїня аніме 1990-х, яка змінила цей жанр. Вона — перша героїня, що має магічні сили.

Про те, чому вона стала улюбленицею цілих поколінь та як вплинула на попкультуру — читайте у матеріалі Суспільне Культура.

Сейлор Мун (справжнє ім'я — Усаґі Цукіно) — головна героїня однойменної манґи та аніме-франшизи в жанрі сьодзьоСьодзьо — жанр аніме і манґи, цільова аудиторія якого — дівчата віком від 12 до 18 років. Зазвичай у центрі сюжету — становлення героїні як особистості. Також часто описані любовні стосунки різного ступеня близькості.. Цей фентезійний світ створила японська художниця Наоко Такеучі: всього з 1992 по 1997 рік вийшло 18 томів манґи. Майже одразу до авторки звернулися аніматори з пропозицією екранізувати серію, тож першу мультипліковану адаптацію розробляли паралельно з наступними книжками.

Звідтоді вийшло безліч серіалів та фільмів про Сейлор Мун. У 2004 році з'явилася екранізація під назвою "Красуня-воїн Сейлор Мун" (Pretty Guardian Sailor Moon). Пізніше випустили другий аніме-серіал, адаптований до манги, під назвою "Красуня-воїн Сейлор Мун Кришталева" (Pretty Guardian Sailor Moon Crystal, 2013).

Також було знято п'ять фільмів: зокрема, Sailor Moon R the Movie (1993) та двосерійну стрічку "Красуня-воїн Вічна Сейлор Мун" (Pretty Guardian Sailor Moon Eternal: The Movie, 2021).

"Сейлор Мун" стало одним з перших аніме для дівчат, яке завірусилося у всьому світі. Його популярність не обмежилася Японією. Покази в Іспанії та Франції, що почалися в грудні 1993 року, стали першими за межами батьківщини. Згодом аніме показали в інших країнах: Австралії, Південній Кореї, Філіппінах, Італії, Перу, Бразилії, Швеції та Гонконзі, ще до адаптації франшизи в Північній Америці. Мультфільм був популярний і в Україні.

Аніме часто приписують популяризацію концепції команди дівчаток-чарівниць, яку пізніше почали активно використовувати в попкультурі — як-от у Winx ("Клубі Вінкс"), "Чарівницях" чи Totally Spies ("Абсолютних шпигунках").

Зауважимо, що "Сейлор Мун" часто асоціюють з феміністичним рухом — через реалістичні, харизматичні та незалежні характери героїнь аніме. Усаґі Цукіно в цьому контексті часто порівнюють із Барбі, а також серіалами "Баффі — винищувачка вампірів" та "Сабріна — юна відьма".

Сюжет "Сейлор Мун"

Головні персонажки, яких називають "сейлор-воїтельками" ("воїтельками в матросках"), — молоді дівчата, які можуть перетворюватися на героїнь, названих на честь Місяця (Мун — це англ. Moon) та планет Сонячної системи (Сейлор Меркурій, Сейлор Марс тощо). Використання слова Сейлор (від англ. sailor — "моряк, мореплавець, матрос") в іменах пояснюється морським стилем їхніх костюмів. Елементи фентезі в серії глибоко символічні й часто засновані на міфології.

У сиву давнину на Місяці існувало королівство — Срібне Тисячоліття, яке мирно співіснувало із Землею. Принц Землі Ендіміон та принцеса Місяця Сереніті (у різних перекладах — Селеніті, Селена) покохали одне одного, проте люди, захоплені темною силою, напали на Срібне Тисячоліття.

Королеві Сереніті, матері Принцеси Сереніті, вдалося зупинити загарбників за допомогою Легендарного Срібного Кристалу — та королівство було вже незворотно знищене. Однак Королеві Сереніті  вдалося влаштувати усе так, щоб її дочка та воїни-охоронці переродились у мирному майбутньому та зуміли прожити там спокійне й щасливе життя.

