Що таке BookTok: непередбачувані алгоритми книгочитання, українські буктокери та тренди

. Колаж Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Що насправді впливає на популяризацію читання у 2023 році? Збільшення кількості книгарень та бібліотек, грамотний маркетинг від видавців та літературні заходи? Так, але не лише це: дедалі більшої ваги набирає BookTok— книжковий сегмент соцмережі TikTok.

Суспільне Культура розповідає про нову спільноту та основні тенденції, які вона зараз диктує в читацькому середовищі.

Що таке BookTok та з чим його їдять

BookTok — це спільнота книголюбів у соціальній мережі TikTok. Буктокери знімають короткі відеоролики, у яких рекомендують, рецензують чи просто спілкуються про книжки. Ця спільнота стала однією з найбільших на платформі, а її гештеґ (#BookTok) користувачі застосували вже в понад 60 мільярдах відео.

Тема літератури з'явилася в TikTok майже одразу, як соцмережа почала конкурувати з Instagram і YouTube. Популярні книжкові блоґери перекочували на новий майданчик та запровадили там улюблені формати своєї аудиторії: огляд покупок, полиць і розповіді про прочитане. Щоправда, глядачам у TikTok рідко "заходили" такі ролики.

#BookTok / скриншот

Річ у тому, що новому поколінню виявилося простішим говорити про книги мовою візуальних образів, ніж за допомогою слів. Заплакане обличчя — красномовніше, ніж пафосне "ця історія розбила мені серце". А коротка нарізка кадрів ("едит") чудово передає антураж будь-якого твору: від фентезійного світу в сетингу вікторіанської Англії до курортного роману на узбережжі Маямі.

Книжкова оглядачка газети The New York Times Елізабет Гарріс припустила, що "один із секретів BookTok полягає в тому, що моду тут диктують не видавці та автори, а самі читачі".

Найпопулярніші відеоролики часто взагалі не містять формальної інформації про авторів, обкладинку, тираж тощо. Натомість користувачі діляться, як на них емоційно вплинула та чи інша сюжетна лінія, дискутують із письменниками, записують таймлапси під час читання і рефлексують про власні життєві історії, пов'язані з твором.

Звичний книжковий відгук у TikTok перетворюється на косплей улюблених героїв, колаж із фанатських малюнків, коротку смішну сценку тощо.

Величезна перевага TikTok — непередбачувані алгоритми. Книжковий огляд може потрапити в стрічку не лише потенційним читачам, а й користувачам, які взагалі не цікавляться літературою. І це сприяє розширенню аудиторії BookTok.

#BookTok / скриншот

Тренди BookTok: автори, апгрейд фанфіків та "нове життя" для класики

За даними сервісу BookScan, завдяки BookTok у США за 2021 рік продалося аж 20 мільйонів друкованих книжок. Жодна інша соцмережа досі не чинила такого потужного впливу на ринок.

Найбільше галасу в "тусовці" BookTok наробила американська письменниця Коллін Гувер. BookScan стверджують, що з десяти найбільш продаваних у США друкованих книг чотири — належать перу Гувер.

Українських читачів з творчістю трендової авторки знайомить видавництво "Рідна мова", у його асортименті зараз представлені найпопулярніші романи Гувер: "Спогади про нього", "9 листопада", "Лейла" та "Веріті". Також зараз працюють над перекладом ще одного її бестселера "Якби він був зі мною". Цей роман — справжній хіт на BookTok. У соцмережі його згадали за гештеґом понад 30 мільйонів разів.

Окрім цього, видає книжки Коллін Гувер і Vivat, у якого можна придбати твори "Покинь, якщо кохаєш" та "Без Меріт".

Також неабияку любов користувачів TikTok завоювали такі авторки, як Вікторія Шваб, Голлі Блек, Лі Бардуґо та Сара Дж. Маас. До речі, їхні твори також представлені на поличках українських книгарень.

Зважаючи на те, що основною аудиторією BookTok вважають підлітків та юнацтво, найпопулярніший жанр серед учасників спільноти — янґ едалт (young adult). Це підліткова література, що охоплює цілий спектр піджанрів: реалістичну прозу, психологічну прозу, фантастику, фентезі, готичний роман, графічний роман, роман у віршах, історичний роман, пригодницький детектив, романізовану казку, любовний роман, роман-щоденник, технотрилер, кіберпанк тощо.

"Вірусні" книжки з BookTok часто спочатку задумувалися як фанфікиФанфік (від англ. fan fiction) — аматорський твір за мотивами популярних оригінальних літературних творів, творів кіномистецтва (кінофільмів, телесеріалів, аніме), коміксів (зокрема — манґи), відеоігор тощо.. Наприклад, трендовий роман Алі Гейзелвуд "Гіпотеза кохання" (в українському перекладі вийшов від видавництва Vivat) колись був просто альтернативною історією за мотивами "Зоряних війн".

Окрім цього, у BookTok часто знаходять друге життя класичні твори: "Буремний перевал" Емілі Бронте, "Великий Ґетсбі" Френсіса Скотта Фіцджеральда або "1984" Джорджа Орвелла. Можливо, тут роль відіграє любов буктокерів до серійності (багато класичних романів виходять у серіях) і красивих подарункових обкладинок.

На кого підписатися: BookTok в Україні

Українська читацька спільнота в TikTok також активно розвивається. Серед найпопулярніших вітчизняних книжкових блоґерів на платформі:

  • Keep Going blog @keepgoingblog (87,9 тисячі підписників);
  • #тупочитай @tupochitay (56,9 тисячі підписників);
  • @ms_jillena (25,8 тисячі підписників);
  • Susik @susikliza (20 тисяч підписників);
  • Марі Ініч про книжки @mari.inich (19,8 тисячі підписників);
  • Book Fairy Eli @book_fairy_eli (17,5 тисячі підписників);
  • Юлічка Улічева @tristhetik1 (8,2 тисячі підписників);
  • @yanapanch (5,4 тисячі підписників).

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media