Головна героїня "Сейлор Мун" — 14-річна школярка з Токіо, на ім'я Усаґі Цукіно. Вона була звичайною підліткою, яка не любила школу та обожнювала відеоігри. Одного разу Усаґі зустрічає кішку Луну, яка вміє розмовляти. Магічна істота допомогла Усаґі пробудити чарівні здібності й навчила її перетворюватись на Сейлор Мун. Надприродні сили дівчина застосовує для того, щоб захищати своїх близьких. Тепер вона має боротися зі злом, яке намагається захопити Землю. Згодом до Усаґі приєднуються інші сейлор-воїтельки.

Цікаві факти про "Сейлор Мун"

 • Ім'я Сейлор Мун — Усаґі Цукіно — перекладається як "місячний кролик". Дизайн персонажки з її косами навіть нагадує кролика. Такий символізм можна пояснити східноазійською легендою, за якою кролик живе на Місяці. Це уявлення виникло через оптичну ілюзію: темні плями на поверхні Місяця віддалено нагадують фігуру зайця або кролика. До речі, в героїні є чимало речей із зображенням цієї символічної тварини. Втім, прикметно, що Сейлор не любить моркву.
 • Група крові Усаґі — перша. Це означає, що дівчина — універсальна донорка, чия кров може підійти будь-кому. Фанати стверджують, що ця деталь вдало поєднується з її доброю та щедрою вдачею.
 • Створюючи любовну лінію в серіалі між Усаґі та Мамору, сценаристи надихалися давньогрецьким міфом про кохання між пастухом Ендіміоном та богинею Місяця Селеною. Цікава аналогія простежується в тому, що Усаґі — переродження принцеси Місячного королівства, а Мамору — реінкарнований кронпринц планети Земля.
 • Аніме-серіал зазнав численних змін перед тим, як потрапити в американський етер. Деякі кадри перемалювали — через "сцени насильства" або відверті контури оголеного тіла.
Зліва — японська початкова версія. Справа — видозмінений кадр для США. Pinterest
 • Окрім цього, в американському дубляжі Усаґі та Мамору стали кузенами, і всі натяки на їхні романтичні стосунки просто вирізали.
 • Також американська цензура не пропустила й негетеронормативну пару: Кунсайта і Зойсайта. Кілька змінених діалогів та сцен — і Зонсайт перетворився на дівчину.
 • У США хотіли випустити власну адаптацію "Сейлор Мун". Сюжет залишили б майже без змін, але з дорослішими героїнями. Американці планували поєднати живу зйомку та анімацію. Проте зрештою від ідеї відмовилися: зрозуміли, що створення нового шоу коштуватиме дорожче, ніж дубляж оригінального.
 • В античній міфології Плутон — це бог Смерті, а Сатурн — Часу. З невідомих причин у серіалі вони обмінялися ролями: Сейлор Плутон отримала здібності, пов'язані з Часом, а Сейлор Сатурн керувала Смертю й руйнуваннями.
 • Сейлор Мун — блондинка. Проте за першими ескізами можна зрозуміти, що художники хотіли зобразити героїню з рожевим волоссям.
Ескізи на етапі розробки "Сейлор Мун". Pinterest
 • Наоко Такеучі створила сім'ю Усаґі за прототипом власної. І навіть назвала персонажів іменами своїх родичів.
 • У 1997 році студія Disney хотіла купити права на "Сейлор Мун". Проте Наоко Такеучі відмовилася: мовляв, у них "вже є Мікі Маус". Також до авторки неодноразово зверталися з проханням дозволити використовувати адаптації "Сейлор Мун" у голлівудських фільмах, але вона була невблаганною.

До речі, про Мікі Мауса: 2004 року було провели дослідження, яке встановило, що тоді існувало понад 3 мільйони сайтів, присвячених Сейлор Мун. Для порівняння, мишеняті з Disney присвятили всього 491 тисячу вебсторінок.

 • У польському перекладі манґи ім'я Сейлор Сатурн певний час помилково перекладали як "Сейлор Сатана". Ймовірно, через японське написання, яке звучить як "Се-ра Сатан".
 • Є в аніме й відсилка для тих, хто розуміє мову жестів. Під час трансформації Сейлор Мун вимовляє фразу: "Я несу відплату на честь Місяця" та робить певні рухи руками. Але вони не мають жодного стосунку до бойового кличу. Американською мовою жестів це означає "Я люблю тебе".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media